Gjest Gjest_hannemor_* Skrevet 24. oktober 2009 #1 Skrevet 24. oktober 2009 Mannen min har i flere år hatt fast lønn,og fikk da fast lønn hver mnd, pluss feriepenger i juni. Han har nå fått ny jobb som er timesbetalt, og får jo feriepenger, men når han tar ferie får han ikke lønn. Vi må jo gå veldig i minus på denne måten? Er det vanlig å lønne voksne folk med timesbetalt? Tenker bare at dette er en dårlig deal for han? Noen her som her som har timsbetalt?
Gjest Gjest Skrevet 24. oktober 2009 #2 Skrevet 24. oktober 2009 Jeg får også timebetalt og ser ikke helt forskjellen på deg og fastlønn egentlig. Ingen får lønn for å være på ferie. Men, man får feriepenger for å kompansere for dette. Hvis han ikke får noen utbetaling når han tar ut ferie så er det i så tilfelle fordi han har fått feriepengene utbetalt på en tidligere lønning (i tillegg til den vanlige lønningen), så økonomisk sett har det lite å si. Hos oss får alle feriepenger på juni-lønningen (kan be om den tidligere hvis man reiser på ferie om våren, men alle som ikke har tatt dem ut når juni får pengene utbetalt), i tillegg til lønnen for juni måned. Hvis man først skal på ferie i f.eks. september så får man da sette pengene til side slik at man har pengene når september måned kommer. Ikke noe hokus pokus, men man må gjerne planlegge litt.
Batteri Skrevet 24. oktober 2009 #3 Skrevet 24. oktober 2009 Fastlønnede får utbetalt lønn 11 måneder av året og feriepenger 1 måned av året. Det blir dermed ikke "dobbelt opp" med både feriepenger og lønn en måned. Om man tjener mer som timesbetalt kommer jo an på hva lønnen er. Som hovedregel får fastlønnede betalt for helligdager, mens timelønnede ikke gjør det (dette kommer vel an på arbeidsgiver). Imidlertid kan fastlønnede oppleve at eventuell overtid ikke blir kompensert.
Østlandet Skrevet 24. oktober 2009 #4 Skrevet 24. oktober 2009 Mannen min har i flere år hatt fast lønn,og fikk da fast lønn hver mnd, pluss feriepenger i juni. Han har nå fått ny jobb som er timesbetalt, og får jo feriepenger, men når han tar ferie får han ikke lønn. Vi må jo gå veldig i minus på denne måten? Er det vanlig å lønne voksne folk med timesbetalt? Tenker bare at dette er en dårlig deal for han? Noen her som her som har timsbetalt? Med fare for at jeg misforstår deg.... Så mistenker jeg at du misforstår dette. Man får ikke både lønn og feriepenger i ferie. Bruker meg som eksempel. Jeg har fast månedslønn og får den utbetalt (nesten) 11 måneder i året. (Har 5 ukers ferie. Derfor nesten) Hver Juni, så får jeg feriepenger utbetalt, med fratrekk av 4/26 deler av Juli lønn. (Det som er over en måned i ferie) Til gjengjeld, så får jeg da full vanlig månedslønn i Juli. Altså.... I min ferie, skal jeg bare leve av feriepenger, for å si det sånn.
Gjest Gjest_hannemor_* Skrevet 24. oktober 2009 #5 Skrevet 24. oktober 2009 Tusen takk for svar. ble litt klokere, men syns fortsatt det er trygt med fastlønn da... Vi får bare være flinke til å planlegge da. Men hvordan blir feriepengene regnet ut da? Noen som vet? Blir de regnet ut anderledes enn om man har mndlønn? Han har pleid ha 5 uker ferie.
Gjest Gjest Skrevet 24. oktober 2009 #6 Skrevet 24. oktober 2009 Tusen takk for svar. ble litt klokere, men syns fortsatt det er trygt med fastlønn da... Vi får bare være flinke til å planlegge da. Men hvordan blir feriepengene regnet ut da? Noen som vet? Blir de regnet ut anderledes enn om man har mndlønn? Han har pleid ha 5 uker ferie. Feriepenger regnes ut som 12% av fjorårets lønn, samme beregningsmåte enten man er fastlønnet eller timelønnet.. Første året får man altså ikke feriepenger fra ny arbeidsgiver (men man fikk jo med seg feriepenger fra forrige arbeidsgiver da man sluttet).
Gjest vilj Skrevet 24. oktober 2009 #7 Skrevet 24. oktober 2009 Tusen takk for svar. ble litt klokere, men syns fortsatt det er trygt med fastlønn da... Vi får bare være flinke til å planlegge da. Men hvordan blir feriepengene regnet ut da? Noen som vet? Blir de regnet ut anderledes enn om man har mndlønn? Han har pleid ha 5 uker ferie. Med all respekt...du har jo bare virkelig overhodet ikke skjønt hvordan dette fungerer. Det er ikke tryggere med fastlønn en timelønn. Det går ut på nøyaktig det samme. Om han har høyere lønn det ene eller andre stedet kommer an på hans generelle lønnsbetingelser, ikke på om lønnen en månedslønn eller timelønn. Feriepengene blir også nøyaktig på samme måte, 12 % av fjorårets lønn ved 5 uker ferie. Lønn i ferien får han ikke uansett, det er da feriepengene kommer inn og skal kompensere.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå