Gjest Gjest_Jente21_* Skrevet 10. september 2009 #1 Skrevet 10. september 2009 Jeg spiser bare middag hver dag, aldri noe annet. Liker følelsen av å være sulten, hater å være mett. Hvis jeg blir mett kaster jeg opp, så kan ikke spise så mye middag heller. Har gått ganske mye ned i vekt i det siste, og det er jo det jeg helst vil. Får kjempedårlig samvittighet av å spise flere ganger om dagen, begynner å gråte, og føler jeg legger meg ut ti cm. hver gang jeg spiser noe som ikke er planlagt,så det har jeg sluttet helt med for to måneder siden. Spiser av og til (veldig sjelden) litt på kvelden, noen brødskiver og litt is f.eks, men da alltid med den innstillingen at det spises for å kastes opp rett etterpå. Har alltid hatt et problematisk forhold til mat, men før i retning overspising. (For så å kaste opp noen ganger, men ikke så ofte.) Er fortsatt for tykk (BMI på 26) men har gått ned 20 kg det siste året. Trener ikke spesielt mye, jogger bare noen ganger i uken. Tenker på hvordan jeg ser ut hele tiden, står foran speilet og ser på meg selv fra alle vinkler flere timer til sammen om dagene, og HATER det jeg ser. Ser ti kg her og ti kg der som skal bort. Har jo ti kg for mye bare på leggene, liksom. Burde jeg kutte ut middagen og heller spise noen knekkebrød? Jeg teller ikke kalorier, men velger sunt. Jente 21.
Gjest Gjest Skrevet 10. september 2009 #2 Skrevet 10. september 2009 Det er ikke sunt det du holder på med. Du har et sykelig forhold til mat. Ett måltid pr. dag er alt for lite. Det du trenger er en time hos legen din og fortelle om dine tanker omkring mat. Forhåpentligvis så er legen oppegående og kan veilede deg i videre behandling. Gjør du ingenting så vil det bare bli verre. I verste tilfelle så dør du.
Gjest Gjest Skrevet 10. september 2009 #3 Skrevet 10. september 2009 Gå til legen og forklar situasjonen. Lykke til videre
Gjest Gjest_jente21_* Skrevet 10. september 2009 #4 Skrevet 10. september 2009 Hei! Jeg føler at jeg ikke trnger å gå til legen, jeg, for jeg er jo ikke tynn i det hele tatt. Blir bare dumt å gå til legen da, føler jeg. Dessuten så har jeg jo ikke helt sluttet å spise.
Gjest Gjest Skrevet 10. september 2009 #5 Skrevet 10. september 2009 Nei du har ikke sluttet HELT å spise. Men å kutte ut alt annet en middag gjør at kroppen din blir feilernært og du kan få mangelsykdommer siden du ettervært vil mangle en god del vitaminer osv. som er viktig for kroppen din å ha...VÆR dag. For all del ikke gå over på bare knekkebrød...OK ? Den beste måten å gå ned i vekt på er å spise lite og ofte. Da med næringsrik mat. Frukt og grønt til mellom måltid osv. Å slutte å spise hjelper ikke i lengden. Jo du går kanskje fort ned,,, men da ødelegges fordøyels systemet også. Så når du starter opp igjen med å spise "normalt" igjen vil kiloene rase på fortere en fy. Jeg har vært der du er nå... og ja,,, jeg levde kun på knekkebrød og vann også i mange år. Gikk ned i kg. men ødela hele fordøyelses systemet og fikk en haug med mangelsykdommer på kjøpet. Det verste synes jeg var da jeg omsider klarte å komme tilbake til "normale" måltider (slet veldig forde jeg kastet opp så snart jeg fikk noen smuler ned i halsen) Men kiloene raste opp igjen. Faktisk ble jeg tyngre etterpå en hva jeg hadde vært før. (og jeg VAR tykk fra før også) I tillegg mistet jeg sult og metthets følelse. Selv nå 20 år senere blir jeg ikke sulten eller mett... Om en ikke da synes kvalm og svimmer er "normale" mett\sulten følelse da. Gå til legen. Ta gjerne med deg brevet hvor du forklarer hvordan du har det. Du kan be om å få komme til en ernærings ekspert gjennom legen eller så kan du ta kontakt selv. Der kan du få hjelp til å sette opp et riktig kosthold. Ønsker deg lykke til.
Gjest Gjest_Jente21_* Skrevet 10. september 2009 #6 Skrevet 10. september 2009 Nei du har ikke sluttet HELT å spise. Men å kutte ut alt annet en middag gjør at kroppen din blir feilernært og du kan få mangelsykdommer siden du ettervært vil mangle en god del vitaminer osv. som er viktig for kroppen din å ha...VÆR dag. For all del ikke gå over på bare knekkebrød...OK ? Den beste måten å gå ned i vekt på er å spise lite og ofte. Da med næringsrik mat. Frukt og grønt til mellom måltid osv. Å slutte å spise hjelper ikke i lengden. Jo du går kanskje fort ned,,, men da ødelegges fordøyels systemet også. Så når du starter opp igjen med å spise "normalt" igjen vil kiloene rase på fortere en fy. Jeg har vært der du er nå... og ja,,, jeg levde kun på knekkebrød og vann også i mange år. Gikk ned i kg. men ødela hele fordøyelses systemet og fikk en haug med mangelsykdommer på kjøpet. Det verste synes jeg var da jeg omsider klarte å komme tilbake til "normale" måltider (slet veldig forde jeg kastet opp så snart jeg fikk noen smuler ned i halsen) Men kiloene raste opp igjen. Faktisk ble jeg tyngre etterpå en hva jeg hadde vært før. (og jeg VAR tykk fra før også) I tillegg mistet jeg sult og metthets følelse. Selv nå 20 år senere blir jeg ikke sulten eller mett... Om en ikke da synes kvalm og svimmer er "normale" mett\sulten følelse da. Gå til legen. Ta gjerne med deg brevet hvor du forklarer hvordan du har det. Du kan be om å få komme til en ernærings ekspert gjennom legen eller så kan du ta kontakt selv. Der kan du få hjelp til å sette opp et riktig kosthold. Ønsker deg lykke til. Hei, og takk for svar. Jeg VET hva som er best for meg. Jeg vet at å spise mange og små måltider om dagen er det beste. Jeg vet at kroppen min trenger variert kost, og jeg vet at det er den beste måten å gå ned i vekt på. Men selv om jeg vet det sånn rasjonelt sett, så overstyrer følelsene mine fornuften. Følelsene mine sier at jeg ikke skal være mett, fordi hvis man er mett blir man feit. De sier at jeg skal være sulten, for når jeg er sulten får jeg virkelig ffølelsen av at jeg gjør noe godt for meg selv. At jeg faktisk forsøker å få bort fettet. Jeg blir trist og gråter hvis jeg feiler og spiser mer mat enn jeg skal. Når jeg spiser bare middag kan jeg legge meg fornøyd med meg selv, så lenge jeg ikke spiste for mye. Jeg er jo fullstendig klar over at dette ikke er optimalt sånn egentlig, men jeg må gjøre det for kroppen min, for å få føle meg bra. Og jeg føler meg så styrket når jeg har kontroll over matintaket.
Gjest Gjest Skrevet 10. september 2009 #7 Skrevet 10. september 2009 Jeg føler at jeg ikke trnger å gå til legen, jeg, for jeg er jo ikke tynn i det hele tatt. Blir bare dumt å gå til legen da, føler jeg. Dessuten så har jeg jo ikke helt sluttet å spise. Når du svarer sånn så viser det bare hvor forskrudd du er i tankegangen når det gjelder mat. Det har ingenting med hvor tynn/tykk du er, men ditt forhold til mat og hvor mye du faktisk spiser hver dag. Du har satt kroppen din på sparebluss. Det er tankegangen din som er sykelig.
Gjest TS Skrevet 13. september 2009 #8 Skrevet 13. september 2009 Når du svarer sånn så viser det bare hvor forskrudd du er i tankegangen når det gjelder mat. Det har ingenting med hvor tynn/tykk du er, men ditt forhold til mat og hvor mye du faktisk spiser hver dag. Du har satt kroppen din på sparebluss. Det er tankegangen din som er sykelig. Jeg kan ikke skjønne hvordan det er sykelig. Jeg prøver ikke å kverrulere, jeg vil bare skjønne hvorfor det er så dumt. Det får meg jo til å føle meg bra.
miss_pretty Skrevet 13. september 2009 #9 Skrevet 13. september 2009 Det er fordi det er slik spiseforstyrrelse monsteret fungerer. Jeg har levd med denne dritten i 9 år og enda jeg omtrent gråter meg i søvne hver natt fordi den kommer til å ta livet av meg til slutt, enda så klarer jeg ikke ta i mot ordentlig hjelp for jeg vil ha den der, for den får meg til å føle meg godt etter magen er tømt, eller etter en dag uten mat, kroppen blir så sliten at den opptrer som om du blir høy. MEN det er et helvete, kan du komme deg ut av det så skal du være sjeleglad. Og slik du beskriver hverdagen din har du definitivt en "god" start på en spiseforstyrrelse, og fortsetter du ja da... det kan ta lang tid mange tårer og mye blod! Skjønn det bare, enten du vil eller ikke, det er IKKE normalt å ha det slik du har det. OG om man veier 30 eller 100 kg så har det ingen ting å si, det er hvordan TANKEGANGEN er og hvordan maten STYRER HVERDAGEN som utgjør om du har en spiseforstyrrelse eller ei. Skaff hjelp!! Om ikke ender du opp som meg og mange andre som ikke ser så lyst på livet lenger.. og det vil du vel ikke?
Gjest Gjest_mina_* Skrevet 14. september 2009 #10 Skrevet 14. september 2009 Jeg kan ikke skjønne hvordan det er sykelig. Jeg prøver ikke å kverrulere, jeg vil bare skjønne hvorfor det er så dumt. Det får meg jo til å føle meg bra. Det er derfor vi sier du må gå til legen. En lege kan henvise deg til spesialist som kan hjelpe deg med å få styr på tankene dine. Vær så snill å ta til vettet og søk hjelp, det er så bortkastet å sløse bort så mye av livet med å plages med slike ting. Det er ingenting vi her inne kan gjøre for å hjelpe deg. Du VET som du selv sa hva som skal til for å leve sunt, det er bare det at tankene og følelsene overstyrer det. Dette er det bare spesialister som kan hjelpe deg med.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå