Gå til innhold

Er jeg for tynn?


Fremhevede innlegg

Gjest Gjest_Julie_*
Skrevet

Jeg er ei jente i begynnelsen av 20-årene og er ca 160 cm høy og veier rundt 46-47 kg.

Dette i seg selv høres sikkert lite ut, altså vekten, men er det alltid faste regler på hvor mye man skal veie iforhold til høyden?

Jeg synes selv jeg ser helt normal ut, og jeg har vært oppe i 55 kg (bare ett år siden) og da var jo magen min mye lengre ut enn puppene, ingen bukser passet over hofta og jeg følte meg rett og slett uvel. Før jeg gikk opp til 55 var det normalt for meg å være på 40 kg, men da var jeg jo også i tenårene. Jeg gikk ned til 46 og trives igrunn med denne vekten. Det er maaange andre av mine venner som ser mye tynnere ut i armer og på magen og på hoftene, men som likevel veier mer enn meg. Så jeg syns det er litt dumt at folk sier at fordi jeg veier så lite iforhold til høyden så er jeg tynn. Når folk ser meg, uten å vite vekta, så er det ingen som sier at jeg er for tynn. Det er når de får høre tallet "46" at de sier at jeg er jo aaaaltfor tynn! Er jeg virkelig det? Bør man ikke SE at en person er for tynn, ikke høre et tall?

Jeg har aldri trent så mye, så jeg merker det at hvis jeg trener hardt en periode, så går vekta litt opp, og det er nok pga muskler veier mer enn fett.

Poenget med å nevne disse tingene er det at det er jo så mye som spiller inn på vekta, så åssen kan man si at noen er tynne eller tykke egentlig? Noen har mye muskler, andre har mye fett, noen har liten beinbygning, andre har kraftig osv osv osv.

Jeg begynner å bli rimelig lei av at alle sier jeg er for tynn og må legge på meg, med en gang de hører hva jeg veier. Jeg selv trives veldig godt på denne vekten, og jeg har ikke noe spiseforstyrrelse eller andre slike ting, da hadde jeg jo prøvd å gå ned enda mer.. men jeg stoppet på 46 fordi jeg syns dette var en fin vekt, ikke for tynn og ikke for tykk.

Hva er egentlig å være tynn og tykk egentlig......?!

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Min umiddelbare reaksjon er ja, bare fordi jeg ikke er vant til at folk veier under 50 kilo. Det er nok fordi jeg er 1,81 selv og det naturligvis ville vært litt småsykt om jeg skulle ned på 46 kilo.

Men, hadde jeg vært 1,60 hadde jeg antakeligvis selv ønsket å ligge rundt 50 kilo, helst ikke så mye over. Det ville vært litt urettferdig hvis lave mennesker ikke skulle få lov til å være like tynne som høye mennesker kan være uten at de blir sett på som for tynne. Hvis jeg hadde møtt deg tror jeg ikke at jeg hadde sagt 'uææ, så tynn', men heller 'uææ, så liten'.

Skrevet

Tror ikke det er for lite, egentlig. Du er jo ikke særlig høy.

Skrevet

Jeg er faktisk nesten 20 cm høyere enn deg (1.78) og jeg veier 50kg, har strevet hardt med å legge på meg disse ekstra 5 kiloene. Har alltid vært så naturlig tynn. Og jeg synes jeg ser bra ut nå, så jeg tror ikke at du er for tynn, ettersom vi nesten veier det samme..og du er mye lavere enn meg.

Skrevet

jeg er 1.62.veier nå 53 kg.vipper som regel mellom 50-52.må si jeg personlig trives best når jeg veier 50.men kroppen min trives best på rundt 52kg virker det som..for tynn er du vel kansje ikke.hvis du da ikke må hele tiden "passe " på hva du spiser,og hvor mye du spiser.ofte trivselsvekta til kroppen din er noe annet enn det du mener selv du skal veie.man må lytte litt til kroppen sin oxo.

Skrevet
Jeg er ei jente i begynnelsen av 20-årene og er ca 160 cm høy og veier rundt 46-47 kg.

Dette i seg selv høres sikkert lite ut, altså vekten, men er det alltid faste regler på hvor mye man skal veie iforhold til høyden?

Lenge leve KG som motivator for spiseforstyrrelser! Har du prøvd kosthold og trenings forumet, det flyter over av "sunn" motivasjon!

BMI gir en pekepinne men sier ikke alt. Forkuser heller på å leve sunt enn vekten du, da får du det mye bedre.

Skrevet

Generelt sett så har anbefalt vekt for kvinner vært høyde minus 110.

Med din høyde kommer man da på ca 50 kg. Så kan man trekke fra inntil 10% for spinkel benbygning (legge til 10% for kraftig benbygning) og da er man på ca 45 kg.

Din BMI (som ikke sier alt,nei) er såvidt under 18. Grensen for undervekt går i de fleste tabeller på ca 18,5-19,5.

Så du er nok veldig slank, men dersom det er naturlig for deg og din kropp så trenger det ikke bety noe spesielt, men jeg blir litt bekymret av snakket ditt om at du "gikk opp" og "gikk ned" i vekt.

Da høres det ut som om du jobber for å være litt undervektig,

og hvor sunt det er for deg vet jeg jo ikke.....................

  • Liker 1
Skrevet

Jeg syns det rareste her er at det er så mange som vet/spør om hva du veier. Hvorfor er det så mange som vet det? Siden du er lei av å høre det må det jo være ganske mange som har oversikt.

Jeg er hvertfall ikke vant til at man spør hverandre hva man veier.

Kanskje du kan svare "det vet jeg ikke, har ikke veid meg på leeenge" eller noe når folk spør? Eller rett og slett si til folk at vekta di ikke er en offentlig sak?

  • Liker 2
Skrevet (endret)
Generelt sett så har anbefalt vekt for kvinner vært høyde minus 110.

Med din høyde kommer man da på ca 50 kg. Så kan man trekke fra inntil 10% for spinkel benbygning (legge til 10% for kraftig benbygning) og da er man på ca 45 kg.

Din BMI (som ikke sier alt,nei) er såvidt under 18. Grensen for undervekt går i de fleste tabeller på ca 18,5-19,5.

Så du er nok veldig slank, men dersom det er naturlig for deg og din kropp så trenger det ikke bety noe spesielt, men jeg blir litt bekymret av snakket ditt om at du "gikk opp" og "gikk ned" i vekt.

Da høres det ut som om du jobber for å være litt undervektig,

og hvor sunt det er for deg vet jeg jo ikke.....................

Men du bør være litt forsiktig å komme med slike regnemetoder, for det er så forskjellig fra person til person. I følge min høyde minus 110, er min ideelle vekt 63 kg. Men veier 67,8 kg, og kroppen min en slank og fin, men ikke tynn. Magen er ikke hundre% flat, men det er faktisk ikke meningen av kvinner skal ha det når vi tenker på naturens idê om at vi skal ha best mulighet til å bære fram et barn (dessuten liker faktisk de fleste gutter at magen ikke er så flat at det er nesten som om de stirrer på et ark). Vi skal ha litt ekstra på mageregionen.

Uansett. Jeg har veldig sterke lårmuskler, og leggene mine har ikke mye fett på seg, i tillegg har jeg nok litt tung beinbygning, fordi at veninner som er like stor/liten som meg, veier mindre.

Bare sånn at folk ikke skal tro at de er for tykke nå, for det er ikke alltid at slike metoder funker for den enkelte. :)

Endret av Teriyaki
Skrevet

Helt normal vil jeg tro Har selv en vennine som er like høy som deg men som veier mindre enn deg, og hun ser normalt ut.

Skrevet

Kan du ikke bare si til folk at de skal klappe i gjen brødsaksa da? hvis du er fornøyd ville du vel ikke bry deg? Og i alle fall ikke spørre folk her om du er for tynn! ER JEG FOR TYNN??? er som å fiske etter å få høre at faktisk er det. Jeg kan jo si nei, det er du nok ikke. kanskje du er litt lubben også? ettersom alle vennene dine ser tynnere ut...men det er vel IKKE poenget, så lenge du er førnøyd, bør vel andre bare passe sine egne saker. Kankje du skal si til folk som spørr at du veier 55kg??? For da synes de ikke at du er for tynn, etter som det ikke vises på deg (dine egne ord) Og da tor alle at du ikke er det. FLOTT HVA?

Gjest Stjernedryss
Skrevet

Kanskje problemet er at du har får lite muskler? Du bør nok begynne å trene.

Skrevet

Kan du ikke slutte å si tallet 46 hvis du er lei av folks reaksjon på tallet, når de ikke reagerer på kroppen din før de får vite hva du veier?

Ingen jeg kjenner vet hva jeg veier, verken min bestevenninne, min mamma eller meg selv.

  • Liker 1
  • 3 år senere...
Skrevet

du som er så lita burde veie toppen 40kg, er du klar over hvor usunt det er å være overvektig? Desuten så elsker alle mannfolk syltynne jenter. Sjerp deg nå, så har du det bedre senere.hilsen alfhild

Skrevet

Tråd ryddet for innlegg som strider mot KG sine regler.

TS, jeg stenger tråden din. Du har fått svar på spørsmålet, og generelt vil jeg si at ingen her kan svare deg på om du er for tynn eller tykk eller passe, da vi ikke kjenner deg og da vi ei heller er fagpersoner.

Hvis du er i tvil ang din egen kroppsvekt, oppfordrer jeg deg til å ta en prat med fastlegen din. Denne kan svare deg, evnt henvise deg videre. Tråden stenges.

Kosemose, mod

Gjest
Dette emnet er låst for flere svar.
×
×
  • Opprett ny...