Gjest Gjest Skrevet 27. juni 2009 #1 Skrevet 27. juni 2009 Hei på dere! Jeg har et problem som jeg lurer på om noen her inne har noen tips eller råd (gjerne ut fra egen erfaring), om hvordan jeg kan klare å begynne å spise igjen. Jeg har blitt fullstendig opphengt i klaorier etter jeg bare skulle legge om til et sunnere kosthold og trene samtidig. Tanken var å bli sunn,,,nå vet jeg ikke lenger. Det har endt med at jeg nå har gått flere dager uten noe å spise og knapt nok noe å drikke. jeg vet jo at dette ikke er heldig og ikke kan gå i lengden, men jeg får ikke til å snu. Tidligere når jeg sultet meg var det kun for å få kontroll, tenkte ikke på kalorier og slikt da. Jeg gikk på den tiden til behandler for ulike psykiske problemer og fikk da som råd at jeg skulle spise det jeg måtte få lyst på. Hva som helst og når som helst, ikke tenke på om det var sunt eller noe. Det pleide virke på meg da.Nå har jeg ingen hjelp, det eneste de sier er at jeg må innlegges på psyk. Dette vil jeg helst unngå og håper så inderlig å kunne komme i gang hjemme heller. Hva skal jeg begynne med å spise, når jeg en gang må spise? Noen som har noen råd der? Jeg vil gjerne ut av dette, men det er ikke lett. Alt kretser rundt mat og kalorier. Pluss det å forbrenne mest mulig. jeg har satt meg en ønskeplan som egentlig går ut på ganske vanlig kost. Jeg vet jo at jeg klarer ikke gå fra dette til den i en fei, men det er lov å drømme.. Jeg vil så gjerne være lik andre som spiser og koser seg med maten og kan tenke på andre ting nå som det er sommer og alt. Jeg vil så gjerne men jeg tør ikke. Føler meg bare så stor. Det er så irriterende. Ikke er jeg i tenårene heller, så jeg burde klare å styre tingene bedre enn dette føler jeg.Jeg liker ikke fukt, men gulrøtter, salat, vanlig mat osv liker jeg.Håper noen har tips til hvordan klare begynne å spise igjen og evt. forslag til hva jeg kan begynne med. Håper noen kan dele noe med meg. PÅ forhånd takk. Hilsen fortvilet jente.
*Numi* Skrevet 27. juni 2009 #2 Skrevet 27. juni 2009 (endret) Jeg har ikke så mye erfaring med slikt, men jeg vet at om det er veldig lenge siden jeg har spist så hender det jeg blir kvalm av å spise, og da synes jeg yogurt eller noe liknende er lettere å få ned en annen mat. Kanskje det kan være en start for deg? Okey, jeg ser nå at det kanskje ikke var det beste rådet, men det kan kanskje hjelpe deg i gang igjen. Magen kan ofte virke litt opprørsk av "tung" mat om man ikke har spist på lenge. Endret 27. juni 2009 av *Numi*
Gjest lille_kvinne Skrevet 27. juni 2009 #3 Skrevet 27. juni 2009 (endret) Hei! Nå har jeg ikke det samme problemet som deg, men sliter selv med spiseproblemer. Det beste tipset jeg fikk, som gjorde at jeg klarte og komme i et normalt kosthold var å planlegge. Hver kveld skriver jeg en liste over hva jeg skal spise dagen etter, og når jeg skal spise det. Det er fortsatt veldig kontrollerende, men nå som jeg har holdt på med dette en stund klarer jeg litt etter litt og ikke være helt slavisk med å følge den. Jeg har også vært hos ernærings fysiolog og fått vite hvor mye jeg skal spise, og hva slags mat jeg skal få i meg. Jeg ble utrolig forundret over hvor mye mat jeg faktisk skal ha i meg, og i begynnelsen var det et slit. Alt tar tid, og etter å ha fått hjelp for spiseforstyrelsen min i snart et år nå er jeg endelig på bedringens vei. Det er tungt, og fryktelig vanskelig til tider. Det andre jeg vil råde deg til er å ta kontakt med IKS (http://www.iks.no/), de kan være en utrolig støtte og alle som jobber der har selv slitt med en spiseforstyrelse. Lykke til, dette klarer du! Endret 27. juni 2009 av lille_kvinne
Rosalind Skrevet 27. juni 2009 #4 Skrevet 27. juni 2009 Tenk på at du ved å slutte å spise (evt. spise minimalt) lærer kroppen din til å bli tjukk. Dersom du skal redde forbrenningen din må du sporenstreks begynne å spise igjen.
yoga Skrevet 27. juni 2009 #5 Skrevet 27. juni 2009 Hei, jeg har vært i samme situasjon selv. Og det går an å snu det, men du må gjøre det NÅ. (btw: det kan tenkes at du vil se at denne tråden blir stengt, siden man ikke kun kan forvente profesjonelle svar her) Du må snu dette slik at du ikke blir enormt dårlig fysisk, og det er nok bare et spørsmål om tid. Det første du må gjøre er å begynne og drikke igjen, slik at du ikke blir dehydrert. Helst bør du drikke saft med sukker, slik at blodsukkeret ditt kan begynne å jobbe igjen. I tillegg farris, slik at kroppen kan få litt salter. Prøv å få i deg 1,5-2 liter i dag, fordelt utover dagen. Hva av mat har du mest lyst på? Det du svarer her er det jeg synes du skal begynne med. Ikke så mye av gangen. (ikke fordi kroppen din ikke trenger mye mat, men fordi kroppen din skal klare å ta i mot maten igjen) Spis litt annenhver time i dag, og fortsett med det i morgen, og du vil snart merke en forskjell. Og jeg vet at du mest sannsynlig ikke har lyst, men her må du rett og slett være enormt streng mot deg selv, tvinge deg selv og fullstendig overse de tankene som forteller deg noe annet. Fordi de tankene er kun underernæringa som snakker. Og de tankene er ikke sanne!! For vil du ikke kunne nyte denne sommeren og det fine været med en kropp og et hode som fungerer? Når du spiser denne maten, skal du ikke være redd for en vektoppgang. Alle cellene, leveren, nyrene, tarmene og hjernen kommer til å trekke til seg alt de kan av næring siden de nå er i krise. Du kommer til å gjøre de organene enormt glade nå! Og jeg råder deg virkleig til å ta kontakt med legen din på mandag slik at du kan få oppfølging der, og evt en sjekk med blodprøver. Og viser du at du virkelig klarer å jobbe med dette selv, og kan vise til resultater, er det positivt med tanke på å slippe en innleggelse som du ikke ønsker.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå