Gjest AnonymBruker Skrevet 18. mai 2010 #1 Skrevet 18. mai 2010 Fikk jeg bare lyst å rope ut i hele restauranten, men lot dessverre være. Når har jeg vært ute å spist og da jeg så på menyen så jeg at de hadde flere vegetarmenyer. De bestod av diverse grønnsaker inkludert fisk eller kylling. Hvordan er det mulig? Fisk og kylling er ikke vegetarmat.
Gjest AnonymBruker Skrevet 18. mai 2010 #2 Skrevet 18. mai 2010 heeelt enig med deg. jeg har to venninner som er vegetarer, men de spiser fortsatt kylling og fisk. Får aldri noe klokt svar.
Gjest AnonymBruker Skrevet 18. mai 2010 #3 Skrevet 18. mai 2010 Fisk og grønnsaker men ikke annet kjøtt = pescetarianer. Skulle ønske flere visste det, og at flere visste at folk som spiser kylling ikke er annet enn kyllingspisere.
Gjest AnonymBruker Skrevet 18. mai 2010 #4 Skrevet 18. mai 2010 Det er også mange som lider av den feiloppfatningen at noe er vegetarmat om det inneholder egg eller melk. Klart, det blir kanskje tungvindt å kalle noe Lakto-ovo-vegetariansk mat (jeg måtte google for å komme på hva det het nå), og mange som spiser egg og drikker melk kaller seg vegetarianere vegetarianer fordi det er enkelt - men serverer man vegetarmat skal det ikke være hverken egg eller melk i. Da bør man nevne det tydelig i hvert fall.
Vindmølle Skrevet 18. mai 2010 #5 Skrevet 18. mai 2010 Jeg tror mye av dette skyldes at veldig mange omtaler seg selv som vegetarianere, når de i realiteten ikke er det (men f.eks. er pescetarianere). For oss som ikke er dette er det ikke alltid like greit å vite hva som er hva når mange bruker feil navn på hva de egentlig er. Jeg har lest meg opp på dette av ren nysgjerrighet, men det kan man ikke forvente at alle skal gjøre. Har man hørt flere omtale seg selv som vegetarianere og som likevel spiser fisk så vel, da ender man opp med å tro at vegetarianere spiser dette. I en annen tråd her for en stund siden nevnte jeg nettopp dette til en pescetarianer, men hun svarte da tilbake at nei, hun synes at det var enklere å si at hun var vegetarianer enn å si at hun var pescetarianer. Da fikk hun så mange spørsmål tilbake. At hun, sammen med alle andre som gjør dette, er med på å skape forvirring (og situasjoner hvor noen i god tro serverer f.eks. fisk fordi man tror at personen kan/vil spise det) var tydeligvis ikke så viktig. Men, at en restaurant omtaler fisk og kyllingretter for vegetar synes jeg er drøyt. Er man usikker så får man da undersøke det før man trykker opp menyer. At privatpersoner ikke har helt kontroll er ikke mer enn man kan forvente (særlig pga problemet nevnt over), men spisesteder bør ha styringen på slikt. Det er det minste man bør kunne forvente!
Gjest green tea Skrevet 18. mai 2010 #6 Skrevet 18. mai 2010 klart det ikke er vegetar mat det er jo muskler.
Kråkesaks Skrevet 18. mai 2010 #7 Skrevet 18. mai 2010 (endret) Det er også mange som lider av den feiloppfatningen at noe er vegetarmat om det inneholder egg eller melk. Klart, det blir kanskje tungvindt å kalle noe Lakto-ovo-vegetariansk mat (jeg måtte google for å komme på hva det het nå), og mange som spiser egg og drikker melk kaller seg vegetarianere vegetarianer fordi det er enkelt - men serverer man vegetarmat skal det ikke være hverken egg eller melk i. Da bør man nevne det tydelig i hvert fall. Jeg trodde det het veganer hvis man ikke spiser egg og melk. Jeg har inntrykk av at det finnes mange typer vegetarianere. På "4-stjerners middag" var det en vegetarianer. Hun sa i hvert fall at hun var det. Hun både spiste og serverte fisk og skalldyr. Endret 18. mai 2010 av Het Potet
guttemann Skrevet 18. mai 2010 #8 Skrevet 18. mai 2010 Jeg tror Veganere var rimelig skrullete folk som ikke ville spise levende planter heller. At de kun spiser epler som har falt på bakken av seg selv osv. Men det er mulig jeg tar feil. "Vegetarianer" er, om man skal være streng på det, noen som kun spiser ting fra planter og vekster. Noen mener ordet stammer fra det engelske vegetables, men det er man uenige om. Spiser man f.eks. egg eller melk, må man legge til henholdsvis lakto- eller ovo- foran. Spiser man skalldyr er man i hvert fall ikke vegetarianer - og mange av de helsemessige argumentene for vegetarianisme gjelder heller ikke lenger, f.eks. er opphopningen av skadelige stoffer som tungmetaller o.l. i skalldyr, andre sjødyr og fisk langt høyere enn i en gjennomsnittlig slakteku. Bedre utnyttelse av matressursene gjelder heller ikke, ettersom næringskjedene havet ofte lengre enn for slaktedyr, mao. går mer energi tapt på veien. Når du i tillegg ikke har de religiøse eller etiske grunnene, så er vel det eneste som gjenstår "Men DET synes jeg er GODT." Den enste helsefordelen er kanskje mindre fett, men det er jo langt sunnere enn f.eks. sukker som mange vegetarianere spiser i like store mengder som oss andre.
Kråkesaks Skrevet 18. mai 2010 #9 Skrevet 18. mai 2010 Når du i tillegg ikke har de religiøse eller etiske grunnene, så er vel det eneste som gjenstår "Men DET synes jeg er GODT." Den enste helsefordelen er kanskje mindre fett, men det er jo langt sunnere enn f.eks. sukker som mange vegetarianere spiser i like store mengder som oss andre. "Vegetarianeren" på "4-stjerners middag" sa hun var vegetarianer av moralske grunner. Men hun spiste tunfisk, som er utrydningstruet.
Gjest AnonymBruker Skrevet 18. mai 2010 #10 Skrevet 18. mai 2010 Jeg tror Veganere var rimelig skrullete folk som ikke ville spise levende planter heller. At de kun spiser epler som har falt på bakken av seg selv osv. Men det er mulig jeg tar feil. Det er frukterianer, det.
Gjest AnonymBruker Skrevet 18. mai 2010 #11 Skrevet 18. mai 2010 Jeg tror Veganere var rimelig skrullete folk som ikke ville spise levende planter heller. At de kun spiser epler som har falt på bakken av seg selv osv. Men det er mulig jeg tar feil. En veganer er en som ikke spiser noen type animalske produkter, så ja, du tar feil.
Gjest AnonymBruker Skrevet 19. mai 2010 #12 Skrevet 19. mai 2010 Jeg tror Veganere var rimelig skrullete folk som ikke ville spise levende planter heller. At de kun spiser epler som har falt på bakken av seg selv osv. Men det er mulig jeg tar feil. "Vegetarianer" er, om man skal være streng på det, noen som kun spiser ting fra planter og vekster. Noen mener ordet stammer fra det engelske vegetables, men det er man uenige om. Spiser man f.eks. egg eller melk, må man legge til henholdsvis lakto- eller ovo- foran. Den enste helsefordelen er kanskje mindre fett, men det er jo langt sunnere enn f.eks. sukker som mange vegetarianere spiser i like store mengder som oss andre. Veganer er en som ikke spiser noen animalske produkter. En som spiser lakto-ovovegetabilsk kost men ikke kjøtt er likevel en vegetarianer. Helsefordelene med å være vegetarianer er flere enn det at man ikke får i seg animalsk fett. Men det er ofte andre grunner til at mange velger vegetarianisme også. -- Generelt sett er jeg lettere sjokkert over at kunnskapen om vegetarianere ikke har økt etter så mange år der kunnskapen har vært lett tilgjengelig. Det er vel stort sett de som kaller seg vegetarianere, men som absolutt ikke er det, som øker forvirringen. Vet ikke hvor mange ganger jeg har måttet forklart at fisk - jo det er kjøtt, etter å ha blitt tibudt "vegetarisk" fisk... Det er jo ikke såå vanskelig? Men mennesker liker å skape sine egne meninger og fordommer, og det å gjøre egen research blir vel for vanskelig.
Gjest mari kontrari Skrevet 19. mai 2010 #13 Skrevet 19. mai 2010 Enig i at det er ganske drøyt, og ikke minst vitner om uvitenhet at man plasserer kylling og fisk under vegetar-kategorien. Selv syns jeg det er greiest om man bruker veganer dersom man ikke skal ha noen animalske produkter, og vegetarianer om man ikke vil ha noe som har hatt øyne De fleste jeg kjenner som kaller seg vegetarianere spiser både egg og meieriprodukter, men pleier alltid å spørre om egg og/eller melk er ok. Spiser man fisk får man bruke faguttrykket eller si noe ala "jeg spiser ikke kjøtt, bare sjømat". (Forresten benytter jeg anledningen til å lufte en mild irritasjon over at fisk er tatt med i vegetar-tråden i mat-forumet, kan det ikke bare være en egen fisketråd? )
Grønt blad Skrevet 19. mai 2010 #14 Skrevet 19. mai 2010 For noen år siden var jeg med og arrangerte en større fest/selskap der "gjestene" betalte for seg. En av gjestene presiserte flere ganger av hun var vegetarianer, men la til at hun spiste kylling Tenkte mitt, kan du si...
Gjest Caylee Skrevet 19. mai 2010 #15 Skrevet 19. mai 2010 Jeg spiser fisk og viltkjøtt, men folk kaller meg vegetarianer må si hundre ganger at jeg ikke er det, men de bryr seg ikke. Hallo, jeg spiser jo kjøtt!! Er jo ikke veggis!
Gjest Vito - nr to Skrevet 19. mai 2010 #16 Skrevet 19. mai 2010 Fikk jeg bare lyst å rope ut i hele restauranten, men lot dessverre være. Når har jeg vært ute å spist og da jeg så på menyen så jeg at de hadde flere vegetarmenyer. De bestod av diverse grønnsaker inkludert fisk eller kylling. Hvordan er det mulig? Fisk og kylling er ikke vegetarmat. Er ikke vegetarianer selv, og er helt enig med deg. Spiser man kjøtt/fisk, likegyldig av type, er man ikke vegetarianer. Spiser man melkeprodukter/egg vil jeg også umiddelbart si nei, men her er jeg åpen for diskusjon og tolkning.
Gjest AnonymBruker Skrevet 19. mai 2010 #17 Skrevet 19. mai 2010 Er ikke vegetarianer selv, og er helt enig med deg. Spiser man kjøtt/fisk, likegyldig av type, er man ikke vegetarianer. Spiser man melkeprodukter/egg vil jeg også umiddelbart si nei, men her er jeg åpen for diskusjon og tolkning. Sa hun som inkluderer kjøttkraft i vegetarrettene sine... Vegetarianer - spiser melk og egg. Veganer - spiser ikke melk og egg. Pescetarianer - spiser i tillegg fisk Spiser man kylling er man vanligkjøtteter Skjønner ikke at det skal være så vanskelig...
Gjest AnonymBruker Skrevet 19. mai 2010 #18 Skrevet 19. mai 2010 Er ikke vegetarianer selv, og er helt enig med deg. Spiser man kjøtt/fisk, likegyldig av type, er man ikke vegetarianer. Spiser man melkeprodukter/egg vil jeg også umiddelbart si nei, men her er jeg åpen for diskusjon og tolkning. Da vet du ikke forskjellen på veganer og vegetarianer.
kaprifolen Skrevet 19. mai 2010 #19 Skrevet 19. mai 2010 Det ersom tidigere nevnt,veganerne som ikke spiser melkeprodukter, egg eller andre animalske stoffer. Vegeterianere kan godt spise dette, men velger ofte økologisk av moralske grunner. Hilsen kjøtteter som opplyste en "vegeterianer" om at hun var pesceterianer for noen uker siden.
Gjest Frosk Skrevet 19. mai 2010 #20 Skrevet 19. mai 2010 ... Hilsen kjøtteter som opplyste en "vegeterianer" om at hun var pesceterianer for noen uker siden.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå