Gå til innhold

Fremhevede innlegg

Gjest AnonymBruker
Skrevet

Jeg er nå 32 uker på vei, og har selvfølgelig fått hemoroider... Det er ikke vondt, og klør ikke, men de er utenpå. :tristbla:

Har kjøpt krem på apoteket, og har prøvd å behandle de noen uker nå, men de forsvinner ikke! Når de begynner å bli mindre er det nok med at jeg går på do en gang, så er de like store igjen.

Så nå er det like før jeg bare gir opp og lar de være der...

Er det dumt? Jeg tenker på fødselen og har syns det er litt ekkelt at jeg skal ligge der å sprike med beina med masse hemoroider i rompa... Sorry språket :sjenert:

Og kommer dette til å forsvinne etter fødselen? Blir litt frustrert her jeg sitter.

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Hei!

Vi er mange i samme båt!

Jeg har også utvendige hemoroider, både nå i dette svangerskapet og i det forrige. Ser ikke spesielt lekkert ut, nei, og kan være trøblete med hygiene etter dobesøk. Mange krinkler og kroker å holde rent... Hemoroider er irriterende og kan være utrolig smertefulle. Selv har jeg ligget på badegulvet og grått av smerter i rompa, store jenta...

I forrige svangerskap hadde jeg veldig smertefulle hemorider en periode, før smertene forsvant (men hemoridene var der likevel, bare ikke vonde) Etter fødsel hadde jeg smertefulle hemoroider en liten uke, før de gradvis forsvant helt. Så kom de tilbake i dette svangerskapet. En periode hadde jeg problemer med å gå normalt, men når folk spurte skyldte jeg bare på bekkenløsning...

Hvor store er de? Har du problemer med å sitte eller gå? Hvis de ikke er smertefulle og ikke klør, synes jeg du skal prise deg lykkelig og at du ikke skal bry deg så veldig med å prøve å få de til å forsvinne nå. Mest sannsynlig kommer du til å trykke på deg hemoroidene igjen under fødselen uansett. Ikke tenkt på at jordmor kommer til å se dem under fødselen, hun ser så mye rart uansett. Og hemorider i svangerskapet er nok vanligere enn de fleste tenker på til daglig...

Hvis du fortsatt er plaget en stund etter fødsel, kan du heller vurdere å gjøre noe med det. Det er mulig å operere hemoroider (ulike tekninkker), men pga. plasseringen er det stor fare for infeksjoner osv, så det er ikke noe man gjøre bare for utseendes skyld har jeg forstått. Dette kan du sette deg inn i når så langt kommer. Jeg har tenkt å vurdere operasjon etter at jeg har fått de barna jeg skal ha, ikke før.

Hvis du har lyst til å fortsette å behandle dem med krem, er mitt tips å bruke omslag om natta. Ta en liten kompress ca 3x3 cm, kan kjøpes på apoteket eller du kan klippe opp Mesoft kluter hvis du har det. Legg på rikelig med AlcosAnal salve og pakk kompressen rundt hemoriden så godt det lar seg gjøre, rett før du skal legge deg. Omslaget gjør at salven holder seg bedre på plass der den skal virke. Omslaget kommer du til å finne igjen hvorsomhelst i trusa om morgenen, men det gjør ikke noe.

Prøv deg fram om du synes Alcos Anal eller Scheriproct virker best, de har ulike virkemåter. Selv synes jeg at Alcos Anal lukter ekkelt, mens Scheriproct gjør klærne litt våte.

Hvis du får smerter, er isbiter tingen, fant jeg ut. Putt et par isbiter i en liten pose og legg posen på hemoriden. Kjøler godt og demper de værste smertene. Dette er ikke noe du akkurat gjør mens andre ser det, egner seg best hjemme alene liggende på sofaen :) Kålblader har jeg også fått tips om, men det har jeg ikke prøvd.

Skrevet

Jeg kan jo legge til at hemoroider er vanligere enn man skulle tro, til og med utenfor svangerskap, så du kan jo prise deg lykkelig over at dine mest sannsynlig vil forsvinne etter svangerskapet, i og med at du ikke hadde noen fra før. :)

Gjest AnonymBruker
Skrevet

Puh, takk for svar :) Jeg har klødd med i huet og lurt på hva i alle dager jeg skal gjøre. De er ikke veldig store, er et par kuler som kommer ut hver gang jeg har vært på do, ellers er de så små at jeg ikke merker dem i det hele tatt. Pleier å massere dem med krem og presse de vekk når jeg har vært på do. Da blir de mindre, men ikke helt borte.

Men som sagt jeg merker veldig lite til dem. Det var egentlig litt tilfeldig at jeg oppdaget det, da jeg måtte gjennom en soppkur og kjente plutselig noe som ikke pleide å være der bak, hehe. Da skjønte jeg plutselig hvorfor jeg følte at det aldri ble rent der bak...for å være litt ekkel :gjeiper:

Da skal jeg prøve ut litt råd her, men skal hvertfall ikke stresse med det. Får bare håpe at de holder seg så små som de er, og at det ikke kommer fler.

Har aldri vært borti det nei, så da får jeg bare håpe at dette ordner seg etter fødselen :)

Gjest AnonymBruker
Skrevet

Jeg var veldig plaget av hemoroider i svangerskapet, de kom rundt uke 17 eller sånn ca, de ble fler og større etterhvert og gjorde helt utrolig vondt, alt var vondt, å sitte kunne jeg bare glemme! Jeg prøvde mange typer salver, men ingen fungerte noe særlig.

Jeg grudde meg som en hund til fødselen, for da kom jeg helt sikkert til å trykke på meg både fler og større. Men nå ble det hastesnitt på meg, nesten så jeg sier takk og lov bare pga hemoroidene.

De gikk bort ganske greit etter KS, men de som var store, var tre stk, der har ikke huden klart å trekke seg sammen igjen. Så jeg har da tre store hudfolder igjen, ikke morsomt, utrolig flaut. Jeg har ikke vært hos lege, tør rett å slett ikke, dette er 3 år siden så det går nok ikke over for min del.

Skrevet

Sånne hudfolder har jeg også, mellom hver gang hemoridene fylles og blir store, ca 1 gang i året. Har "alltid" hatt de, siden jeg var barn. De er jo ikke plagsomme, egentlig, bare...ulekre. Synes ikke det er grunn nok til å operere, såååå sjenerende er de ikke.

Gjest Alabama
Skrevet

Hei. Må bare benytte anledningen til å spørre dere siden dette er noe jeg lurer veldig på. :sjenert: Får man disse uavhengig av avføringsmønsteret? Har dere fått dem fordi dere har vært forstoppet eller at det har gått litt lenger tid mellom hver gang?

Er det sånn at man ikke slipper unna når man går gravid?

Skrevet

Alabama: Jeg har ihvertfall hørt at jo lenger tid man bruker på do, jo større sjanse er det for å få hemoroider. Men jeg har ikke noe erfaring med å gå gravid, så akkurat sammenhengen der vet jeg ikke.

Gjest AnonymBruker
Skrevet

Hei. Må bare benytte anledningen til å spørre dere siden dette er noe jeg lurer veldig på. :sjenert: Får man disse uavhengig av avføringsmønsteret? Har dere fått dem fordi dere har vært forstoppet eller at det har gått litt lenger tid mellom hver gang?

Er det sånn at man ikke slipper unna når man går gravid?

Kan bare snakke for meg selv, men hos meg var det ikke noe avføringsproblem i det hele tatt, kun press pga tyngde. Å sitte var helt klart verst for meg, det beste var å ligge.

Tror de aller fleste gravide har hemoroider. Og under fødselen så får man dem når man presser hos de aller fleste.

Skrevet

Det kan være flere grunner til at man får hemorider. Utenfor svangerskap har nok avføringsvaner mye å si. Jo mer du trykker, jo større sjans for å få hemorider. Så det gjelder å ha et kosthold som holder magen i gang, og unngå hard mage og mye trykking. Bedre å vente til det kommer av seg selv.

I graviditeten spiller i tillegg hormoner inn. Gravidhormonene påvirker jo som kjent alle slimhinnene i kroppen, og gjør at man kan få hemorider. I tillegg har mange litt hardere mage i svangerskapet. Senere i svangerskapet blir området også påvirket av at babyen/livmor osv trykker mer nedover, og hele området blir vel mer belastet av vekten.

Så det er vel en kombinasjon, egentlig! Det er ingen automatikk i at man absolutt får hemorider i svangerskapet, men det er nok ganske vanlig (uten at jeg faktisk har snakket med så veldig mange om det...)

  • Liker 1
Gjest AnonymBruker
Skrevet

Hei. Må bare benytte anledningen til å spørre dere siden dette er noe jeg lurer veldig på. :sjenert: Får man disse uavhengig av avføringsmønsteret? Har dere fått dem fordi dere har vært forstoppet eller at det har gått litt lenger tid mellom hver gang?

Er det sånn at man ikke slipper unna når man går gravid?

TS her.

Jeg tror jeg fikk det rett og slett fordi jeg har en vane for å sitte lenge på do om morgenen. Jeg bruker ekstremt lang tid på å klare å gå på do, selv om jeg prøver å ikke trykke. Men de kom uansett... Kan nok hende jeg hadde fått dem uansett om jeg ikke hadde gjort det også, som Hedda-78 skriver.

Jeg har hatt tidvis forstoppelse, så det har nok ikke hjulpet så mye på.

Gjest AnonymBruker
Skrevet

Bra tråd med mange gode innlegg om et flaut, men viktig tema...

Jeg hadde hemorroider før svangerskapene også, har hatt mye forstoppelse gjennom livet som antakelig har forårsaket dem (for mye pressing). Det ble verre i første svangerskap, og jeg husker at jeg tok egenmelding en dag fordi jeg hadde så vondt at jeg ikke klarte å sitte... Jeg fikk operert dem bort etterpå. Mest fordi jeg syntes det var uhygienisk.

Kan legge til at det finnes flere metoder for hemorroidefjerning, jeg ble operert med noe som heter Longo's metode/procedure (kan googles) hvor man "heiser" inn det som har falt ned. Mindre smertefullt enn å skjære dem bort! Dette ble gjort på Sykehuset Asker&Bærum, og det er ikke så mange steder de bruker denne metoden, visstnok.

Ifølge legene og kirurgene som jobber med dette, er det visstnok helt vanlig å ha hudfolder rundt endetarmsåpningen. Er visst ikke tilfeldig at det er tre heller, du AnonymBruker som skrev om det i går - det er knyttet til noen blodårer som ligger rundt endetarmsåpningen. Det er visst ikke vanlig å se ut som en pornostjerne i rumpa :ler:.

Skrevet

Hei du siste gjest som har hatt operasjon. Bare et spørsmål: hadde du smertefulle hemorider før operasjonen, eller var det bare kosmetisk/hygienisk? Det var grad 4 (altså utvendige)? Lurer litt på hva som er kriteriene for å få operasjon.

Gjest AnonymBruker
Skrevet

Jeg vet ikke hva som er kriteriene for å få operasjon. Fastlegen min kommenterte hemorroidene mine under seksukerskontrollen, da var de fortsatt relativt store og ømme. Innen jeg kom til vurdering på sykehuset, var de mindre (og ikke lengre ømme), men jeg ble fortsatt satt opp til operasjon. Jeg hadde ganske mye prolaps, da, ikke bare små hudfolder. Omtrent som små druer... :sjenert:

Jeg sa ihvertfall på sykehuset at det mest plagsomme var det hygieniske, at jeg omtrent ikke visste hvor selve åpningen var der bak innimellom alle "druene"...

Gjest AnonymBruker
Skrevet

Jeg er samme som over - jeg har hatt god hjelp av Duphalac eller Laktulose (samme produkt) for å holde magen i gang. I andre svangerskap var jeg flink og brukte det forebyggende nesten hele tiden, og var spesielt nøye etter fødselen, for da var det nærmest helt umulig å klare å gjøre nr. 2. Duphalac/Laktulose gir god effekt uten å "ødelegge" tarmsystemets naturlige funksjon, det er ikke noe avføringsmiddel.

  • 3 år senere...
  • 2 år senere...
Skrevet (endret)

Krem mot hemoroider - https://shytobuy.no Jeg vil bare si at jeg var veldig imponert over smertelindring av Hemapro krem. Jeg føler meg bedre , etter å ha brukt det bare noen få dager. 

Endret av lisa3457

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...