Gå til innhold

Brødskiver til en tenåring


Fremhevede innlegg

Skrevet (endret)

Eneste gangene jeg fikk påsmurt matpakke etter 3 klasse måtte være når jeg forsov meg en dag min mor hadde fri og hun var snill og hjalp meg når det var 10 min til bussen gikk. Synes det er rart at tenåringer får ferdig matpakke og om han ikke vil lage sin egen eller bare vil kjøpe, så nekt han det. Om han da låner penger av en kompis må han betale han tilbake med lommepengene sine. Ellers kommer han aldri til å lære seg verdien av penger.

jeg hadde spist hva som helst jeg om jeg bare hadde sluppet å lage den selv (bortsett fra makrell i tomat da)

Endret av Jane F.
Videoannonse
Annonse
Gjest Billie Jean
Skrevet

Vi har ikke smurt matpakke til tenåringen her (et par unntak finnes jo, men ikke på fast basis). Men vi prøver å legge til rette ved å ha pålegg som egner seg i matpakken osv. Og nå har jeg tenkt å prøve å legge enda litt mer til rette ved å ha f.eks. pizzasnurrer i fryseren. Man kan da ta med en frossen snurre, så tiner den innen det er spisetid. Eventuelt kan tenåringen varme den i mikro eller noe der h*n er.

Gjest Gjest_caskr_*
Skrevet

Å kjøpe mat "ute" når matpakke er så mye billigere er rett og slett luksus. Jeg er voksen og tjener greit nok, men jeg synes det er sløseri å kjøpe lunsj hver dag. Tenåringen får lære seg om penger og velge; sulten eller matpakke.

Jeg lagde også matpakke selv fra 2. el. 3. klasse, ville jo ikke at de gamle skulle ha noe ekstra bryderi for min skyld.

Gjest Billie Jean
Skrevet

Jeg har regnet på det, og funnet ut av baguette til 20 kr pr dag vil utgjøre 3800 kroner på et skoleår. Det er ganske mye penger. Jeg vet ikke helt hvor mye man må regne med at en matpakke koster, men jeg vil tippe på 5 kr pr dag (hvis man baker brød selv), noe som utgjør 950 kr pr skoleår. Nesten 3000 kroner i forskjell.

Men tenåringen vil jo argumentere med at "jeg trenger jo ikke kjøpe hver dag, bare iblant". Så jeg synes det er en grei regel å si at "vil du kjøpe mat på skolen så får du ta av lommepengene dine".

Gjest MayBrit
Skrevet
Jeg har regnet på det, og funnet ut av baguette til 20 kr pr dag vil utgjøre 3800 kroner på et skoleår. Det er ganske mye penger. Jeg vet ikke helt hvor mye man må regne med at en matpakke koster, men jeg vil tippe på 5 kr pr dag (hvis man baker brød selv), noe som utgjør 950 kr pr skoleår. Nesten 3000 kroner i forskjell.

Men tenåringen vil jo argumentere med at "jeg trenger jo ikke kjøpe hver dag, bare iblant". Så jeg synes det er en grei regel å si at "vil du kjøpe mat på skolen så får du ta av lommepengene dine".

Hos oss så er det kun tenåringen som spiser brødmat og har med matpakke. Jeg bruker minst 100,- i uka på brød og pålegg til ham. Sånn sett ville det ha lønt seg om han bare fikk 20,- til baguette hver dag.

Skrevet
Hos oss så er det kun tenåringen som spiser brødmat og har med matpakke. Jeg bruker minst 100,- i uka på brød og pålegg til ham. Sånn sett ville det ha lønt seg om han bare fikk 20,- til baguette hver dag.

Bruker du 100 kroner på brød og pålegg bare til matpakkene på skolen? Eller inkluderer dette andre måltider, som frokost, kveldsmat, helgemat osv? Hvis det kun er til skolematen så spiser enten tenåringen din veldig masse, eller dere bruker luksuspålegg som roastbeef og sånt.

Vi baker brød selv, vi kjøper ost som koster 50 kr/kg (varer leeeenge), og skinkepålegg som heller ikke koster all verden. Vi kommer langt under 100 kroner pr uke i matpakke!

Gjest MayBrit
Skrevet
Bruker du 100 kroner på brød og pålegg bare til matpakkene på skolen? Eller inkluderer dette andre måltider, som frokost, kveldsmat, helgemat osv? Hvis det kun er til skolematen så spiser enten tenåringen din veldig masse, eller dere bruker luksuspålegg som roastbeef og sånt.

Vi baker brød selv, vi kjøper ost som koster 50 kr/kg (varer leeeenge), og skinkepålegg som heller ikke koster all verden. Vi kommer langt under 100 kroner pr uke i matpakke!

Det er kjempekjedelig å bare spise ost og skinke hver dag.

Min tenåringsgutt har med seg 4-5 brødskiver hver dag.

Jeg kjøper salami, agurk, tomat, brunost i tillegg til litt skinke og ost. Ikke luksuspålegg men helt vanlig norsk pålegg.

At en tenåringsgutt spiser lunch/matpakkemat for 100,- i uka ser jeg ikke på som mye.

Skrevet

Da jeg vurderte om jeg skulle ta med matpakke på jobben regnet jeg meg frem til at det ville koste ca 3kr brødskiven. Det var med godt og variert pålegg, men ikke noe luksus.

Gjest Gjest_Marisol_*
Skrevet
Jeg har regnet på det, og funnet ut av baguette til 20 kr pr dag vil utgjøre 3800 kroner på et skoleår. Det er ganske mye penger. Jeg vet ikke helt hvor mye man må regne med at en matpakke koster, men jeg vil tippe på 5 kr pr dag (hvis man baker brød selv), noe som utgjør 950 kr pr skoleår. Nesten 3000 kroner i forskjell.

Men tenåringen vil jo argumentere med at "jeg trenger jo ikke kjøpe hver dag, bare iblant". Så jeg synes det er en grei regel å si at "vil du kjøpe mat på skolen så får du ta av lommepengene dine".

Å bake brød selv er vel ikke det som trekker ned prisen mest. Kjøper kenipbrød til 4.90 per stykk jeg. Jada, jeg vet at det ikke er så ferskt og godt dagen etter. Men det gjør ikke noe for det blir spist på en dag.

Jeg ville vel tro at det er pålegget som trekker opp kostnadene.

Bruker du 100 kroner på brød og pålegg bare til matpakkene på skolen? Eller inkluderer dette andre måltider, som frokost, kveldsmat, helgemat osv? Hvis det kun er til skolematen så spiser enten tenåringen din veldig masse, eller dere bruker luksuspålegg som roastbeef og sånt.

Vi baker brød selv, vi kjøper ost som koster 50 kr/kg (varer leeeenge), og skinkepålegg som heller ikke koster all verden. Vi kommer langt under 100 kroner pr uke i matpakke!

En ost til 50 kr som varer veeeeldig lenge?

Hvor stor er den osten da? Og hvor mange deler på å spise den?

Gjest MayBrit
Skrevet
Da jeg vurderte om jeg skulle ta med matpakke på jobben regnet jeg meg frem til at det ville koste ca 3kr brødskiven. Det var med godt og variert pålegg, men ikke noe luksus.

Så når min sønn da spiser 5 brødskiver på skolen hver dag så blir det ca. 75,- kr. uka. Men jeg har regnet ut at det blir ca 100,-. Man skal vel ha veldig dårlig råd om man synes at det er mye penger.

Nå har vi bare et barn og det er kun han som spiser brødmat. Synes ikke det er så ille å bruke 400,- i måneden på at han skal få god hjemmelaget matpakke som han faktisk liker jeg! Bedre enn at han går og kjøper seg noe usunt ihvertfall!

Skrevet
Det er kjempekjedelig å bare spise ost og skinke hver dag.

Min tenåringsgutt har med seg 4-5 brødskiver hver dag.

Jeg kjøper salami, agurk, tomat, brunost i tillegg til litt skinke og ost. Ikke luksuspålegg men helt vanlig norsk pålegg.

At en tenåringsgutt spiser lunch/matpakkemat for 100,- i uka ser jeg ikke på som mye.

Vi varierer jo litt vi også da. Men prisnivået ligger på det jeg antydet der.

Skrevet
Å bake brød selv er vel ikke det som trekker ned prisen mest. Kjøper kenipbrød til 4.90 per stykk jeg. Jada, jeg vet at det ikke er så ferskt og godt dagen etter. Men det gjør ikke noe for det blir spist på en dag.

Jeg ville vel tro at det er pålegget som trekker opp kostnadene.

En ost til 50 kr som varer veeeeldig lenge?

Hvor stor er den osten da? Og hvor mange deler på å spise den?

Osten er på et kilo, det sto i innlegget at den kostet 50 kr/kg. Den varer i to uker hos oss. Vi er 2-3 stykker som deler på den. Kan hende prisen er på 52 kroner eller noe, husker ikke nøyaktig. Merket er Landlord, kjøpt på Rema. Poenget er at den er billig, og vi liker den like godt som de ostene som koster det flerdobbelte.

Noen av oss er nødt til å lære seg å leve billig. :)

Gjest Gjest_Gurine_*
Skrevet
Så når min sønn da spiser 5 brødskiver på skolen hver dag så blir det ca. 75,- kr. uka. Men jeg har regnet ut at det blir ca 100,-. Man skal vel ha veldig dårlig råd om man synes at det er mye penger.

Nå har vi bare et barn og det er kun han som spiser brødmat. Synes ikke det er så ille å bruke 400,- i måneden på at han skal få god hjemmelaget matpakke som han faktisk liker jeg! Bedre enn at han går og kjøper seg noe usunt ihvertfall!

Helt enig med deg. Og du er heldig som har en gutt som liker vanlig sunn brødmat!

Selv oppdaget jeg at guttungen kastet matpakkene han fikk med seg. Han lånte så penger av kompiser for å kjøpe seg McDonalds mat.

Dette oppdaget vi når det viste seg at han skyldte folk penger. Ukalønna gikk til å betale ”lunch-gjeld”… Han likte ikke matpakkene sa han. Selv om det var het vanlig brødmat som han gjerne spiste til frokost og sånn. Men det var visst noe med at det ikke smakte så godt når det hadde vært nedpakket (husker noen Knutsen og Ludvigsen matpakke-sangen eller ”Det er ikke moro å spise sin mat når den kommer i pakke og ikke på fat”) + at mange kompiser hadde penger til å kjøpe annen mat og da ville han også.

Skrevet
Jeg har regnet på det, og funnet ut av baguette til 20 kr pr dag vil utgjøre 3800 kroner på et skoleår. Det er ganske mye penger. Jeg vet ikke helt hvor mye man må regne med at en matpakke koster, men jeg vil tippe på 5 kr pr dag (hvis man baker brød selv), noe som utgjør 950 kr pr skoleår. Nesten 3000 kroner i forskjell.

Men tenåringen vil jo argumentere med at "jeg trenger jo ikke kjøpe hver dag, bare iblant". Så jeg synes det er en grei regel å si at "vil du kjøpe mat på skolen så får du ta av lommepengene dine".

Synes nå slettes ikke at 20 kroner dagen for en baguett som tenåringen er fornøyd med er så mye jeg da.

Skrevet

Jeg har gjort en avtale med mine tenåringsbarn om at de har med vanlig matpakke aller dager utenom fredag. På fredager kan de gjerne kjøpe noe de har lyst på. Jeg fant ut at å nekte dem helt ville gjøre dem mer trassig og mot alt som heter matpakker, derfor får de en dag i uken hvor de kan unne seg noe ekstra. Det har fungert bra så langt.

Vi voksne som jobber har også en dag, gjerne fredag hvor det er noe ekstra kaffekos eller noe ekstra godt i kantinen for de som er så heldig å ha det. Det betyr ikke at man må kose seg hver fredag men at man har muligheten.

Gjest Billie Jean
Skrevet
Så når min sønn da spiser 5 brødskiver på skolen hver dag så blir det ca. 75,- kr. uka. Men jeg har regnet ut at det blir ca 100,-. Man skal vel ha veldig dårlig råd om man synes at det er mye penger.

Nå har vi bare et barn og det er kun han som spiser brødmat. Synes ikke det er så ille å bruke 400,- i måneden på at han skal få god hjemmelaget matpakke som han faktisk liker jeg! Bedre enn at han går og kjøper seg noe usunt ihvertfall!

Vår tenåring vil jo ikke ha med seg en god hjemmelaget matpakke da, men foretrekker fine baguetter på skolen. Og vi HAR veldig dårlig råd, så vi sparer der vi kan. Om vi kan halvere lunsjbudsjettet ved å ta med matpakke istedet for å kjøpe ute så gjør vi det.

Gjest Billie Jean
Skrevet
Synes nå slettes ikke at 20 kroner dagen for en baguett som tenåringen er fornøyd med er så mye jeg da.

Så heldig for deg at du ikke har så dårlig råd som oss. :)

Gjest Gjest_Klara_*
Skrevet

Hvis det er kroner og øre det går på så må da pizzasnurrer og slike ting bli mye dyrere enn vanlig brødmat. Så lenge det er snakk om kostander....

Jeg sender med frukt også jeg. For det får de ikke på skolen der mine går.

Frukt hver dag + 3 brødskiver med variert pålegg.

Har man bare et barn som blir det nok dyrere enn når man har 3 barn - slik jeg har. Jeg kan kjøpe litt større pakninger (kjøper også den Landlord osten på Rema), men jeg ser for meg at om det bare en en person som spiser brødmat så blir det litt i overkant å kjøpe en kilosost.... Særlig hvis man vil variere med annet pålegg. (og man kan jo bli lei ost også...)

Skrevet
Vår tenåring vil jo ikke ha med seg en god hjemmelaget matpakke da, men foretrekker fine baguetter på skolen. Og vi HAR veldig dårlig råd, så vi sparer der vi kan. Om vi kan halvere lunsjbudsjettet ved å ta med matpakke istedet for å kjøpe ute så gjør vi det.

Hvor mye vil det koste deg å lage pizzasnurrer da?

Gjest Billie Jean
Skrevet
Hvis det er kroner og øre det går på så må da pizzasnurrer og slike ting bli mye dyrere enn vanlig brødmat. Så lenge det er snakk om kostander....

Blir det?

Jeg har ikke regnet på kostnadene, jeg bare fikk tips om at det var et alternativ som ikke kostet særlig mer enn brødskiver. Må se på regnestykket ja.

Som sagt, vi sparer der vi kan. Budsjettet vårt er så stramt for tida at det er akkurat såvidt at vi får det til å gå rundt. Etter jul blir det bedre, takk og lov!

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...