Gjest jobb Skrevet 12. desember 2008 #1 Skrevet 12. desember 2008 Hei! Lurer på om det er noen som jobber som journalist? Hvor mye pleier arbeidsmengden å være da? Jeg er en jente som gjerne vil kunne leve et liv ved siden av og, å få god tid til det, samtidig som jeg jobber. Noen sier jo at man må vie hele livet sitt til det, hvis man skal være journalist. Er det kanskje bedre å velge et annet yrke da? Har jobbet litt vikar, og ble litt skremt av arbeidsmengden, kan du si.
Gjest Gjest Skrevet 12. desember 2008 #2 Skrevet 12. desember 2008 Det kommer jo an på hvor man jobber. Jeg har jobbet som journalist i tre forskjellige aviser, den minste med ca 30.000 lesere daglig, den største med ca. 100.000 lesere daglig. Det var travle dager i alle tre avisene, men mest travelt i de minste. Min erfaring er at små aviser har et lite budsjett og derfor blir det mer jobb på den enkelte. Der er det ikke tid og penger nok til å gå i dybden på saker man skriver, det handler om å produsere mest mulig på minst mulig tid. I de minste avisene ble det også mer overtid, mer helgearbeid, mer kveldsarbeid, fordi vi var så få som delte på oppgavene. I den største avisen var det roligere, selv om avisen i seg selv var viktigere, større og mer krevende enn de mindre avisene. I tillegg har det vel mye å si hva slags ambisjoner man har. Vil man opp og fram så må man regne med å jobbe ræva av seg for å få det til. Er man fornøyd med å bare ha en jobb og stabil inntekt så kan det hende det går greit å slappe litt mer av, ikke stresse og kave for å være superjournalisten. Selv har jeg valgt å gå bort fra journalistyrket. Ikke fordi det var for stort arbeidspress (det er det sannelig i mange andre jobber også!), men fordi jeg ikke passet til jobben som journalist av forskjellige andre årsaker.
Gjest jobb Skrevet 12. desember 2008 #3 Skrevet 12. desember 2008 Trodde faktisk det var omvent, mye i stor avis, mindre i liten. Hm. Da lærte jeg noe nytt.
Gjest Gjest Skrevet 13. desember 2008 #4 Skrevet 13. desember 2008 Trodde faktisk det var omvent, mye i stor avis, mindre i liten. Hm. Da lærte jeg noe nytt. Det er snakk om EN persons erfaringer, ikke den absolutte sannhet.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå