Gå til innhold

MATTEeksamen om under to uker!


Fremhevede innlegg

Gjest Gjest_Gro_*
Skrevet

Jeg er dååårlig i matte og skal nå ta matte eksamen ved allmennlærer utdanningen. Jeg har under to uker nå og har MYE og lære, i tillegg til andre ting som skal leses på og andre oppgaver

Hva gjør jeg? Er det i det hele tatt mulig å klare dette? :S

Videoannonse
Annonse
Skrevet

...er det lov å spørre om hvorfor du ikke har begynt å se på dette før?

Uansett: det beste å gjøre er vel å få øvd så mye som mulig før eksamen. Løs så mange oppgaver du kan. Når dte er matte lærer man mye mer ved å gjøre det enn å lese om det!

Skrevet

Jeg er i samme situasjon som deg. Er du under reform 94?

Gjest Gjest_Gro_*
Skrevet
Jeg er i samme situasjon som deg. Er du under reform 94?

Ja. Jeg er 20. :)

Skrevet

Er du vanligvis veldig god i matte? Hvilket mattefag er det? Matte kan du ikke sprenglese i som mange andre fag. Matte krever at du gjør mange oppgaver, helst flere ganger. Terping og pugging, altså. Og det kan være veldig vanskelig å få til på så kort tid.

Gjest Gjest_Gro_*
Skrevet

Det er funksjoner. Og nei jeg er IKKE god i matte i det hele tatt..

Hvorfor jeg ikke har lest før? Fordi jeg aldri lærer!! Men NÅ har jeg lært.

Skrevet
Det er funksjoner. Og nei jeg er IKKE god i matte i det hele tatt..

Hvorfor jeg ikke har lest før? Fordi jeg aldri lærer!! Men NÅ har jeg lært.

...og du skal bli lærer?!?

Skrevet

Jeg som er i samme situasjons som deg fikk nettopp vite atjeg har kjøpt feil bøker, hurra....det skal ikke være enkelt. Finner man eksamensoppgavene fr reform 94 på internett?

Jeg har også tydeligvis fått feil bøker i engelsk også, så nå sliter jeg. Men engelsk er jo ikke det værste da, menman skal visst lese en novelle eller se en film. Jeg har ringt sklolen og privatistkontoret men ingen vet hva jeg skal lese eller se. Jeg holder på å bli overnervøs her.

Kan noen hjelpe, er det noen som vet?

Gjest Gjest_Gro_*
Skrevet

Jeg skal IKKE bli mattelærer da! Skal ta master i språk. Må bare komme meg gjennom denne hersens matta så er jeg lykkelig...

Skrevet

Er det ikke to stykker som snakker om forskjellige ting her?

En som skal ta matte på videregående og en som skal ta på høgskole/universitet?

Mitt beste tips er å løse gamle eksamensoppgaver, man får som regel liknende oppgaver. Dersom du ser på eksamensoppgaver for flere år kan du danne deg et bilde over hva som går igjen, og dermed lese mer på dette.

Skrevet

Den erfaringen jeg har hatt med matteeksamener, eller egentlig ''regningseksamener'' generelt (jeg er ingeniør, så du kan si at jeg har hatt et tonn av disse opp gjennom årene), er at dersom du klarer den første oppgaven (den enkleste), står du. Og at alle matteeksamener er like mht oppsettet og oppgavene, det er bare selve tallene osv som er forskjellige.

Studer maaange eksamener flere år tilbake, så ser du hva jeg mener.

Det kan jo selvsagt hende at dine eksamener ikke er like, men det er i alle fall et lite tips!:)

I tillegg har jeg klart eksamener der jeg kun har hatt et par dager å lese (jeg er dronningen av skippertak :fnise: ), så når du sier at du har 2 uker tror jeg nok du skal klare det dersom du virkelig leser og leser og løser oppgaver i fleng!

Oj, jeg har et annet tips også!:) Se på svarene for ulike eksamener (framgangsmåten er lik) dersom det er noe du ikke forstår, og finn sammenhengen mellom disse. Det har reddet meg mer enn en gang...

Lykke til! :klemmer:

Skrevet

Jeg har skrevet i tråden her før. Jeg skal ta mattematikk reform 94 eksamen om en uke. Hvor finner jeg eksamensoppgaver. Åhva kan jeg regne med å få på eksamen?

Skrevet
Åhva kan jeg regne med å få på eksamen?

...stryk?

Skrevet (endret)

Går 2. året på allmennlærer utdanningen, og har matteeksamen om fredag neste uke..

Føler meg ikke helt sikker på alt vi skal ha, da læreren vår ikke har vært den beste til å forklare oss det vi skal gjennom dette året..

Så får bare håpe at jeg klarer å stå på egenhånd :)

Edit: skrivefeil :)

Endret av Småkjekset
Gjest Gjest_Gro_*
Skrevet
Går 2. året på allmennlærer utdanningen, og har matteeksamen om fredag neste uke..

Føler meg ikke helt sikker på alt vi skal ha, da læreren vår ikke har vært den beste til å forklare oss det vi skal gjennom dette året..

Så får bare håpe at jeg klarer å stå på egenhånd :)

Edit: skrivefeil :)

Jeg går også andre året. Vi har eksamen neste mandag. ikke den som kommer nå altså men neste.

Hvordan gikk det for deg på de forrige matte eksamenene da?

Skrevet

Det er fult mulig å klare dette på den tiden. Gjør som andre foreslår, regn masse på gamle eksamensoppgaver. Og konsentrer deg først og fremst om de enklese og grunnleggende deloppgavene.

En jeg kjenner kom seg gennom 3mx på denne måten, med en midt på treet karakter.

Jeg har som andre har selv klart det. Men jeg har en grunnleggende forståelse for matte, samt jeg liker faget. Da er det så mye enklere å knekke kodene.

Skrevet
Jeg går også andre året. Vi har eksamen neste mandag. ikke den som kommer nå altså men neste.

Hvordan gikk det for deg på de forrige matte eksamenene da?

Har bare hatt en annen matte eksamen mens jeg har gått på høgskolen, og det var en gruppeeksamen.

Så blir spennende å se om jeg klarer meg på egenhånd, uten andre å støtte meg til :)

Skrevet

Det er ikke noe problem i det hele tatt..

Gå gjennom boka og sett opp en liste med de emnene som er relevante i matteboka.. Så kikker du på hvert emne og finner ut hva du syns er vanskeligst..

Deretter allierer du deg enten med en klassekamerat som er bedre enn deg, eller med noen andre du kjenner som er gode i matte.. Avtal en dag eller to hvor du får hjelp av vedkommende til å løse oppgaver.. Ta MASSE notater!! Skriv ned så grundige beskrivelser av hvordan ting gjøres, med egne ord, så du forstår det..

Deretter løser du oppgaver selv.. Så mange som mulig - av forskjellig vanskelighetsgrad.. Få gjerne noen til å se over oppgavene med deg også..

Hvis man er litt effektiv, så klarer hvemsomhelst å få relativt god karakter på matteeksamen, selvom de bare har to uker på å lese..

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...