Gå til innhold

Fremhevede innlegg

Gjest Gjest
Skrevet

Hei!

Jeg gikk på videregående (almennfag for flere år siden) Jeg gikk alle tre årene, men strøk på et av studieretningsfagene (5 timers data på tredjeåret).

Etter den tid har jeg tatt en ny utdannelse på videregående nivå (helsesekretær)

Noen som vet om jeg kan bruke noen av fagene fra yrkesutdannelsen min for å "tette igjen" for faget jeg ikke bestod på almennfag?? Har nemlig lyst til å begynne å studere igjen på en høgskole...

(på grunn av at jeg ikke har jobbet med noe relevant i forhold til det jeg ønsker å begynne å studere får jeg ikke realkompetanse...)

Kjempefint hvis noen vet og kan svare...!

Videoannonse
Annonse
Gjest Gjest
Skrevet

Jeg tror du har generell studiekompetanse (kontakt skolen du ønsker å gå på for å få et sikrere svar), fordi helsesekretær er 3 år på vgs og du har dekket tilleggskravene fra allmenn (se her).

Fagkravene som står på den siden kan erstattes med de fra allmenn under Reform 94, så du trenger f. eks ikke så mye matte som det står der.

Du kommer også inn under 23/5-regelen med to års jobb i tillegg til helsesekretærutdannelsen.

Gjest Gjest
Skrevet

Jeg tror ikke du har studiekompetanse... det du kan gjøre er å ta opp igjen det studieretningsfaget du strøk i, eller ta et nytt ett.

Helsesekretær er, så vidt jeg kan forstå, en yrkesrettet utdanning og den gir ikke studiekompetanse. Du måttet i såfall tatt ett år påbygning, men det enkleste blir vel å fullføre allmennlinjeutdanningen din.

Hva gjelder 23/5 regelen vet jeg ikke, personen over meg skriver to år - det syns jeg hørtes veldig lite ut, men det er mulig det er sant. At to år 100 % stilling skal veie opp for at du ikke har generell studiekompetanse fra vgs høres ikke riktig ut. Akkurat det kan du helt sikkert lese deg frem til på samordna opptak sine websider.

Gjest Gjest
Skrevet

TS, får presisere at jeg svarte som jeg gjorde fordi jeg antok at helsesekretærutdanningen din består av dette:

* videregående trinn 1 (Vg1): helse- og sosialfag

* videregående trinn 2 (Vg2): helseservicefag

* videregående trinn 3 (Vg3): helseskretær

Hvis det er noe annet du har gått så får du se bort fra det :)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...