Gjest Gjest_leah_* Skrevet 6. mai 2009 #1 Skrevet 6. mai 2009 og hvordan merker du det i hverdagen din?? Når og hvordan stilte man diagnosen din? Har fått beskjed om lav F3, "OK" F4 og Anti-tpo på 100 ( "normalen skulle visst være mellom 1 og 60 ? ) Skal ta en ny stoffskifteprøve om 4 uker for å " etablere" at det faktisk er lavt stoffskifte og vil iså tilfelle begynne på tabletter. Når man begynner på tabletter for lavt stoffsktifte, hvordan merker man en " effekt" av disse?? Håper på mange svar, for jeg lurer veldig på disse tingene. =)
Gjest Lone R. Skrevet 6. mai 2009 #2 Skrevet 6. mai 2009 Jeg har ikke fått konstatert lavt stoffskifte, men startet likevel på behandling med levaxin for 1,5 måned siden. Verdiene mine ved oppstart var TSH på 4,6. Fritt T4 var 11,6 og fritt T3 var 4,5. Jeg har antagelig gått med symptomer på lavt stoffskifte ganske lenge, blant annet har jeg vært utmattet, sliten, hatt unormalt stort søvnbehov og har hatt følelse av å være i koma når vekkerklokka ringer om morgenen, og dermed brukt laang tid på å våkne. Sofaen og senga har vært yndlingsplassene mine. Jeg har hele tiden skyldt på andre ting, som at jeg kanskje har vært vinterdeprimert og at jeg om sommeren er trøtt og sliten pga pollenallergien (+ bruk av allergimedisiner) og ikke tenkt at det kunne være stoffskiftet. Det var moren min som fikk meg til å dra til legen for å ta blodprøver, for hun har nemlig lavt stoffskifte i tillegg til flere andre i nær familie, og da falt ting litt på plass. Har hatt mange andre diffuse symptomer også, som visstnok kan komme av stoffskifteproblemer. Mister fryktelig mye hår i perioder, slitt med daglig hodepine, låsninger og smerter i nakken, magetrøbbel, tungpust, heshet i stemmen, humørsvingninger og ordletingsproblemer. Ikke fått noe overskudd av trening, selv om jeg har prøvd å trene jevnt. Jeg har nok ikke merket så mye av behandlingen enda. Begynte med 50 mg levaxin og gikk på det i en måneds tid, før det ble tatt nye prøver uten at verdiene hadde endret seg særlig mye. I tillegg var anti-TPO på 76 som tilsa at jeg burde prøve høyere dose. Bruker nå 75 mg, men kan ikke si jeg merker noen stor forskjell enda. Håper jeg blir symptomfri etter hvert; har skjønt det fort kan gå et halvt år før man har funnet riktig dose, så må nok bare være tålmodig :-) Håper det var til litt hjelp!
Troyamin Skrevet 6. mai 2009 #3 Skrevet 6. mai 2009 Hvordan kan man påvise lavt stoffskifte? Har trent jevnlig, men har like tung pust enda. Og eier ikke overskudd! Alt jeg gjør må jeg "tvinge" meg selv til å gjøre. I tillegg så leter jeg etter ordene og snakker mye feil. (gjorde ikke det for 6 mnd siden) Burde jeg teste meg?
Gjest Lone R. Skrevet 6. mai 2009 #4 Skrevet 6. mai 2009 Hvordan kan man påvise lavt stoffskifte? Har trent jevnlig, men har like tung pust enda. Og eier ikke overskudd! Alt jeg gjør må jeg "tvinge" meg selv til å gjøre. I tillegg så leter jeg etter ordene og snakker mye feil. (gjorde ikke det for 6 mnd siden) Burde jeg teste meg? Jeg vil anbefale deg å gå til fastlegen din, fortelle hvordan du føler deg og be om å få tatt blodprøver (stoffskiftet påvises via blodprøver, men kan hende du bør be om det spesifikt; tror ikke alltid stoffskifteprøver blir tatt). Kjenner igjen det med å tvinge seg til å gjøre alt man skal; må mobilisere alle krefter på helt enkle gjøremål!
Troyamin Skrevet 7. mai 2009 #6 Skrevet 7. mai 2009 Da skal jeg få bestilt time hos legen. Takk for svar
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå