Devana Skrevet 9. november 2008 #1 Skrevet 9. november 2008 Noen her som har PCOS? Jeg har vært hos gynekologen nå og etter endel blodprøver og ultralyd fikk jeg diagnosen som jeg lenge har ventet på. Er det noen som har noen råd å komme med for å forbedre hormonnivåene, gå ned i vekt og ja...rett og slett opprettholde et normalt liv under store problemer? Det jeg sliter mest med nå er overvekt, forsinket og uteblitt mens og endel småproblemer som kommer av hormonforstyrrelsene.
Gjest Marlo Skrevet 9. november 2008 #2 Skrevet 9. november 2008 Fikk selv diagnosen for et par dager siden. Ble satt på Spirix som vissnok skulle hjelpe meg. Sliter med overvekt - da rundt magen, hår på steder jeg ikke vil ha hår hehe, og menstruasjon som aldri kommer når den skal. Jeg går en rask tur hver dag (med bikkja), trener lett to dager i uka (kinesis og nakke/rygg), og fikk beskjed av legen min om at det måtte jeg fortsette med da det hjalp veldig, samt passe på at jeg spiser noenlunde sundt og "riktig" Ellers er det jo bare å leve som normalt
Devana Skrevet 9. november 2008 Forfatter #3 Skrevet 9. november 2008 Fikk selv diagnosen for et par dager siden. Ble satt på Spirix som vissnok skulle hjelpe meg. Sliter med overvekt - da rundt magen, hår på steder jeg ikke vil ha hår hehe, og menstruasjon som aldri kommer når den skal. Jeg går en rask tur hver dag (med bikkja), trener lett to dager i uka (kinesis og nakke/rygg), og fikk beskjed av legen min om at det måtte jeg fortsette med da det hjalp veldig, samt passe på at jeg spiser noenlunde sundt og "riktig" Ellers er det jo bare å leve som normalt Jeg ble satt på Metformin, men har ikke begynt på det enda... Jo, spise sunt og riktig var forsåvidt det jeg fikk beskjed om også, i tillegg til gåturer eller annen trening. Men sånn når det kommer til dette med insulinresistens - noe jeg også hadde - Hva slags type mat er best da? Sunt er et ganske omfattende begrep, og legen ga meg en bitteliten brosjyre å lese bare...Hehe...Med mest informasjon om graviditet og PCOS, noe jeg ikke er sånn kjempeinteressert i enda.
Devilina Skrevet 9. november 2008 #4 Skrevet 9. november 2008 PCOS er noe jeg også har. Har vel så og si visst det siden jeg var 16, er nå 27, men ble ikke ordentlig utredet for dette før jeg var 23år. Har prøvd en liten stund nå og blir gravid.. men det er ikke en lett ting.. har blitt operert, lapraskopi, de går inn inn å svir vekk vev og driller eggstokkene for at kroppen ikke skal lage så mye testosteron etc. Jeg har gått på pergotime for å få eggløsninger.. men lite som hjelper.. er ikke så overvektig heller, har en BMI på 26, det er jo anbefalt å være under 28 i BMI... det neste jeg venter på nå er svar fra Rikshospitalet og om jeg får lov å starte på et prosjekt de har med Metformin. Så rart at dere fikk dette skrevet ut med en gang.. eller, det vet jeg jo ikke, men det virker slik i alle fall. Føler liksom at ingenting har blitt gjort med meg. Slitstomt å høre at venner og bekjente er gravide.. har vært veldig baby boom dette året og jeg vet neste år blir det også. Når det gjelder å passe på kostholdet sitt er jo ikke dette alltid en lett sak som sagt, jeg ble sent på Grete Roede kurs av dr. Mellembakken på Rikshospitalet, men det synes jeg bare ble for stressende. Telling av kallorier etc, det er liksom ikke kos. Det viktigste som jeg lærte er å spise opfte og lite. Drikke mye vann og man skal i alle fall ha en 30min gå tur i rask gange eller løping i 20min. Men ting avhenger jo i at man er streng mot seg selv også. Man skal jo så klart unne seg noe godt inni mellom, men viktig å følge med hva man stapper i seg også. Drikke mye vann!!! Det er i alle fall et flott tips. Og hold deg unna sukkerfrie bruser og light bruser, kroppen har faktisk vanskeligere jobb med å nedbryte det uekte sukkeret framfor det ekte sukkeret som er i brus etc. Når kroppen ikke klare å bryte ned det uekte sukkeret så lagres det faktisk i kroppen og dette blir til fett rett og slett. Ikke en fordelaktig ting. Funker ikke ting, slik som pergotime, metformin, operasjon etc... så er neste steg prøverør... nå vet jeg ikke hvor gammel du eller dere er... men tenk i alle fall etter når dere har lyst på barn.. er en lang prossess det også.. for å få prøverør så må man enten være gift i over et år eller vært samboere i over to. Det er kriteriene.. og så har man kun tre forsøk.. etter dette så må man betale i dyre dommer selv. Men prøverør lykkes som regel etter 2-3 forsøk. Og ofte er det slik at man får tvillinger eller flere.. Håper noe var til hjelp.. eller til nytttig info... Dette er en sykdom man dessverre ikke har nok kunnskap om enda, mener jeg.. eller i alle fall.. for liten info til oss som har det.
Starkitten Skrevet 10. november 2008 #5 Skrevet 10. november 2008 Fikk selv diagnosen for et par dager siden. Ble satt på Spirix som vissnok skulle hjelpe meg. Sliter med overvekt - da rundt magen, hår på steder jeg ikke vil ha hår hehe, og menstruasjon som aldri kommer når den skal. Jeg går en rask tur hver dag (med bikkja), trener lett to dager i uka (kinesis og nakke/rygg), og fikk beskjed av legen min om at det måtte jeg fortsette med da det hjalp veldig, samt passe på at jeg spiser noenlunde sundt og "riktig" Ellers er det jo bare å leve som normalt Hei, jeg lurte på hva spirex er? jeg har også pco (s) og jeg går på metformin... bare lurte på om spirex er noe ala det samme...
Gjest Gjest Skrevet 10. november 2008 #6 Skrevet 10. november 2008 Her er en bra brosjyre om PCOS: http://www.organon.no/authfiles/images/267_188063.pdf Står endel generelt om lidelsen (inkl kosthold), og mye om PCOS og fertilitetsproblematikk.
Gjest Marlo Skrevet 11. november 2008 #7 Skrevet 11. november 2008 Hei, jeg lurte på hva spirex er? jeg har også pco (s) og jeg går på metformin... bare lurte på om spirex er noe ala det samme... Hadde ikke tid til å prate så mye med legen den dagen men det er et preparat som gjør at det lettere lages kvinnelige hormoner i kroppen. Skulle prøve det i en mnd før jeg har ny time hos henne, så skal forhøre meg litt mer om det da.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå