Gjest Catalinah Skrevet 16. mars 2010 #1 Skrevet 16. mars 2010 Har to butikkjøpte urteplanter (mynte) som jeg har pottet om i større potter og holdt under lys hele tiden, vært nøye med ikke å overvanne de. Likevel henger de med hodet og vokser ikke. Hva gjør jeg?
Gjest Glør Skrevet 16. mars 2010 #2 Skrevet 16. mars 2010 De må klippes nesten helt ned også, i tillegg til å pottes om og få mer jord/plass.
Gjest gjeste Skrevet 17. mars 2010 #3 Skrevet 17. mars 2010 Daglengden og intensiteten er fortsatt for knapp til at urteplanter vil trives i vinduskarmen uten tilleggslys (bruk plantelysrør). Men du kan forsøke å sette plantene i et sydvendt vindu hvor de får mest mulig sollys om dagen. Dagene blir jo fort lengre nå utover våren.
Gjest Gjest Skrevet 17. mars 2010 #4 Skrevet 17. mars 2010 Butikkurter er ferskvare som andre ting i grønnsaksdisken. De er dyrket frem på en måte som gjør at de ikke er levedyktige på sikt. Men dersom man klipper dem ned, planter om, gir dem masse lys og riktig vanning vil de ofte klare seg. De beste urtene planter du selv, nest best er det å kjøpe urter på gartneri og plante ut. Om vinteren er det uansett vanskelig å få urter til å overleve. De trenger ekstremt mye lys.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå