Gå til innhold

Mat rett etter trening - tips?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei, jeg skal spørre på treningssenteret når jeg husker det, men her inne er det jo mange folk med peiling.

Det skal jo spises så raskt som mulig, eller i hvert fall innen 30' (stemmer det?) etter trening.

Er det noen spesiell type næring man trenger, (protein? karbohydrater?) eller er det ett fett?

Og er det noen som har noen gode tips til hva?

Man rekker jo ikke å lage noe kjempemåltid i løpet av de 30 minuttene, men jeg liker ikke ting som smaker søtt, sånne energy-bars osv. er det jeg har aller minst lyst på etter trening. Så hvilke saltsmakende alternativer kan jeg finne på?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Banan er det som er best rett etter trening. Dette er raske karbohydrater som hjelper musklene dine etter trening. Man skal vel ikke ha et faktisk måltid etter trening.

Skrevet

avocado kom jeg på nå. det digger jeg, det må jo være bra?

snakket med en treningsfrik på jobb, hun nevnte helt vanlig mat som brødskive, hehe, det går jo det og.

Skrevet

Én banan er i minste laget, to bananer eller én banan og en liten eske rosiner er bra, hvis du orker å spise rett etter trening er en boks tunfisk ypperlig inntil du kommer deg hjem og får et skikkelig måltid. Shake er også et alternativ. Husk at blodsukkeret er lavt og kroppen nærmest tømt for energi rett etter trening.

Det er derimot viktig å ikke betrakte dette som noe måltid, ettersom et fullverdig måltid alltid bør komme etter trening, helst innen 1 time.

Å ha et dårlig kosthold er i utgangspunktet dumt, å kombinere dette med trening uten å forbedre kostholdet er tåpelig. Samtidig er det viktig å være klar over at sunn mat ikke nødvendigvis betyr slankekost, snarere tvert i mot.

Skrevet

banan ja. sjelden noe som frister det heller, men hvis det er lurt kan jeg vel tvinge i meg :)

Skrevet

Tunfisk, smart :) Frister mye mer enn rosiner ;-)

Jeg har et helt greit kosthold ellers, og er uansett ikke ute etter å slanke meg, jeg bare blir småkvalm av tanken på å trøkke i meg sånne energysjokoladegreier som de selger på sentrene for de ser så vonde ut.

Og med litt tips kan jeg attpåtil få litt variasjon i etter-trening-maten. Takk takk :)

Skrevet

Ok, fullverdig måltid etter en time. (noterer)

Hvor raskt bør man få i seg den tunfiskboksen da? Eller bananen eller hva det blir?

Skrevet
Hvor raskt bør man få i seg den tunfiskboksen da? Eller bananen eller hva det blir?

Trøkk innpå bananen i garderoben før du skifter/dusjer.

Skrevet
Trøkk innpå bananen i garderoben før du skifter/dusjer.
Såpass.

Takk for info, da skal jeg gjøre om på rutinene her :)

Skrevet

Hva med hardkokt egg forresten - gjør det nytten? Elsker det. Eller sånn tykk kalkunpølse. Nå kom jeg på mye her helt selv asså :)

Skrevet
Hva med hardkokt egg forresten - gjør det nytten? Elsker det. Eller sånn tykk kalkunpølse. Nå kom jeg på mye her helt selv asså :)

Finfine (og relativt portable) proteinkilder, men gjør ikke noe for å dekke behov for karbohydrater.

Skrevet

Hehe, nei ikke sant. Jeg tenkte meg at dette ikke var så lett som de vil ha det til. Hva skal jeg gjøre med karbohydratene da? Må jeg krype til banan-korset? Kjeks? Det kan jeg kanskje klare...

Skrevet
Såpass.

Takk for info, da skal jeg gjøre om på rutinene her :)

Så raskt som mulig, og så raske karbohydrater som mulig. Rosiner inneholder druesukker som tas raskt opp i systemet. Tunfisk er omtrent bare proteiner uten noe karbohydrater eller fett og kan tas som et proteinsupplement etter treninga.

Skrevet

Takk for at dere gidder å svare meg så mye :)

Hva med annen frukt da? Eple og sånn?

(Sliter med disse bananene og rosinene som dere skjønner ;-) )

Skrevet

Jeg pleier å spise banan mens jeg går hjemover, men så dusjer jeg hjemme, så det blir rimelig rett etter. Så lager jeg noe godt når jeg kommer hjem etter å ha dusjet.

Nå om dagen har jeg egentlig hatt mest dilla på mandarin på vei hjem, har hatt perioder med epler også. Det er vel greit?

Jeg er sulten som en ulv rett etter trening, men er som deg, fikser ikke energibarer, alt for søtt og klissete :eeeh:

Skrevet

Larsern har helt rett her: fokuser på de raske karbohydratene rett etter trening. Tunfisk er jo "kun" proteiner og vil ikke være et alternativ.

Det med karbo en halvtime (senest) etter endt trening samt et fullverdig måltid en times tid etter dét igjen er veldig fornuftig.

Skrevet

Et dumt spørsmål: Hvis man skal ha raske karbohydrater rett etter trening, hva med da f.eks en liten sjokolade, type eventyrsjokolade? En banan og en liten sjokolade?

Skrevet

Sjokolade er fint, det, men du treng ikkje både bananen og sjokoladen. Grunnen til at ein vel er litt skeptisk til å seie du kan ete sjokolade er ikkje oga sjokoladen i seg sjølv men fordi den er veldig energitett, og mange vil ha problem med å ikkje ete for mykje sjokolade, særleg fordi mange vil ha vektnedgong som ein bieffekt av treninga si. Men sjokolade er flott, både feitt, sukker og litt mjølkeprotein.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...