Gjest Gjest Skrevet 11. oktober 2009 #1 Skrevet 11. oktober 2009 Jeg har problemer med at traktekaffen blir vond på smak. Nå vil jo sikkert mange hevde at traktekaffe er vondt, punktum, men her snakker vi om at det smaker direkte fælt - ikke kaffe i det hele tatt. Jeg vasker kanne og filterholder før hver eneste trakting, jeg avkalker trakteren med jevne mellomrom, jeg bruker skikkelig kaldt vann som har fått renne en god stund(vi har godt vann), og jeg passer på å legge kaffen jevnt i filteret. Hva gjør jeg feil`?
Gjest SmallTalk Skrevet 11. oktober 2009 #2 Skrevet 11. oktober 2009 Feil type kaffe? Står kaffen for lenge på kanna før den blir drukket?
Gjest Gjest Skrevet 11. oktober 2009 #3 Skrevet 11. oktober 2009 Jeg bruker filtermalt kaffe. Smaken er like vondt uansett om jeg tar en kopp like etter at kaffen er ferdig. ts
Gjest megvel Skrevet 11. oktober 2009 #4 Skrevet 11. oktober 2009 Du har vel prøvd å bytte kaffe? Jeg synes f.eks. Ali smaker grøss og gru, men liker coop blå veldig godt. Kanskje du bare bruker kaffe som ikke er god! Og forresten, om den har stått en stund blir den heller ikke god. Prøvde kaffe som var gått ut på dato, den gikk rett i vasken.
Gjest Gjest Skrevet 11. oktober 2009 #5 Skrevet 11. oktober 2009 Jada, jeg har forsøkt flere typer kaffe. Personlig foretrekker jeg rød coop. Det er den vi bruker på jobb og, så jeg vet at jeg liker den kaffen. Jeg må innrømme at jeg ikke har tenkt på at kaffen kanskje står for lenge. Jeg pleier å helle posene i en tett kaffeboks, men kvaliteten begynner kanskje å gå nedover i det du åpner posen. Hvor lenge pleier dere å la en pose kaffe stå før dere evt. kaster restene? ts
Gjest megvel Skrevet 11. oktober 2009 #6 Skrevet 11. oktober 2009 Mitt står sjeldent lengre enn en måneds tid. Hadde kastet kaffen hvis jeg ikke kunne huske hvor lenge den hadde vært i boksen! Jeg hadde forresten en kaffetrakter en gang som brukte så lang tid på å trakte at den ble sur av det.
Gjest barista Skrevet 11. oktober 2009 #7 Skrevet 11. oktober 2009 Fra en barista: to uker i kjøleskap, fire i fryser.
Kvist Skrevet 11. oktober 2009 #8 Skrevet 11. oktober 2009 Billig og/eller dårlig kaffetrakter? Hvis temperatur og traktetid er feil blir ikke kaffen god uansett.
Gjest Gjest Skrevet 12. oktober 2009 #9 Skrevet 12. oktober 2009 Jeg opplevde at all te jeg lagde på fredag smakte rett og slett dritt. Første koppen, greit nok det var fra en gammel te-type, men te er jo tørrvare og mister jo kun smak.. så da tømte jeg ut og kasta de 2 posene som var igjen.. Neste hadde også en rar ettersmak, men jeg drakk opp.. og neste der igjen.. (3 typer te jeg drakk på en dag). Jeg føler også at det smaker rart av rent vann her i blant... mulig det er noe i rørene dine? :S Det du kan gjøre er jo rett og slett å ta med trakteren din til noen som bor et helt annet sted i byen, plugge i, og brygge litt kaffe der med deres vann. Smaker det fortsatt vondt?
Gjest Gjest Skrevet 12. oktober 2009 #10 Skrevet 12. oktober 2009 Jeg hadde forresten en kaffetrakter en gang som brukte så lang tid på å trakte at den ble sur av det. Mulig det kan være noe der. Jeg tok tiden i dag, og trakteren brukte 7 min på å brygge 6-7 kopper kaffe. ts
Gjest Gjest Skrevet 12. oktober 2009 #11 Skrevet 12. oktober 2009 Har du prøvd å vaske trakteren? Min mor bruker å ha 1 ss krystall soda som hun rører ut i litt varm vann, så har hun det i vann"rommet" fyller opp med varm vann å koker det gjennom, for å så koke gjennom rent vann 7-8 ganger for å fjerne rester av krystall sodaen..
Amanlis Skrevet 14. oktober 2009 #12 Skrevet 14. oktober 2009 Du kan også kjøpe egen rengjøring til kaffetrakter i butikken, eller du kan bruke 1/2 dl eddik i vannet og kjøre trakteren et par ganger. Det er også en fordel å vaske kolben på kaffekannen i blant. Ha litt bakepulver i vannet og la den stå litt så får du en ren og blank kolbe.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå