rumpetroll Skrevet 4. august 2009 #1 Skrevet 4. august 2009 Hei hei. Jeg ble sendt til sykehuset i begynnelsen av uken for å sjekkes for endo (kikkhullsoperasjon).. Jeg syntes så mye rart skjedde, så jeg bare lurte på om noen hadde noen svar til meg? * først tok jeg en del blodprøver om morgenen, men jeg måtte ta nye igjen senere på dagen fordi de ikke fant blodtypen min (jeg har helt vanlig blodtype). * jeg fikk ikke beskjed om å faste før jeg kom på sykehuset, og jeg fikk aldri det sykehusbrevet med info! Hadde det ikke vært for kvinneguiden hadde jeg ikke visst noen ting.. Trodde i utgangspunktet at jeg skulle ha en vanlig gyn undersøkelse jeg... * Jeg har vært hos gyn før jeg ble sendt til sykehuset og der fikk jeg selv se cyster jeg hadde på eggstokkene og rundtom på en skjerm. Legen sa etter operasjonen at jeg ikke hadde cyster, endo, arr eller noe der inne som var unormalt. * Legen sa ikke, men hintet frempå til at jeg var helt frisk og at dette var "hypokonderi eller psykisk", men jeg vet at jeg er frisk psykisk, og jeg har aldri "lengtet" eller vært redd for å bli syk. Han ville i utgangspunket ikke gi meg smertestillende, eller sykemelding på mer enn en dag. (Takk gud for en snill sykepleier som hjalp meg der, for jeg var nettopp våknet fra narkosen og ikke i humør til å krangle meg til noe, jeg ville bare vekk derfra og sove). * Jeg får ekstreme brystsmerter.. Ikke hele tiden, men det har skjedd en 4-5 ganger nå. Det er akkurat som at brystet mitt strammer seg, jeg kjenner hvert eneste hjerteslag og det gjør SKIKKELIG vondt + jeg får ikke puste.. Jeg bare hyperventilerer.. Dette kan vare fra 5-60 minutter! Jeg ringte sykehuset, og de ba meg gå til legevakten og det gjorde jeg.. De tok en del prøver og fant ikke noe særlig, men jeg var helt fin da, så de vil ha meg inn på hjerteavdelingen om det skjer igjen så de kan måle meg når det skjer for å se da.. På sykehuset tok de en vevprøve når de var inni magen min, og om jeg ikke hørte noe innen 3 uker betydde det at jeg er frisk som en fisk.. Burde jeg da prøve igjen på Ullevål eller noe? Eller skal jeg bare gi opp? Jeg har ekstreme magesmerter og har brukt alle egenmeldingene + mer til.. Jeg er sykemeldt enkelte dager, men jeg liker ikke å sykemelde meg i lengden siden det er så opp meg ned. Er det noen som har råd? Jeg er oppgitt og litt redd for å ligge meg i tilfelle det ikke er vanlig med de brystsmertene og at noe er gale. På sykehuset sa de at det ikke er normalt da jeg ringte de, men det betyr vel ikke at det ikke har skjedd før?
Gjest Gjest Skrevet 5. august 2009 #3 Skrevet 5. august 2009 Du kan tenke litt på dette.. Men kan all usikkerheten, manglende informasjon og dorlig oppfølging gjort det litt nervøs og usikker ? Har vært i en lignende situasjon selv (+ mye press) og fått lignende symtomer. Hjertebank, kjenne hjerte, svært vondt, press i brystkassen, tungpustet, hyperventilering. Dette- Kan- også være et panikkanfall i startfasen. (Kommer ut av det blå, engentlig føles det som det har ingen årsaks sammenheng) Jeg hadde aldri hatt noe som helst problem med psyken tidligere. Men all usikkerhet, elendig oppfølging,mangel på informasjon og en god del stress utløste dette for meg. Hadde aldri hørt om noe slikt fra før engang. Vet jo selvfølgelig ikke OM det er dette du kan ha fått, men hørtes bare veldig likt ut.
rumpetroll Skrevet 5. august 2009 Forfatter #4 Skrevet 5. august 2009 Bare en tanke, men er gallen skjekket? Nei, den er ikke sjekket så vidt jeg vet.. Hva kan den "gjøre" da?
rumpetroll Skrevet 5. august 2009 Forfatter #5 Skrevet 5. august 2009 Du kan tenke litt på dette.. Men kan all usikkerheten, manglende informasjon og dorlig oppfølging gjort det litt nervøs og usikker ? Har vært i en lignende situasjon selv (+ mye press) og fått lignende symtomer. Hjertebank, kjenne hjerte, svært vondt, press i brystkassen, tungpustet, hyperventilering. Dette- Kan- også være et panikkanfall i startfasen. (Kommer ut av det blå, engentlig føles det som det har ingen årsaks sammenheng) Jeg hadde aldri hatt noe som helst problem med psyken tidligere. Men all usikkerhet, elendig oppfølging,mangel på informasjon og en god del stress utløste dette for meg. Hadde aldri hørt om noe slikt fra før engang. Vet jo selvfølgelig ikke OM det er dette du kan ha fått, men hørtes bare veldig likt ut. Jeg var usikker i utgangspunktet ja, fordi jeg ikke fikk noe info av sykehuset, og jeg var ganske usikker etterpå.. Jeg fikk beskjed om at selve operasjonen skulle være over på 30 min, men sist jeg så på klokken før jeg fikk narkose var 12:15 og jeg våknet igjen klokken 15:30. De sa jeg våknet med en gang de de prøvde å vekke meg. Altså tok operasjonen rundt 3 timer, og han fant ikke cystene som jeg selv har sett? Hva svarte har han gjort på egentlig? Utenom at jeg har tenkt litt (ikke overdrevet mye, altså) på dette har jeg egentlig bare tatt livet med ro, helt til dette brystgreiene begynner.. Da må jeg innrømme at jeg ikke holder meg helt rolig..
Gjest Gjest Skrevet 5. august 2009 #6 Skrevet 5. august 2009 Jeg var usikker i utgangspunktet ja, fordi jeg ikke fikk noe info av sykehuset, og jeg var ganske usikker etterpå.. Jeg fikk beskjed om at selve operasjonen skulle være over på 30 min, men sist jeg så på klokken før jeg fikk narkose var 12:15 og jeg våknet igjen klokken 15:30. De sa jeg våknet med en gang de de prøvde å vekke meg. Altså tok operasjonen rundt 3 timer, og han fant ikke cystene som jeg selv har sett? Hva svarte har han gjort på egentlig? Utenom at jeg har tenkt litt (ikke overdrevet mye, altså) på dette har jeg egentlig bare tatt livet med ro, helt til dette brystgreiene begynner.. Da må jeg innrømme at jeg ikke holder meg helt rolig.. Gjest fra 10:58 Skjønner veldig godt din bekymring. Hadde nok undret meg veldig jeg også vil jeg tro. Jeg hadde en skade med store smerter og en elendig lege som ikke gjorde noe. Samtidig som jeg måtte "sloss" med arb.giver for å forsøke komme tilbake i jobb. OM det er panikkangst anfall du har erfart,,,ikke for å skremme deg men da kan det fort komme flere ganger men det er IKKE farlig. Det værste som kan skje er at du svimer av. Selv om det kan virke utrolig skremmende, vondt og ekkelt. Du kan lese litt om det her og se om det ligner http://www.lommelegen.no/320650/panikklidelse (gogler du litt om dette, finnes det en del informasjon om dette på nett) Får du noe lignende igjen. Prøv å vær rolig, tenk at dette ikke er farlig. Hyperventilerer du kan du prøve puste i en pose. (det hjalp for meg) Kunne få både hjertebank, pustebesvær, krampe og svimmelhet. Et par ganger svimte jeg nesten av pga surstoffmangel. Mine annfall tok 10 min til 1 time, kommer litt an på hvor ille det var og hvor raskt jeg fikk roet det ned. Etter et kraftig annfall ble jeg gjerne stuptrøtt og måtte på do. Kort tid etterpå var det ingen symptomer i det hele tatt og ingen utslag på noen prøver. Tok litt tid før jeg fikk "kontroll" på dette. Og er i dag helt annfalsfri. Vil nok tro det kan hjelpe deg å ta kontakt med legen og få mer informasjon rundt opperasjonen og alle spørsmålene du har rundt det også. Usikkerhet er ofte det værste. (jeg hadde nok ikke gitt meg før jeg hadde fått noen skikkelige svar)
Gjest Gjest Skrevet 5. august 2009 #7 Skrevet 5. august 2009 Nei, den er ikke sjekket så vidt jeg vet.. Hva kan den "gjøre" da? Om jeg husker rett (min mor som hadde dette nåe jeg var barn) var det sort sett sterke mage og brystsmerter og urolig mage.
rumpetroll Skrevet 5. august 2009 Forfatter #8 Skrevet 5. august 2009 Gjest fra 10:58 Skjønner veldig godt din bekymring. Hadde nok undret meg veldig jeg også vil jeg tro. Jeg hadde en skade med store smerter og en elendig lege som ikke gjorde noe. Samtidig som jeg måtte "sloss" med arb.giver for å forsøke komme tilbake i jobb. OM det er panikkangst anfall du har erfart,,,ikke for å skremme deg men da kan det fort komme flere ganger men det er IKKE farlig. Det værste som kan skje er at du svimer av. Selv om det kan virke utrolig skremmende, vondt og ekkelt. Du kan lese litt om det her og se om det ligner http://www.lommelegen.no/320650/panikklidelse (gogler du litt om dette, finnes det en del informasjon om dette på nett) Får du noe lignende igjen. Prøv å vær rolig, tenk at dette ikke er farlig. Hyperventilerer du kan du prøve puste i en pose. (det hjalp for meg) Kunne få både hjertebank, pustebesvær, krampe og svimmelhet. Et par ganger svimte jeg nesten av pga surstoffmangel. Mine annfall tok 10 min til 1 time, kommer litt an på hvor ille det var og hvor raskt jeg fikk roet det ned. Etter et kraftig annfall ble jeg gjerne stuptrøtt og måtte på do. Kort tid etterpå var det ingen symptomer i det hele tatt og ingen utslag på noen prøver. Tok litt tid før jeg fikk "kontroll" på dette. Og er i dag helt annfalsfri. Vil nok tro det kan hjelpe deg å ta kontakt med legen og få mer informasjon rundt opperasjonen og alle spørsmålene du har rundt det også. Usikkerhet er ofte det værste. (jeg hadde nok ikke gitt meg før jeg hadde fått noen skikkelige svar) Virker ganske likt ja.. Jeg var hos legen i dag, og han spurte meg om hvorfor operasjonen tok så lang tid, og når jeg sa at jeg ikke visste sa han "hmf.. det var rart!". Han skal sende meg til hjertespesialist for å få dette sjekket :s må si at jeg ikke er helt trygg nå altså.. Jeg er bare 20 år og helsen er ganske god utenom dette!
rumpetroll Skrevet 5. august 2009 Forfatter #9 Skrevet 5. august 2009 Om jeg husker rett (min mor som hadde dette nåe jeg var barn) var det sort sett sterke mage og brystsmerter og urolig mage. Okei. Skal høre med legen.. Må tilbake i morgen.. Er jo verd et forsøk?
Gjest Gjest Skrevet 5. august 2009 #10 Skrevet 5. august 2009 Virker ganske likt ja.. Jeg var hos legen i dag, og han spurte meg om hvorfor operasjonen tok så lang tid, og når jeg sa at jeg ikke visste sa han "hmf.. det var rart!". Han skal sende meg til hjertespesialist for å få dette sjekket :s må si at jeg ikke er helt trygg nå altså.. Jeg er bare 20 år og helsen er ganske god utenom dette! Den legen er jo ikke riktig go da.. med det svarer blir en jo ikke betryggende akkurat... (ikke rart folk kan få uro og angst med slike svar fra legen) Be legen din sjekke opp hvorfor oprasjonen tok slik tid og andre ting du lurer på. Dette bør da legen finne ut av og ikke uroe deg unødvendig synes nå jeg da. Du bør jo kunne få noen skikkelige svar på dette.
Gjest Gjest_zellica_* Skrevet 5. august 2009 #11 Skrevet 5. august 2009 Jeg ville også ha bedt om en forklaring på hvorfor operasjonen har tatt så lang tid. Jeg har tatt kikkhullsoperasjon tre ganger, og de har vært over på under en time hver gang. Om man trekker fra litt i begge ender av tidsangivelsen, har den allikevel tatt to timer, og det uten at legen har fjernet evnt cyster eller endometriose. Hvis brystsmertene har kommet etter operasjonen, ville jeg bedt om en sjekk i tilfelle noe galt har skjedd under operasjonen.
rumpetroll Skrevet 6. august 2009 Forfatter #12 Skrevet 6. august 2009 Jeg ville også ha bedt om en forklaring på hvorfor operasjonen har tatt så lang tid. Jeg har tatt kikkhullsoperasjon tre ganger, og de har vært over på under en time hver gang. Om man trekker fra litt i begge ender av tidsangivelsen, har den allikevel tatt to timer, og det uten at legen har fjernet evnt cyster eller endometriose. Hvis brystsmertene har kommet etter operasjonen, ville jeg bedt om en sjekk i tilfelle noe galt har skjedd under operasjonen. Egentlig så er jeg sikker på at de ikke gjorde noe under operasjonen.. De bare pumpet og pumpet luft i meg for å se hvor mye som skulle til før jeg lettet! Jeg passet ikke i en "gigantisk" jakke engang etterpå Ja, brystsmertene kom etter operasjonen.. Først om kvelden da jeg skulle legge meg, så om morgenen og en gang senere på dagen.. Kjennes om som at jeg er en superforelsket tegneseriefigur (når hjertet går helt agurk, skjønner?). Jeg spurte fastlegen min, men han sa at cyster kommer og går, så det kan være at de ikke var der rett og slett (?), men hvorfor operasjonen tok så "lang" tid var ikke godt å si..
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå