jumpy Skrevet 25. januar 2009 #1 Skrevet 25. januar 2009 Kjøpte en kartong med kikerter her om dagen, har aldri smakt dette før men har lyst å prøve. Går ut i fra at de jeg kjøpte var slike som er ferdig til bruk. Men hva bruker jeg de til? Som tilbehør eller oppi middagsretter? Kan man ha de i lapskaus for eksempel? Når jeg søker så får jeg opp en hel del salatoppskrifter, er det bare å bruke de som de er, kalde? Husker jeg leste en tråd her en gang om ulike ingredienser i samme gate (slike ingredienser som er ukjente for meg, men som høres spennende ut.), men finner den ikke igjen. Fint om noen vil dele av sin kunnskap igjen. Linser er også en ting jeg aldri har prøvd, mottar gjerne nybegynnertips om dette også. Og hvor kjøper man linser, og kikerter som man må tilberede selv? Har det ikke på min Prix iallefall.
Gjest Gjest Skrevet 25. januar 2009 #2 Skrevet 25. januar 2009 Det er faktisk godt med kikerter i lapskaus, gjerne med litt mer sydlandsk krydring enn den tradisjonelle. Men ellers kommer nok særpreget bedre fram i andre retter, om du først og fremst vil "bli kjent" med smaken. Da er salater greit. Hummus er også en klassiker Linser finnes det masse forskjellig av, puy-linser er best i europeiske (spesielt franske?) retter, mens mange andre typer er vanlige å bruke i diverse asiatisk og afrikansk mat. Jeg har egentlig ikke så mye erfaring med linser og dal, men du får kjøpt dette, og tørre kikerter, på innvandrerbutikker og noen matbutikker med godt utvalg.
Gjest Frosk Skrevet 25. januar 2009 #3 Skrevet 25. januar 2009 Kikerter (garbanzo beans) i kartong / på boks er ferdigkokte og kan brukes som de er, bare hell av vannet de ligger i og skyll av dem så er de klare til bruk. Her er en bloggpost jeg skrev om kikerter for en stund siden, der står også hvordan du koker kikerter selv. Jeg bruker masse kikerter, for eksempel i kikertkaker/burgere, kikertcurry, kikert&couscous-salat, kikert&tomat-gryte og selvfølgelig i hummus. Linser er enkle og greie, siden de ikke trenger bløtlegges før koking og har ganske kort koketid (gjerne rundt 20 minutter, men det står på pakken).
jumpy Skrevet 25. januar 2009 Forfatter #4 Skrevet 25. januar 2009 Takk for svar og flotte linker. Gleder meg til å prøve. Men når det gjelder linser så er det jo så mange typer. Er det noe som er "vanlig" eller er alt til sitt bruk? Skal på en litt større matbutikk i morgen, så tenkte å kjøpe inn noe for å prøve.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå