Gjest Gjestus Skrevet 11. oktober 2008 #1 Skrevet 11. oktober 2008 For et halvt år siden satte jeg inn en god slump sparepenger på aksjer, grunnfondsbevis og aksjefond. Verdien er snart halvert og jeg angrer noe så helt vanvittig, men nå må jeg bare bite tennene sammen og håpe det snur snart. Er det flere som har det som meg? Hva tror dere, er det snart håp om en pil oppover på børsen? Har dere solgt aksjer osv. med tap eller venter dere på bedre tider?
Cata Skrevet 11. oktober 2008 #2 Skrevet 11. oktober 2008 Man venter på bedre tider - og kjøper aksjer . Nå er ikke min aksjepott så stor at den gir seg utslag i trøbbel med nattesøvnen. Jeg har ikke på noen måte satset alt jeg eier og har i aksjer. Jeg er med nærmest for spenningens skyld. Men regner jo med at markedet etterhvert tar seg opp igjen så jeg tar det ganske så rolig. Imidlertid er det greit å ikke ha bruk for pengene med det først for det kan nok fort gå både et halvt og et år før tingene snur igjen.
Alison Skrevet 11. oktober 2008 #3 Skrevet 11. oktober 2008 Jeg sover fremdeles godt om natta. Det jeg har satt inn i aksjefond er en langsiktig investering. Når du sparer i slike fond bør du ha en tidshorisont på 5-10 år og gjerne enda lenger. Jo lenger tidshorisont, jo mindre sjangs for tap. Jeg har økt mine spareavtaler i det siste. Slik jeg ser det, er det nå jeg legger grunnlaget for å få en god avkastning senere. Det de fleste småsparerne gjør feil er å kjøpe seg inn når avisene skriver om hvor godt børsen går og hvor mye avkasting det er på aksjefond, og så selger de seg ut i panikk når avisene har store overskrifter om "Krise", "børsfall", "krakk" osv. På den måten er du garantert å tape. Mange mener at de skal vente med å spare til det går oppover igjen, men det er ytterst få som klarer å time en bunn. Dermed går de glipp av mye av avkastningen de ville hatt om de hadde spart jevnt og trutt mens kursene var lave. Når avisene begynner å skrive om børsen og sksjekurser i positive vendinger, da har du allerede gått glipp av en god del av oppturen. Klarer du ikke å se på at sparepengene svinger kraftig i verdi i perioder, bør du heller ikke spare i fond. Det er ikke første gang i historien at det er et såkalt "børskrakk". Vi så det samme i 1987, 1999 og 2002 for å nevne noen. Det var krisestemning da også, men hva skjedde? Jo, etter at bunnen var nådd så snudde det og gikk opp igjen. Ca hvert 5. år opplever vi store fall på børsene.
Gjest New Dawn Skrevet 11. oktober 2008 #4 Skrevet 11. oktober 2008 Det bekymrer meg overhodet ikke. Pengene jeg har i aksjer og fond er langsiktig sparing - og at markedet går opp og ned det vet alle. Har bestemt meg for å investere endel penger aksjer nå - for jeg er sikker på at kursen snart svinger oppover igjen
Østlandet Skrevet 11. oktober 2008 #5 Skrevet 11. oktober 2008 Det er en tråd om så godt som det samme, her. Men greit. Jeg får henge meg på denne og. Selv om det er mange som skriver mye riktig, slik jeg føler det. Essensen i det jeg skrev på den andre tråden er at, etter flere år i aksjemarkedet, så er det en ting jeg har lært... Man vet ALDRI når bunnen er nådd. Det kan være lurt å begynne en spareavtale nå . Ikke alt med en gang. Om du kanskje har penger å bruke. Men, altså... Kun penger du ikke trenger på mange år. Personlig har jeg veldig lite i markedet nå. Har ikke hatt så lite på mange år. Etter utgang tidligere i år. (Var heldig med den) De negative nyhetene kommer ofte i helgene nå. Har dere lagt merke til det? Om det fortsetter med det i helgen og Oslo børs går ned til uken også. Da vurderer jeg også å forsiktig begynne å gå inn igjen der. Oslo har falt mye mer enn resten av verden. Men så gikk den mye mer opp de siste årene da det steg også. (Råvarer/olje) Å time markedet, for å finne når det går oppover igjen, betrakter jeg som nærmest umulig. Akkurat, som min utgang, litt tidligere i år. Jeg traff godt. Men ikke toppen. En aksje gikk jeg ut av alt for sent også. Oppgangen, som helt sikkert kommer er altså tilnærmet umulig å finne... Man står i fare for å titte på små hyppige oppganger, som kalles "suckers rally". Hurtig og mye opp, for så å gå ned igjen. Om den langsiktige oppgangen kommer til Mandag - om en måned, eller om 2 år.... Ingen vet. Derfor er det lurt å gå inn med litt og litt, over lang tid. Om man er småsparer, til f eks fremtidig pensjon, så er det like fornuftig å gå ut av markedet på samme måte. (etter mange år) Rett og slett unngå å kjøpe/selge alt på samme tidspunkt. All erfaring viser at bunnen treffer man ikke. Det er i så fall bare tilfeldig. Jeg kjenner faktisk ingen som har greid å time det. Men jeg vet om analytikere/ fagfolk, som påsto bunnen var nådd, når hovedindeksen i Oslo lå mellom 290 og 300. Nå er den 240! Ellers vil jeg fraråde de fleste å gå for enkeltaksjer, om man ikke har en genuin interesse. Det er for farlig/risikofylt. Velg fond. Men se på kostnadene. Personlig kjøper jeg både fond og aksjer. Men jeg er kanskje mer enn normalt interessert. Jeg kommer mer og mer til å bruke passive indeksfond i fremtiden i stedet for aktivt forvaltede. Mye lavere kostnader i disse. Samtidig har det vist seg at de har en bedre utvikling enn de aktivt forvaltede. Til eksempel, så vurderer jeg til uken (om markedet faller litt til) å gå inn i indeksfond mot OBX indeksen på Oslo børs. Da kjøper man i realiteten andeler i de 25 mest omsatte aksjene på Oslo børs. DNB NOR har et fond. Og Handelsbanken har et tilsvarende. De handles akkurat som en enkeltaksje og med veldig lave gebyrer. I hvert fall i Skandiabanken, som jeg handler gjennom.
Torine Skrevet 11. oktober 2008 #6 Skrevet 11. oktober 2008 Huff ja, jeg solgte alle mine aksjer når jeg så det begynte å gå sakte nedover. Hadde litt i Apple og REC. Bruker Nordnet og syns det er ganske greit å kjøpe/selge der. Nå har jeg ikke turt å kjøpe noe pga de enormt store svingningene. Tenkte å vente til det roer seg litt og de får løst den værste bankkrisen. Kjente flere som puttet sparepengene sine i Funcom. En jeg kjenner tok opp lån for å kjøpe Funcom aksjer i mai. Etter at de lanserte det nye spillet har kursen variert fra 50 kr til 5 kr. Men fond er vel litt tryggere, det er vel flere fond som har økt i løpet av denne krisen også. De aksjene jeg tror kommer til å gå fortest opp igjen når dette roer seg er de som selger det folket MÅ ha. Som Yara med gjødsel også selskapene med matråvarer vil nok stige jevnt tror jeg.
Kosemose Skrevet 11. oktober 2008 #7 Skrevet 11. oktober 2008 Det jeg har lært er at man aldri skal kjøpe aksjer eller fond for penger man ikke har råd til å tape.
Gjest Gjest Skrevet 11. oktober 2008 #8 Skrevet 11. oktober 2008 Jeg sover svært godt. I utgangspunktet så hadde jeg 5500 i skagenfondene da børsene stupte. De pengene kommer fra 2000 jeg satte inn for noen år siden og så nærmest glemte. I dag er de verdt ca. 4000 altså de har dobblet seg på tross av at børskrisen har rammet dem kraftig. Å time bunnen er jeg helt enig er så godt som umulig. Men, når det har falt 50% slik som nå og man ut fra historien kan regne med at det ikke tar særlig mange år før det tar seg opp igjen, så vil jeg si dette er en svært god tid å gå inn på, selv om børsene godt kan komme til å falle mye mere. Hvis det plutselig stiger nå går man glipp av en stor gevinst hvis man prøver å gå inn først når det snur. Hvis man tror at en oppgang på 10-15& plutselig betyr at marekdet er snudd kan man lett drite seg ut for i slike tider går det fort opp i mange små runder som stuper dagen etter. Da er det like greit å gå inn på en fallende trend når man føler det har falt skikkelig mye. En en annen mulig strategi jeg vurdere å følge er å gå inn en del hver gang børsene har falt ganske kraftig. Så se ann om det faller enda mer og så i så fall gå inn enda litt mere, og deretter sitte og vente på at det snur og henge meg på en oppgang når den er kommet skikkelig i gang. Gikk inn med 100 000 for litt siden og regner med å gå inn med 150 000 til snart.
feuerstein Skrevet 11. oktober 2008 #9 Skrevet 11. oktober 2008 Sover godt. Begynte med fond på 90-tallet, økte kraftig fra 2003. Har sett det gå opp og ned, for det meste ned nå det siste året, men det kan jo ikke bare gå opp hele tiden. Jeg er sikker på at det har gått opp igjen innen 5 år, og slik mine nåværende livsplaner er har jeg ikke noe behov overhode for å frigjøre penger før om tidligst 3 år, så jeg tror det skal gå fint.
pollya Skrevet 11. oktober 2008 #10 Skrevet 11. oktober 2008 Har også penger i fond, men er ikke "avhengig" av disse. Hadde sikkert vært lurt å handle flere andeler nå ja.
Cata Skrevet 11. oktober 2008 #11 Skrevet 11. oktober 2008 Veldig fornøyd med min lille månedlige fondssparing. Regner med at det blir mange andeler nå i påvente av bedre tider.
Gjest Gjest_gjest_* Skrevet 12. oktober 2008 #12 Skrevet 12. oktober 2008 Jeg har "tapt" 70 000 i aksjene mine nå, men aldri om jeg selger de nå, jeg venter til det når eg ny topp:)
Gjest Gjest Skrevet 12. oktober 2008 #13 Skrevet 12. oktober 2008 Jeg sover godt. Måtte selge mesteparten av mine investeringer ca. i februar. Erget meg veldig over det, men sett nå i ettertid så var nok det greit. Nå har jeg bare en investering igjen og den har falt med ca. 60%. Det tar jeg helt med ro. Skulle bare ønske at jeg hadde hatt litt mer penger til å investere nå. Det kan godt hende at det er en stykke igjen til bunnen, men jeg tror uansett at det nå er et gunstig tidspunkt å investere hvis man har et tidsperspektiv på noen år.
mettemarit_ikke Skrevet 13. oktober 2008 #14 Skrevet 13. oktober 2008 Jeg sov godt hele tiden mens verdien på aksjene raste fra 172000 til 60000. Og sover like godt til de er vokst opp igjen.
Gjest Gjest Skrevet 25. oktober 2008 #15 Skrevet 25. oktober 2008 Tjaaaa......dere var veldig flinke til å berolige meg her tidligere så jeg har faktisk sovet godt. Men nå synes jeg at dette drar veldig ut i tid og begynner å lure på om pengene mine noen gang kommer opp igjen dit de var...er dere fortsatt like sikre på at dette snur skikkelig?
Gjest Gjest Skrevet 25. oktober 2008 #16 Skrevet 25. oktober 2008 Jeg tror ikke bunnen er naadd ennaa. Og jeg vil anta at den ökonomiske krisen kommer til aa vare 1 til 1, 5 aar fremover. Og dette blir knallhardt.
Cata Skrevet 25. oktober 2008 #17 Skrevet 25. oktober 2008 Enig den. Tror ikke man bør forvente snev av oppgang før om tidligst et halvt år.
Gjest Gjest Skrevet 25. oktober 2008 #18 Skrevet 25. oktober 2008 Tjaaaa......dere var veldig flinke til å berolige meg her tidligere så jeg har faktisk sovet godt. Men nå synes jeg at dette drar veldig ut i tid og begynner å lure på om pengene mine noen gang kommer opp igjen dit de var...er dere fortsatt like sikre på at dette snur skikkelig? Om du kjøpte på topp i våres tror jeg du må vente lenge - kanskje i flere år - før du får solgt i pluss, for nå er det betydelig mindre penger og investeringsvilje i markedet enn på lenge. Det enkelte anbefaler er å kjøpe fler aksjer nå (eller når man mener det er lav nok pris/bunn) og så selge "alt" når det er steget nok til at det jevner seg ut, eller lønner seg, når man tar hensyn til total inngangspris (det som er kjøpt på topp+det som er kjøpt på bunn) vs salgspris. Da trenger man kanskje ikke vente like lenge. Men jeg tror det kan ta lang tid både før bunnen er nådd og i hvert fall før prisene kommer opp på det nivået det var på i våres. Jeg har selv aksjer som har tapt 2/3 av verdien siden i vår, men det plager meg ikke så veldig, aksjene var uansett arv og jeg tenker ikke å realisere dem på lenge.
Østlandet Skrevet 25. oktober 2008 #19 Skrevet 25. oktober 2008 Tjaaaa......dere var veldig flinke til å berolige meg her tidligere så jeg har faktisk sovet godt. Men nå synes jeg at dette drar veldig ut i tid og begynner å lure på om pengene mine noen gang kommer opp igjen dit de var...er dere fortsatt like sikre på at dette snur skikkelig? Viser til mitt innlegg lenger opp i tråden. Siden det, så har hovedindeksen i Oslo falt ytterligere. Og jeg tror den kan falle enda mer. Kanskje til et sted mellom 150 og 180. Altså 20-30% til. Ellers så synes jeg du er alt for utålmodig, om du ser for deg snarlig, varig oppgang. Her kan det komme mange "suckers rally" (hurtige oppganger, som følges av fall) og ytterligere nedganger. Dette kommer sannsynligvis å vare hele neste år og muligens mye lenger enn det. Dette kan ta år. Vi er i begynnelsen av en resesjon og i verste fall, depresjon. Dette kan bli ganske stygt. Opprydningen etter "festen" de senere årene, har bare så vidt begynt. Personlig har jeg lite i aksjer for tiden og jeg synes det er litt kjedelig. Har tidligere i år solgt mye og også noe med tap. (tapet bokføres da i år og jeg får 28% igjen på skatten) Noen av disse postene kjøper jeg igjen senere. Dette er kanskje å vurdere for noen? Har moret meg litt med de store svingningene som har vært, til å kjøpe litt, når det har vært dager med nedgang. Som jeg så har solgt igjen etter noen timer, eller i verste fall dagen etter ("daytrading") Fullt mulig å tjene 2 til 5-6% på det. Men anbefales altså kun for de som har råd til å tape noe og er mer enn gjennomsnittlig interessert. Jeg gjør det for spenningens skyld og satser aldri mer enn jeg har råd til. Aksjer er moro. Også i disse tider. Men så er jeg kanskje mer enn gjennomsnittelig interessert da. Men jeg synes det er litt skummelt, at det er så lite forutsigbarhet i økonomien nå. Arbeidsløsheten kommer til å øke. Men vi får håpe vi unngår massearbeidsløshet.
Gjest Gjest_Angrende_* Skrevet 25. oktober 2008 #20 Skrevet 25. oktober 2008 Tja, vet ikke hva jeg skal si.... Vi satte også inn penger i aksjefond for et par år siden. Langsiktig sparing. Hadde ingen planer om å ta de ut på minst ti år. Da uroen satte i gang for fullt ble vi selvsagt usikre på videre fremdrift og vurderte sterkt å selge oss ut. Ekspertene rådet oss til å ha is i magen, da det på lang sikt uansett visstnok ville lønne seg. Vi hørte på ekspertene og vår såkalte personlige rådgiver og forholdt oss rolig. Vi angrer bittert. Nå har den opprinnelige verdien sunket med hele 90%, så det er så og si ingenting igjen. Det er snakk om mye penger og vi må slite med konsekvensene av dette lenge fremover men vi klandrer kun oss selv, og selv om vi angrer på hele greia må vi bare se fremover. En ting er sikkert; Vi har lært av våre feil.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå