Gjest Gjest Skrevet 3. august 2009 #1 Skrevet 3. august 2009 For det første kan jeg si at jeg er norsk og er født og oppvokst i norge. Jeg er 25 år nå og de siste årene har jeg begynt å mislike og hate nordmenn mer og mer. Her er noen av mange ting som irriterer meg: 1:Jeg synes nordmenn generellt(ikke alle,men flesteparten)er frekke uoppdragne,utspekulerte,egoistiske og respektløse. 2:Nordmenn forventer at de skal få respekt av andre,men viser ikke selv respekt. 3:Dårlig service er det mye av her,det er stadig at det er sure kjærringer eller mannfolk i den andre enden av røret eller bak disken. 4:Nordmenn eier ikke manerer og tror de er mye viktigere enn alle andre. 5:Stikker nesa si andre sine saker,men blir sinte om noen snoker på dem. 6:Rasistiske,liker å snakke om når innvandrere gjør noe ulovlig,mens nordmenn selv "aldri" gjør noe slikt. 7:Elsker å hakke på andre,finne feil slik at de selv kan føle seg bedre. 8:Utspekulerte,de er veldig hyggelige mot deg om du har noe du trenger.Eller om de kan snylte noe. 9:Farlig å skille seg ut i samfunnet,man må gå rimelig normalt kledd om man ikke skal bli glodd ihjel av nordmenn. 10:Misunnelige,slenger dritt om andre som har kanskje litt mer enn dem selv. 11:Gidder ikke hilse på hverandre. 13:Skryting,elsker å prate om hvor fin familie de har.At de har vært på hytten på fjellet,vært i syden og alt de har gjort. Det må da være flere enn meg i dette landet som har reagert på ihvertfall noen av tilfellene ovenfor..
Gjest strykebrett Skrevet 3. august 2009 #3 Skrevet 3. august 2009 Jeg er gentlig ganske uenig med deg i det meste av det du skriver. Generelt er nordmenn ikke spesielt utspekulerte, i alle fall i forhold til amerikanerne etter min erfaring. Mye annet som irriterer meg med nordmenn da, blandt annet at vi er innmari bortskjemte når det gjelder å forvente at staten skal ordne opp for oss. Og veldig pysete i matveien. Men det er jo en annen sak.
Relativista Skrevet 3. august 2009 #4 Skrevet 3. august 2009 For det første kan jeg si at jeg er norsk og er født og oppvokst i norge. Jeg er 25 år nå og de siste årene har jeg begynt å mislike og hate nordmenn mer og mer. Her er noen av mange ting som irriterer meg: 1:Jeg synes nordmenn generellt(ikke alle,men flesteparten)er frekke uoppdragne,utspekulerte,egoistiske og respektløse. 2:Nordmenn forventer at de skal få respekt av andre,men viser ikke selv respekt. 3:Dårlig service er det mye av her,det er stadig at det er sure kjærringer eller mannfolk i den andre enden av røret eller bak disken. 4:Nordmenn eier ikke manerer og tror de er mye viktigere enn alle andre. 5:Stikker nesa si andre sine saker,men blir sinte om noen snoker på dem. 6:Rasistiske,liker å snakke om når innvandrere gjør noe ulovlig,mens nordmenn selv "aldri" gjør noe slikt. 7:Elsker å hakke på andre,finne feil slik at de selv kan føle seg bedre. 8:Utspekulerte,de er veldig hyggelige mot deg om du har noe du trenger.Eller om de kan snylte noe. 9:Farlig å skille seg ut i samfunnet,man må gå rimelig normalt kledd om man ikke skal bli glodd ihjel av nordmenn. 10:Misunnelige,slenger dritt om andre som har kanskje litt mer enn dem selv. 11:Gidder ikke hilse på hverandre. 13:Skryting,elsker å prate om hvor fin familie de har.At de har vært på hytten på fjellet,vært i syden og alt de har gjort. Det må da være flere enn meg i dette landet som har reagert på ihvertfall noen av tilfellene ovenfor.. I boldface det som treffer meg og min person. I kursiv det som jeg har lagt merke til selv. En ting verdt å huske på, er at noen klarer å være genuint hyggelige, selv om andre er drittsekker. Og en annen ting er at jo mindre hyggelige ting du selv opplever, jo lettere er det å bli blind for alle de gangene du faktisk får god service, folk hilser og smiler, lar være å skryte, og har fintfølelse nok til ikke å snoke og grave. Been there. og video til deg
Cullen Skrevet 3. august 2009 #5 Skrevet 3. august 2009 Joda, dette stemmer sikkert det. Men jeg kan også oversette denne listen til min bedre halvdel og hans familie og de kunne krysset av like mange punkter for seg selv som jeg kan om meg, Vi er fra forskjellige land, men alikevel hadde listen passet for oss begge.
Gjest M25 Skrevet 3. august 2009 #6 Skrevet 3. august 2009 4:Nordmenn eier ikke manerer og tror de er mye viktigere enn alle andre. I
Ethereal Skrevet 3. august 2009 #7 Skrevet 3. august 2009 Mye av det er sant. Og for å være helt ærlig er det derfor jeg elsker å bo i Norge. Jeg trenger ikke at folk skal være så jævlig høfflige osv.
Gjest Gjest Skrevet 3. august 2009 #8 Skrevet 3. august 2009 Mye av det er sant. Og for å være helt ærlig er det derfor jeg elsker å bo i Norge. Jeg trenger ikke at folk skal være så jævlig høfflige osv. Nei vel, men mer solidaritet og ekthet er ikke så dumt likevel;)
Gjest Gjest Skrevet 3. august 2009 #9 Skrevet 3. august 2009 Er enig at nordmenn kan være ganske så uspiselig. I forhold til mange andre folkeslag er nordmenn folkesky og egoistiske. Bra med innvandring, så kan vi kanskje lære litt.
Ethereal Skrevet 3. august 2009 #10 Skrevet 3. august 2009 Nei vel, men mer solidaritet og ekthet er ikke så dumt likevel;) Selvfølgelig er det ikke det. Men jeg syns nordmenn er ganske ekte, jeg. De fleste har en "jeg driter i deg"-holdning. Og det liker jeg. Men at man har bein nok i nesa til å ikke bry seg om andre, betyr ikke at man ikke bryr seg om andre, hvis du skjønner, hehe. Jeg liker at nordmenn driter i om servicen i butikker ikke er kjempebra, men jeg liker ikke at mange nordmenn går rett forbi et menneske som ligger i gata etter å ha falt, feks. Det er en forskjell.
Gjest Gjest Skrevet 3. august 2009 #11 Skrevet 3. august 2009 Jeg må nok si meg uenig i ganske mange ting på den listen. Jeg syntes det er synd at mange sammenligner norske "manerer" eller mangel av høfflighetsfraser med andre land og dermed konkluderer at vi er uhøfflige. Poenget er jo nettopp at vi ikke har disse frasene like lett inne i språket vårt, men vi er ikke uhøffelige av den grunn. Det er rett og slett ikke forevntet at vi skal si "vær så snill" og "unnskyld meg" etc hele tiden. Det er ikke uhøffelig å la være. Jeg er lei av andre land som har mange av disse frasene automatisk inne. Dette betyr på ingen måte at de faktisk mener det, men det er bare en naturlig del av språket og ikke utsagn som de behøver å ha en mening med å si. En ekte hilsen, et ekte smil og en ekte beklagelse er langt bedre enn innøvde fraser, slik mange andre land har. Jeg setter pris på at vi ikke må hilse på alle på gata. Hvorfor skal jeg være falsk å hilse på mennesker som jeg egentlig ikke har lyst å hilse på? Nordmen blir av mange ikke tatt for å være uhøffelige men for å være ekte og ærlige mennesker. Vi har ikke denne påtatte høffeligheten og er mer rett frem. Vi snakker med dem vi ønsker å snakke med og unngår resten. I andre land er dette så uhøffelig at man tvinges til å smile pent, klemme og hilse mens man etterpå snakker dritt bak ryggen til vedkommende. Dette slipper vi i Norge. Dermed vet man mye lettere hvor man har en nordman, og det er mye enklere å forholde seg til. Jeg snakket med en østeriker som valgte å bli værende i Norge akkurat på grunn av disse kvalitetene. Han mente vi var mye lettere å forholde oss til, mye mer rett frem, mye tøffere og ærligere enn andre i Europa. Jeg er glad i normen. Jeg tror ikke vi er langt værre enn andre land i de tingene du har på lista di. Det er ikke nordmen du missliker, du missliker store deler av menneskeheten, da dette er menneskelige trekk du finner over alt. Slik er verden. Desverre. Når det kommer til å finne feil ved andre, være rasistiske etc. så er dette ikke trekk som er utelukkende norske. Dette er trekk man finner i alle kulturer, og i mange kulturer langt langt mer enn i Norge. Men jeg skal være enig i en ting. Servise og kundebehandling der har vi mye å lære!!
Gjest gjestdeluxe Skrevet 3. august 2009 #12 Skrevet 3. august 2009 Jeg setter pris på at vi ikke må hilse på alle på gata. Hvorfor skal jeg være falsk å hilse på mennesker som jeg egentlig ikke har lyst å hilse på? Nordmen blir av mange ikke tatt for å være uhøffelige men for å være ekte og ærlige mennesker. Vi har ikke denne påtatte høffeligheten og er mer rett frem. Vi snakker med dem vi ønsker å snakke med og unngår resten. I andre land er dette så uhøffelig at man tvinges til å smile pent, klemme og hilse mens man etterpå snakker dritt bak ryggen til vedkommende. Dette slipper vi i Norge. Dermed vet man mye lettere hvor man har en nordman, og det er mye enklere å forholde seg til. Jeg snakket med en østeriker som valgte å bli værende i Norge akkurat på grunn av disse kvalitetene. Han mente vi var mye lettere å forholde oss til, mye mer rett frem, mye tøffere og ærligere enn andre i Europa. Jeg synes virkelig ikke det er falskt å hilse på folk man "ikke har lyst til" å hilse på, tvert i mot, det er nyttig å hilse på mange. Da blir man kjent og knytter relasjoner på lang sikt. Man knytter kontakter med omverdenen, som man gjerne liker å være en del av. Å kun snakke med de man ønsker å snakke med, og unngår resten, er ganske uhøflig og usosialt. Nordmenn er kanskje rett frem ja, og det er ingen udelt positiv ting alltid. Nordmenn bør absolutt lære seg mer om etikette og høflighet. Det er ikke falskt å være høflig; det er sosialt. Nordmenn ser snarere litt naive ut. Det er greit nok...men denne "ærligheten" kan virke brutalt overveldende på andre. Det er greit om nordmenn kan lære seg litt sensitivtet - og lærer seg å leke mer med ordspill og smalltalk. Jeg synes ikke den oppførselen, som du beskriver som positivt hos nordmenn, er noe å fremheve. "Tøffheten" (eller grovheten) kan virke svært bardus og skremmende på enkelte. Trøndersk og nord-norsk ramsalthet og "ektehet" kan faktisk skremme enhver. Lett å forhold eseg til? Ja, kanskje det. Men også veldig kjedelig og lite utfordrende.
Gjest Fropessor Snurre Skrevet 3. august 2009 #13 Skrevet 3. august 2009 (endret) 1:Jeg synes nordmenn generellt(ikke alle,men flesteparten)er frekke uoppdragne,utspekulerte,egoistiske og respektløse. 4:Nordmenn eier ikke manerer og tror de er mye viktigere enn alle andre. 9:Farlig å skille seg ut i samfunnet,man må gå rimelig normalt kledd om man ikke skal bli glodd ihjel av nordmenn. 10:Misunnelige,slenger dritt om andre som har kanskje litt mer enn dem selv. 13:Skryting,elsker å prate om hvor fin familie de har. Jeg har opplevd de overnevnte ting, både generelt og når det gjelder familie. Av en eller annen merkelig grunn virker det som om nr. 9 er mest vanlig på vestkanten. Går man litt annerledes kledd der blir man jo glodd på som man skulle tilhøre en annen planet. Hvilket igjen viser at noen mennesker ikke har manerer. Manerene kan man også se på på steder slik som McDonalds og BurgerKing- nesten ingen synes å ha lært å hive søppelet sitt selv. Eller på kino hvor det ser ut som et utbomba horehus etter hver forestilling. Misunnelse er jeg inderlig lei av. Har en familie som er sykelig misunnelig på det jeg har. Selv om de har mye mer enn meg, så skal ikke jeg ha noe. Jeg skjønner ikke slik misunnelse. Det er patetisk. Jeg var engang forlovet med en person hvis foreldre skrøt hemningsløst av søsknene. Hver eneste gang vi møttes. Ingenting var galt, bare fryd og gammen. Det ble for mye av det gode til slutt. Endret 3. august 2009 av Fropessor Snurre
Gjest *Mim* Skrevet 3. august 2009 #14 Skrevet 3. august 2009 Selvfølgelig er det ikke det. Men jeg syns nordmenn er ganske ekte, jeg. De fleste har en "jeg driter i deg"-holdning. Jeg føler det ikke slik, heldigvis. Det hadde vært ganske trist å bo her om jeg omga meg med folk som dreit i meg. Jeg er nordmann, og forventer service i butikker, jeg hilser på folk. Kan ikke si jeg kjenner meg igjen i at jeg er utspekulert, frekk, egoistisk, respektløs, misunnelig og skrytete, men det kan jo hende at andre oppfatter meg annerledes for alt jeg vet.
Gjest Melchizedek Skrevet 3. august 2009 #15 Skrevet 3. august 2009 (endret) For det første kan jeg si at jeg er norsk og er født og oppvokst i norge. Jeg er 25 år nå og de siste årene har jeg begynt å mislike og hate nordmenn mer og mer. Her er noen av mange ting som irriterer meg: 1:Jeg synes nordmenn generellt(ikke alle,men flesteparten)er frekke uoppdragne,utspekulerte,egoistiske og respektløse. 2:Nordmenn forventer at de skal få respekt av andre,men viser ikke selv respekt. 3:Dårlig service er det mye av her,det er stadig at det er sure kjærringer eller mannfolk i den andre enden av røret eller bak disken. 4:Nordmenn eier ikke manerer og tror de er mye viktigere enn alle andre. 5:Stikker nesa si andre sine saker,men blir sinte om noen snoker på dem. 6:Rasistiske,liker å snakke om når innvandrere gjør noe ulovlig,mens nordmenn selv "aldri" gjør noe slikt. 7:Elsker å hakke på andre,finne feil slik at de selv kan føle seg bedre. 8:Utspekulerte,de er veldig hyggelige mot deg om du har noe du trenger.Eller om de kan snylte noe. 9:Farlig å skille seg ut i samfunnet,man må gå rimelig normalt kledd om man ikke skal bli glodd ihjel av nordmenn. 10:Misunnelige,slenger dritt om andre som har kanskje litt mer enn dem selv. 11:Gidder ikke hilse på hverandre. 13:Skryting,elsker å prate om hvor fin familie de har.At de har vært på hytten på fjellet,vært i syden og alt de har gjort. Det må da være flere enn meg i dette landet som har reagert på ihvertfall noen av tilfellene ovenfor.. 1-Enig 2-Enig 3-Litt Enig 4-Enig 5-Litt Enig 6-Enig 7-Enig 8-Enig 9-Enig 10-Enig 11-Litt Enig 13-Enig Men dette kan faktisk gjelde veldig mange folkeslag ikke bare nordmenn Endret 3. august 2009 av Melchizedek
Gjest Alhelí Skrevet 3. august 2009 #16 Skrevet 3. august 2009 Vil foreslå for deg at du flytter til et annet land for et par år, så skjønner du kanskje at tilsvarende lister vil du kunne lage om det landet og dets innbyggere også.
Gjest Gjest Skrevet 3. august 2009 #17 Skrevet 3. august 2009 Skjønner ikke hva dette er noe å diskutere for. Alle er forskjellig! Om du mistrives i Norge så hindrer ikke vi deg i å flytte. Jeg tror du ikke helt har forstått betydningen av hat, du kan ikke si at du hater nordmenn (alle under en kam). Da ville jeg anbefalt psykologisk hjelp.
Kamikatze Skrevet 4. august 2009 #18 Skrevet 4. august 2009 Uhøflighet dreier seg om mer enn fraser. We're not impolite, we're plain rude.
Gjest kenneth Skrevet 4. august 2009 #19 Skrevet 4. august 2009 Hvorvidt tilstanden er så mye verre i Norge enn i andre land, vet jeg ikke (og jeg antar de fleste har lite grunnlag for å mene noe om den saken). Legger man sammen alle brudd på skrevne og uskrevne lover, kan man bli relativt trist. Jeg tror de fleste lukker øynene for det meste, for ikke å bli deprimert. Jeg for min del tillegger egoisme og dumskap mesteparten av skylden. Hvordan man får bukt med det? Tja... Hjernevask?
Gjest Gjest_Emma_* Skrevet 4. august 2009 #20 Skrevet 4. august 2009 Jeg har flyttet til Sverige etter en del år bosatt i Oslo-området (er fra Stavanger), og jeg merker STOR forskjell mellom spesielt svensker og østlendinger (beklager generaliseringen, det er selvsagt noen hederlige unntak). Jeg er mentalt sett mer lik svenskene enn østlendingene, det er lettere å oppnå kontakt med folk her borte. De er hjelpsomme, høflige og vennlige.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå