Gjest Gjest Skrevet 1. november 2009 #1 Skrevet 1. november 2009 Nei det er ikke lett med stebarn og ekser. Dei er der liksom og suger enormt med energi til tider. Når det røyner på hos meg, er trøsten at sammarbeidet med eksen skal ta slutt når yngste barnet blir atten. Desverre er det 9 år til det skjer, men der er dåg en trøst. Når det er som værst ser jeg veldig mørkt på kommende konfirmasjon om få år. Har ikke tenkt å blande meg inn der i allefall, det får min mann ta med eksen alene. Det eneste jeg forlanger er å få sitte ved min mannsside.
Gjest Gjest Skrevet 1. november 2009 #2 Skrevet 1. november 2009 Nei det er ikke lett med stebarn og ekser. Dei er der liksom og suger enormt med energi til tider. Når det røyner på hos meg, er trøsten at sammarbeidet med eksen skal ta slutt når yngste barnet blir atten. Desverre er det 9 år til det skjer, men der er dåg en trøst. Når det er som værst ser jeg veldig mørkt på kommende konfirmasjon om få år. Har ikke tenkt å blande meg inn der i allefall, det får min mann ta med eksen alene. Det eneste jeg forlanger er å få sitte ved min mannsside. Jeg er klar over at du ikke er TS, og at dette blir litt "off topic", men følte trang til å kommentere. Det høres ut som dere har et håpløst samarbeid med barnas mor, men så høres du heller ikke ut som en som tilfører eller prøver å tilføre noe positivt til dette samarbeidet. Du har en merkelig innstilling til dette, og sånn sett er det ikke så rart om samarbeidet har blitt dårlig/dårligere. Og hva konformasjonen til hans barn angår, så er du ikke i posisjon til å forlange noe som helst. Det er ikke engang en automatisk selvfølge at du er på gjestelisten. Nå vet ikke jeg bakgrunnen, og hvordan barnas mor oppfører seg, men slik innstillingen din ser ut til å være, er det tvilsomt at jeg som mor ville tilbrakt en så viktig dag med deg.
Gjest Gjest Skrevet 1. november 2009 #3 Skrevet 1. november 2009 Jeg er klar over at du ikke er TS, og at dette blir litt "off topic", men følte trang til å kommentere. Det høres ut som dere har et håpløst samarbeid med barnas mor, men så høres du heller ikke ut som en som tilfører eller prøver å tilføre noe positivt til dette samarbeidet. Du har en merkelig innstilling til dette, og sånn sett er det ikke så rart om samarbeidet har blitt dårlig/dårligere. Og hva konformasjonen til hans barn angår, så er du ikke i posisjon til å forlange noe som helst. Det er ikke engang en automatisk selvfølge at du er på gjestelisten. Nå vet ikke jeg bakgrunnen, og hvordan barnas mor oppfører seg, men slik innstillingen din ser ut til å være, er det tvilsomt at jeg som mor ville tilbrakt en så viktig dag med deg. Det har blitt slik fordi moren til barna skjelte oss ut i full ofentlighet på en jule avsluttning på barnas skole. Og jeg vil helst ikke ha noe med folk som ikke kan oppføre seg. Dette fordi det ikke var heldig overfor barna og noen episoder til Der hun ikke ville i selskaper når jeg og min mann var der( min mannsfamilie) og jeg frykter stadig for hva kan hun finne på nå??? om vi møter på henne andre steder. Da må man ha forståelse for at man har en heller reservert holdning over for henne. Det jo heller ikke vi som skal være hovedpersoner i en konfirmasjon heller da. Det kan jo være at det beste for barnet er å ha separate selskaper slik som bursdagene blir praktisert nå.Det skal jo være en koselig dag som jeg ser kan bli litt ubekvem for alle parter samme hvor godt man prøver å ta seg sammen.
Gjest Gjest Skrevet 1. november 2009 #4 Skrevet 1. november 2009 Fortsettelse: Jeg kjenner heldigvis min mann så pass godt at en felles konfirmasjon uten meg kommer ikke til å skje, så lenge vi er en familie med felles barn og økonomi.Hvorfor skal vi betale halve eller mer for en konfirmasjon om halparten av barnets familie ikke er velkommen? Er ikke jeg velkomen så er heller ikke barnets søsken velkommen og da deltar heller ikke far og farsforeldre. Da blir det egen konfirmasjon. Om du da vil påstå at det er min manns plikt å betale for konfirmasjonen så har han ingen råderett over "egne" penger når han er gift på nytt. Da er det VÅRE penger og VI bestemmer SAMMEN hvordan pengene skal brukes. Men valget jeg har tatt om avstand til barnas mor har ingenting med sammarbeidet å gjøre for det tar faren seg av. Det er jo slik dem fleste "alenemødre" vil ha det.
Gjest Gjest Skrevet 1. november 2009 #5 Skrevet 1. november 2009 Fortsettelse: Jeg kjenner heldigvis min mann så pass godt at en felles konfirmasjon uten meg kommer ikke til å skje, så lenge vi er en familie med felles barn og økonomi.Hvorfor skal vi betale halve eller mer for en konfirmasjon om halparten av barnets familie ikke er velkommen? Er ikke jeg velkomen så er heller ikke barnets søsken velkommen og da deltar heller ikke far og farsforeldre. Da blir det egen konfirmasjon. Om du da vil påstå at det er min manns plikt å betale for konfirmasjonen så har han ingen råderett over "egne" penger når han er gift på nytt. Da er det VÅRE penger og VI bestemmer SAMMEN hvordan pengene skal brukes. Men valget jeg har tatt om avstand til barnas mor har ingenting med sammarbeidet å gjøre for det tar faren seg av. Det er jo slik dem fleste "alenemødre" vil ha det. Her er det "vi mot dem". Skikkelig godt klima... Trodde en konfirmasjon var konfirmantens dag. Tydelig ikke.
Gjest Gjest Skrevet 1. november 2009 #6 Skrevet 1. november 2009 Her er det "vi mot dem". Skikkelig godt klima... Trodde en konfirmasjon var konfirmantens dag. Tydelig ikke. Dette er jo fremdeles hypotetisk, men hvorfor skulle faren ønske å delta/betale for en konfirmasjon der den "nyefamilien" ikke er innvitert. Det er garanter ikke barnet som har tatt den bestemmelsen om å ikke innvitere sine søsken. Så hvem skal ha "rett" til å være vanskelig??
Gjest Gjest Skrevet 1. november 2009 #7 Skrevet 1. november 2009 Dette er jo fremdeles hypotetisk, men hvorfor skulle faren ønske å delta/betale for en konfirmasjon der den "nyefamilien" ikke er innvitert. Det er garanter ikke barnet som har tatt den bestemmelsen om å ikke innvitere sine søsken. Så hvem skal ha "rett" til å være vanskelig?? Dette dreier seg ikke om å ha rett... det dreier seg om KONFIRMANTENS store dag... som mor og far er pliktige til å sørge for at han/hun får. Og ALLE andre idioter som er villige til å lage en kamp, for å få sin vilje igjennom, på denne dagen. Bør brennes på bål. Det er den ENE dagen i konfirmantens liv at SAMTLIGE rundt legger seg for svarte helvete FLATE og holder KJEFT. Med kamelene vandrende på samlebånd nedover halsen.
Gjest Gjest Skrevet 1. november 2009 #8 Skrevet 1. november 2009 Du håper? Jeg får min ex og min tidligere venninne i hus den dagen. Hvis det sier deg noe. Og jeg kan takle det for konfirmantens skyld. De som ikke kan får ta ansvaret for det selv. Fremfor å begynne å knuge på at de betaler og følgelig har de "krav på". Når det bare ikke går så er det opp til de voksne å avgjøre den saken uten å sette konfirmanten i lojalitetsknipe. I verste fall får man ha to fester.
Gjest megvel Skrevet 1. november 2009 #9 Skrevet 1. november 2009 Du håper? Jeg får min ex og min tidligere venninne i hus den dagen. Hvis det sier deg noe. Og jeg kan takle det for konfirmantens skyld.De som ikke kan får ta ansvaret for det selv. Fremfor å begynne å knuge på at de betaler og følgelig har de "krav på". Når det bare ikke går så er det opp til de voksne å avgjøre den saken uten å sette konfirmanten i lojalitetsknipe. I verste fall får man ha to fester. Synes mer synd på ei jeg kjenner, exen er gift med søsteren hennes.
Gjest Gjest Skrevet 1. november 2009 #10 Skrevet 1. november 2009 Nei det er ikke lett med stebarn og ekser. Dei er der liksom og suger enormt med energi til tider. Når det røyner på hos meg, er trøsten at sammarbeidet med eksen skal ta slutt når yngste barnet blir atten. Desverre er det 9 år til det skjer, men der er dåg en trøst. Når det er som værst ser jeg veldig mørkt på kommende konfirmasjon om få år. Har ikke tenkt å blande meg inn der i allefall, det får min mann ta med eksen alene. Det eneste jeg forlanger er å få sitte ved min mannsside. har bare skumlest noen svar du har fått. Uansett, du frykter hva hun kan gjøre osv...ref.til juleavslutning. Dere kan velge å holde kjeft,la hun skjelle ut veggen. Antagelig har hun ingen å skjelle ut om dere ikke svare,kommenterer. Så er du ikke i en posisjon til å kreve noe som helst i en konfirmasjon. Det er verten som lager bordplassering. Jeg syns det er mest passende at konfirmanten har plass ved oreldrene en slik dag. Når dere i dag har to adskilte selskaper, så legger dere listen selv. Rnten så inviterer man folk til selskap,eller så lar man vær. Takker man ja,så får man oppføre seg. At voksne arrangerer to selskaper forlenger en konflikt. Hvor lenge skal man fortsette sånn da? Har man vert gift og fått barn,så er man knyttet sammen resten av livet igjennom barna. tiden går fort,snart er det brnebarn på vei, hva gjør man da? fortsetter kampen enda en genersjon? Du skriver at du kjenner din mann så godt at han går ikke uten deg....er ikke han og x over det følesesmessige enda? siden det er en kamp? Om du nekter å gå pga henne,blir han hjemme da? Snakke om å straffe barna resten av livet. Man kan godt ha et ok liv,selv med x eller med x
Gjest Gjest Skrevet 1. november 2009 #11 Skrevet 1. november 2009 Fortsettelse: Jeg kjenner heldigvis min mann så pass godt at en felles konfirmasjon uten meg kommer ikke til å skje, så lenge vi er en familie med felles barn og økonomi.Hvorfor skal vi betale halve eller mer for en konfirmasjon om halparten av barnets familie ikke er velkommen? Er ikke jeg velkomen så er heller ikke barnets søsken velkommen og da deltar heller ikke far og farsforeldre. Da blir det egen konfirmasjon. Om du da vil påstå at det er min manns plikt å betale for konfirmasjonen så har han ingen råderett over "egne" penger når han er gift på nytt. Da er det VÅRE penger og VI bestemmer SAMMEN hvordan pengene skal brukes. Men valget jeg har tatt om avstand til barnas mor har ingenting med sammarbeidet å gjøre for det tar faren seg av. Det er jo slik dem fleste "alenemødre" vil ha det. jeg blir skremt over enkeltes måtre å tenke på. herregud hvor dominerende du er. Er din mann en tøffel? har han ikke råderett over egne penger når han er gidt på nytt? han har da satt barn til verden før du kom i bildet...tenkte du på det? Du skulle råde over de pengene au? dee betaler ikke for konfirmasjonen, det er hans plikt.
Gjest Gjest_ronja_* Skrevet 1. november 2009 #12 Skrevet 1. november 2009 Du virker ikke særlig konfliktdempene selv for å si det slik. Men det er flere ting du skriver jeg må si jeg reagerer på. Det er konfirmantens dag, og foreldrene bør sitte ved konfirmanten. Der oppe har verken du eller en Bare så du vet det, så bli fortrolig med tanken på at NAV kan kreve inn pengene om de ikke kommer til enighet selv. Sett tilside alle andre ting på en slik dag. Det er barn det er snakk om og de skal ikke dras inn i en lojalitetskonflikt pga idioter til foreldre og steforeldre.
Gjest Gjest Skrevet 1. november 2009 #13 Skrevet 1. november 2009 har bare skumlest noen svar du har fått. Uansett, du frykter hva hun kan gjøre osv...ref.til juleavslutning. Dere kan velge å holde kjeft,la hun skjelle ut veggen. Antagelig har hun ingen å skjelle ut om dere ikke svare,kommenterer. Så er du ikke i en posisjon til å kreve noe som helst i en konfirmasjon. Det er verten som lager bordplassering. Jeg syns det er mest passende at konfirmanten har plass ved oreldrene en slik dag. Når dere i dag har to adskilte selskaper, så legger dere listen selv. Rnten så inviterer man folk til selskap,eller så lar man vær. Takker man ja,så får man oppføre seg. At voksne arrangerer to selskaper forlenger en konflikt. Hvor lenge skal man fortsette sånn da? Har man vert gift og fått barn,så er man knyttet sammen resten av livet igjennom barna. tiden går fort,snart er det brnebarn på vei, hva gjør man da? fortsetter kampen enda en genersjon? Du skriver at du kjenner din mann så godt at han går ikke uten deg....er ikke han og x over det følesesmessige enda? siden det er en kamp? Om du nekter å gå pga henne,blir han hjemme da? Snakke om å straffe barna resten av livet. Man kan godt ha et ok liv,selv med x eller med x Jo da. Han er fint ferdig med henne. Det var han som reiste, men det var før jeg var inne i bildet. Vi kjemper ikke, konfirmasjonen har ikke vært diskuteret mellom barnets foreldre ennå. Men vi har jo vært igjennom konfirmasjoner med mine barn og der min mann har vært en selvskreven gjest. Sittet ved min side på den ene siden av konfirmanten. Skal foreldrene arrangere konfirmasjon sammen så er jo Faren også en av vertene vel? Skal moren bestemme gjestelisten alene? Her fungere det best med minst mulig kontakt med barnas mor.Kun telefon kontakt mellom mor og far om det skulle være nødvendig. Far har minst mulig kontakt med moren fordi alt han sier blir dratt opp i nesen og tatt i verste betydning. Det meste av det han sier blir tatt som kritikk og vrengt slik det passer henne best. Slik var det når dem var gifte og slik er det ennå. Han reiste jo ikke i fra henne uten grunn. Yndlings frasen er MENER DU AT JEG IKKE ER EN GOD MOR??
Gjest Gjest Skrevet 1. november 2009 #14 Skrevet 1. november 2009 jeg blir skremt over enkeltes måtre å tenke på. herregud hvor dominerende du er. Er din mann en tøffel? har han ikke råderett over egne penger når han er gidt på nytt? han har da satt barn til verden før du kom i bildet...tenkte du på det? Du skulle råde over de pengene au? dee betaler ikke for konfirmasjonen, det er hans plikt. Ja dersom du vil kalle det dominerende at man har en demokratisk prosess i familien om hvordan pengene skal brukes. Min mann er ingen tøffel, men en engasjert og omtenksom far.Som faktisk kan sett grenser for sine,mine og våre barn. Det er jo foreldrene som skal ta de store bestemmelsene over sine barn, men mann kommer aldri utenom at diskusjonen også må tas i hvert hjem. Alle skal tas hensyntil ikke bare de stakkars skillsmissebarna som til tider får syd så mange puter opp under ræva av foreldre som alldri klarer å ta en bestemmele og sette grense for barna FOR TENK OM BARNET VIL LIKE DEN ANDRE FORELDEREN BEDRE. DERSOM det blir 2 konfirmasjoner er det ikke bare moren men faren kan også søke NAV slik at mor må dekke halve/deler av den konfirmasjonen også om hun velger å være vanskelig. Alle har et valg, og hvem skal bestemme at det er kun Samværsforelderen med familie som skal svelge Kameler. Vi har diskuteret fremtidige konfirmasjoner hos oss fordi vi har hatt fellese for mine barn fra tidligere, og det har gått bra om enn litt merkelig den første. Og vi har komt frem til at moren og faren bør diskutere det i god tid før konfirmasjonen skal planlegges slik at begge part er får tenke på hvordan dem vil det skal være og eventuelt komme til et kompromi. Kommer dem ikke til enighet blir det nok 2 konfirmasjoner, men da har man tid til å snakke med barnet som skal konfirmeres så barnet får tid til å venne seg til det i god tid før konfirmasjon. Og på den måten kanskje ungå dei store konfliktene.
Gjest Gjest Skrevet 1. november 2009 #15 Skrevet 1. november 2009 Du virker ikke særlig konfliktdempene selv for å si det slik. Men det er flere ting du skriver jeg må si jeg reagerer på. Det er konfirmantens dag, og foreldrene bør sitte ved konfirmanten. Der oppe har verken du eller en Bare så du vet det, så bli fortrolig med tanken på at NAV kan kreve inn pengene om de ikke kommer til enighet selv. Sett tilside alle andre ting på en slik dag. Det er barn det er snakk om og de skal ikke dras inn i en lojalitetskonflikt pga idioter til foreldre og steforeldre. Gi meg en god oppskrift på å få gjennomført konfirmasjonen på en god måte. Jeg har tenkt å DEMPE mulige konflikter ved å holde meg ute av diskusjonen som blir mellom far og mor. Kan ikke skjønne at jeg lager bølger ved IKKE å aktivt oppsøke min manns eks for å delta i diskusjner, men lar barna være en sak mellom dem. Min mann satt ved min side på den ene siden av konfirmanten da mitt barn konfirmerte seg. Og de fleste konfirmanter har 2 sider med plass til begge foreldrene Finst det lojalitetkonflikt for barna i forbindelse med konfirmasjoner så har nok den konfliktet vært der lenge før man kommer så langt, men bare mer skjult.Desverre.
Gjest Gjest Skrevet 1. november 2009 #16 Skrevet 1. november 2009 har bare skumlest noen svar du har fått. Uansett, du frykter hva hun kan gjøre osv...ref.til juleavslutning. Dere kan velge å holde kjeft,la hun skjelle ut veggen. Antagelig har hun ingen å skjelle ut om dere ikke svare,kommenterer. Så er du ikke i en posisjon til å kreve noe som helst i en konfirmasjon. Det er verten som lager bordplassering. Jeg syns det er mest passende at konfirmanten har plass ved oreldrene en slik dag. Når dere i dag har to adskilte selskaper, så legger dere listen selv. Rnten så inviterer man folk til selskap,eller så lar man vær. Takker man ja,så får man oppføre seg. At voksne arrangerer to selskaper forlenger en konflikt. Hvor lenge skal man fortsette sånn da? Har man vert gift og fått barn,så er man knyttet sammen resten av livet igjennom barna. tiden går fort,snart er det brnebarn på vei, hva gjør man da? fortsetter kampen enda en genersjon? Du skriver at du kjenner din mann så godt at han går ikke uten deg....er ikke han og x over det følesesmessige enda? siden det er en kamp? Om du nekter å gå pga henne,blir han hjemme da? Snakke om å straffe barna resten av livet. Man kan godt ha et ok liv,selv med x eller med x Blir nok ingen konflikt som følger i generasjoner nei. Om barna får barn så er det nok ingen fare for barnas mor skal bli en super engasjert bestemor. Hun blir nok som sine foreldre og dyrker sitt eget liv. Det er jo slik hun er nå, så det tror jeg ikke kommer til å forandre seg stort. Bestemor på bilder så alle kan se tror jeg nok, men barnepass tror jeg ikke blir så ofte nei.
Gjest Gjest_ronja_* Skrevet 1. november 2009 #17 Skrevet 1. november 2009 Gi meg en god oppskrift på å få gjennomført konfirmasjonen på en god måte. Jeg har tenkt å DEMPE mulige konflikter ved å holde meg ute av diskusjonen som blir mellom far og mor. Kan ikke skjønne at jeg lager bølger ved IKKE å aktivt oppsøke min manns eks for å delta i diskusjner, men lar barna være en sak mellom dem. Min mann satt ved min side på den ene siden av konfirmanten da mitt barn konfirmerte seg. Og de fleste konfirmanter har 2 sider med plass til begge foreldrene Finst det lojalitetkonflikt for barna i forbindelse med konfirmasjoner så har nok den konfliktet vært der lenge før man kommer så langt, men bare mer skjult.Desverre. Jo de fleste har det, men der bør faktisk søsken og besteforeldre sitte. Ikke nye steforeldre. Og hvorfor dra opp en slik konflikt på en sånn dag? Da setter du deg i samme kategori som du mener mor er og er ikke det døyt bedre. Og deres felles barn er en sak mellom dem og ikke mellom deg og dem som foreldre.
Gjest minne Skrevet 1. november 2009 #18 Skrevet 1. november 2009 Det beste er jo en felles konfirmasjon , men om konfliktforholdet er så høyt, er det vel bedre med delt.For konfirmantens del. Dette skal jo være en fin dag, og stakkars konfirmant om h*n sitter og venter på om/ når " helvete bryter løs". Vi hadde en mindre hyggelig opplevelse da min mann,s barn skulle konfirmeres. Mannen min spurte barnet om når konfirmasjonen skulle finne sted. Nei, det kunne h*n ikke si noe om.Han henvendte seg ti mor som slengte på røret. Noen dager senere ringte svigermor og fotalte at hun hadde fått innbydelse til konfirmasjon. Innvitasjonen var fra minn mann og hans eks. Han visste ingenting. Vi fikk innbydelsen dagen etter. Til min mann og meg. Fra minn mann og eksen. Må si jeg stussa veldig....og tilføyer at det ble delt feiring.
Gjest Gjest Skrevet 1. november 2009 #19 Skrevet 1. november 2009 Jo de fleste har det, men der bør faktisk søsken og besteforeldre sitte. Ikke nye steforeldre. Og hvorfor dra opp en slik konflikt på en sånn dag? Da setter du deg i samme kategori som du mener mor er og er ikke det døyt bedre. Og deres felles barn er en sak mellom dem og ikke mellom deg og dem som foreldre. Kan godt sitte nederst ved bordet jeg, men min mann blir ved min side og våre felles barn. Blir det et problem om at jeg sitter ved siden av min mann, så blir det 2 selskap.PUNKTUM. Hvilken erfaringer har du med delte familer/nye familier siden du kan predike så bastant om saken.
Gjest Gjest Skrevet 1. november 2009 #20 Skrevet 1. november 2009 Jo da. Han er fint ferdig med henne. Det var han som reiste, men det var før jeg var inne i bildet. Vi kjemper ikke, konfirmasjonen har ikke vært diskuteret mellom barnets foreldre ennå. Men vi har jo vært igjennom konfirmasjoner med mine barn og der min mann har vært en selvskreven gjest. Sittet ved min side på den ene siden av konfirmanten.Skal foreldrene arrangere konfirmasjon sammen så er jo Faren også en av vertene vel? Skal moren bestemme gjestelisten alene? Her fungere det best med minst mulig kontakt med barnas mor.Kun telefon kontakt mellom mor og far om det skulle være nødvendig. Far har minst mulig kontakt med moren fordi alt han sier blir dratt opp i nesen og tatt i verste betydning. Det meste av det han sier blir tatt som kritikk og vrengt slik det passer henne best. Slik var det når dem var gifte og slik er det ennå. Han reiste jo ikke i fra henne uten grunn. Yndlings frasen er MENER DU AT JEG IKKE ER EN GOD MOR?? Om han har vært selvskreven gjest i dine barns konfirmasjon, så er det ikke dermed sagt at dette kan være naturlig (eller forsvarlig..) i hans barns konfirmasjon. Slik forholdet høres ut mellom dere, ville jeg sagt at denne ene dagen i barnets liv ville det beste være om den ble feiret med bare foreldrene tilstede, ikke nye partnere. Det er jo fullt mulig, og for barnets del er det egentlig det aller beste, fremfor en trykket stemning og et selskap som kan ende i utskjelling og det som verre er. Er det den minste tvil om at en av dere kan klare å oppføre seg voksent denne dagen, så mener jeg dette er den beste løsningen,for barnet sin skyld. Mener at du bør være voksen nok til å godta dette. Selv om din mann betaler halve selskapet selvsagt. Du visste jo at han hadde barn og forpliktelser før du traff ham, og må dermed regne med at noe av hans penger går til utgifter i forbindelse med barna, selv om du ikke er inkludert. Velg dine kamper med omhu, sier nå jeg.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå