Gjest TS Skrevet 17. november 2008 #1 Skrevet 17. november 2008 jeg har veldig lyst til å bli barsel- og barnepleier. Jeg går nå helsefagarbeider, og lurer på hvordan dette er med hva jeg skal søke videre o.l. mine spørsmål: 1.er det vanskelig å komme inn på virdereutdannelsen? 2.hvor lang er studien? 3.er det vanskelig å få jobb? 4.hvor i norge er det man kan ta denne studien? 5.og til slutt: noen gode sider om dette?
Gjest Gjest Skrevet 17. november 2008 #2 Skrevet 17. november 2008 Er ingen utdannelse som heter barnepleier lenger. du må ta sykepleien ,og så videre barnesykepleien.
Gjest ts Skrevet 17. november 2008 #3 Skrevet 17. november 2008 Er ingen utdannelse som heter barnepleier lenger. du må ta sykepleien ,og så videre barnesykepleien. så hele videreutdanningen er fjernet? er alle videreutdanninger det?
Gjest Gjest Skrevet 17. november 2008 #4 Skrevet 17. november 2008 Videre utdanning for helsefagarbeidere? Det er til nå godkjent 10 fagskoleutdanninger for yrkesgruppen. Eldreomsorg, helseadministrasjon og IKT-systemer, rehabilitering, psykisk helsearbeid, kreftomsorg, barsel- og spebarnspleie, veiledning, spesialrenhold, miljøarbeid innen rus og omsorg for psykisk utviklingshemmede. En helsefagarbeider med generell studiekompetanse kan søke høyskoleutdanning innen helse- og sosialfag. Så skal vel gå Her er linken: http://www.ks.no/templates/Page.aspx?id=37113
Gjest Gjest Skrevet 17. november 2008 #5 Skrevet 17. november 2008 lest endel om dette, og det er mulig å ta enda ja. lurer også egentlig på de andre spm. dine, så om noen vet det så
Gjest Gjest Skrevet 18. november 2008 #6 Skrevet 18. november 2008 Videre utdanning for helsefagarbeidere? Det er til nå godkjent 10 fagskoleutdanninger for yrkesgruppen. Eldreomsorg, helseadministrasjon og IKT-systemer, rehabilitering, psykisk helsearbeid, kreftomsorg, barsel- og spebarnspleie, veiledning, spesialrenhold, miljøarbeid innen rus og omsorg for psykisk utviklingshemmede. En helsefagarbeider med generell studiekompetanse kan søke høyskoleutdanning innen helse- og sosialfag. Så skal vel gå Her er linken: http://www.ks.no/templates/Page.aspx?id=37113 Kreftomsorg..hva slags arbeidsoppgaver kan man få her? Ettersom man jo ikke er sykepleier..
Gjest Gjest Skrevet 18. november 2008 #7 Skrevet 18. november 2008 Kreftomsorg..hva slags arbeidsoppgaver kan man få her? Ettersom man jo ikke er sykepleier.. har ei venninne som har det. blir vel det samme, bare ikke det medisinske.. eller så kan du ta ett kurs, så du har lov til det også
Gjest TS Skrevet 18. november 2008 #8 Skrevet 18. november 2008 takk for svar dere.. lurer fremdeles på om det er vanskelig å få jobb som dette? hvor i norge kan man ta studien, og hvor lang er den?
Gjest Gjest_Spl_* Skrevet 18. november 2008 #9 Skrevet 18. november 2008 har ei venninne som har det. blir vel det samme, bare ikke det medisinske.. eller så kan du ta ett kurs, så du har lov til det også Man kan ALDRI "bare ta et kurs" som helsefagarbeider, og så ha lov å dele ut medisiner på en kreftavdeling på et sykehus!
Gjest Rampolina på nattevakt:) Skrevet 19. november 2008 #10 Skrevet 19. november 2008 Man kan ALDRI "bare ta et kurs" som helsefagarbeider, og så ha lov å dele ut medisiner på en kreftavdeling på et sykehus! Nå blir det ikke skrevet sykehus her, da. Alle jobber ikke på sykehus. Jeg har en mor som er onkologisk hj.pl og jobber i hjemmesykepleien. Det er MASSE med en kreftsyk pasient bortsett fra medisinene, og det er nettopp her hun kommer inn. Hun kan masse om tilrettelegging og ikke minst det psykiske hos pasienter med kreft. En superressurs for hennes arbeidsplass hvertfall. Og dessuten har hun faktisk vært på et medisinkurs og fått godkjent å levere ut doserte medisiner.
Gjest Gjest_Linn_* Skrevet 2. desember 2008 #11 Skrevet 2. desember 2008 Unnskyld meg men bare for å si det så er ikke barnepleier tatt bort. Man kan ikke som sykepleier jobbe på fødeavdeling som noe annet enn jordmor dersom man har gått videre til dette. Jeg sjekket dette med min sykepleie lærer. men det er forsatt også utdanning muligheter innenfor dette. Jeg har funnet et kurs som starter opp 02.02.09. Derfor vet jeg at denne utdanningen ikke er tatt bort.
hjelpis Skrevet 2. desember 2008 #12 Skrevet 2. desember 2008 jeg har veldig lyst til å bli barsel- og barnepleier. Jeg går nå helsefagarbeider, og lurer på hvordan dette er med hva jeg skal søke videre o.l. mine spørsmål: 1.er det vanskelig å komme inn på virdereutdannelsen? 2.hvor lang er studien? 3.er det vanskelig å få jobb? 4.hvor i norge er det man kan ta denne studien? 5.og til slutt: noen gode sider om dette? Ved sykehusene der du event. kunne jobbe er det nå igjen ca. 7000 hjelpepl./barnepl. Men ikke mindre enn ca. 34000 sykepl! Hjelpepl./barnepl. er dessverre skjøvet ut av sykehusene, dette har pågått over mange tiår. Og pågår fortsatt. Stillingene omgjøres til sykepl. stillinger. Helsefagarbeiderene over hele landet har problemer med å få sin lærlingtid på sykehusene. Er uønsket ved mange av sykehusene. Ledelsen (sykepl./leger) ønsker ikke at denne gruppen skal etablere seg der. Og hvorfor skal en ha lærlingtid et sted man har liten sjangse til å få jobb??? Det virker som om at man ikke vil fortelle hvilke reele arbeidsmuligheter en har som helsefagarb./hjelpepl. Man må gjerne lage videreutd. men samtidig bør en fortelle at man helt generelt har få arbeidsmuligheter. Både i sykehusene og kommune, omgjøres hjelpepl. stillinger til sykepl./ vernepl. Tok selv hjelpepl.utd i voksen alder, hadde nok ikke gjort det dersom jeg var kjent med hva som ville møte meg. Tok og videreutd. det var ikke mye hjelp i, en har jo bare" videregående utd" Vil ikk ta motet fra deg, men ta med den info du får og tenk deg godt om. Stol ikke på det lærere forespeiler og for all del IKKE på det Fagforbundet forteller.De er kun opptatt av å få flest mulig medlemmer, og skjønnmaler mer enn godt er. Viser ellers til debattene hjelpepl/sykepl. som har gått her i kvinneforumet, de er lærerike! De forteller om profesjonskampen Sykepleierforbundet har ført og fører mot hjelpepl og andre med "bare vidergående" Lykke til med deg!
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå