Gjest me Skrevet 26. september 2008 #1 Skrevet 26. september 2008 Jeg er på et usikkert veivalg og har ikke peiling på hva jeg skal gjøre videre!Jeg tar en bachelor i sosialantropologi, pga fagsammensetning (ved bruk av mine frie poeng) kan jeg faktisk ta ganske forskjellige mastere. Jeg har lyst til flere ting men vet ikke helt hvilke muligheter alt gir. Jeg er en person som vil ha karriere Vil ha muligheten til å jobbe utenlands, glad i kultur og språk Jeg vil bruke analytiske evner Jeg vil være med på prosjekter Jeg vil også "gjøre noe bra for verden" Men så vil jeg likevel tjene litt penger også da.... Hva er mest matnyttig av disse egentlig, hva gir meg mest muligheter?: Jeg kan ta: Master i sosialantropologi Master i utviklingsstudier Master i utviklingsledelse Master i samfunnsplanlegging og ledelse Master i Internasjonal Markedsføring og ledelse
Fluffie Skrevet 26. september 2008 #2 Skrevet 26. september 2008 Jeg ville valgt en av de med ledelse, saerlig en av de to siste, med mindre utviklingsledelse er noe du interesserer deg veldig for. Men, om du har null interesse for aa jobbe med ledelse, saa er kanskje en av de to foerste alternativene mer interessant? Du maa nesten tenke litt over hva du har lyst til aa drive med naar du er ferdig med utdannelsen og velge det som interesserer deg mest.
Gjest me Skrevet 26. september 2008 #3 Skrevet 26. september 2008 Jeg ville valgt en av de med ledelse, saerlig en av de to siste, med mindre utviklingsledelse er noe du interesserer deg veldig for. Men, om du har null interesse for aa jobbe med ledelse, saa er kanskje en av de to foerste alternativene mer interessant? Du maa nesten tenke litt over hva du har lyst til aa drive med naar du er ferdig med utdannelsen og velge det som interesserer deg mest. Hei:) Takk for svar!Jeg føler at alle utdanningene kan være relevante, siden det er master så er det ikke rart at de legger til "ledelse" selv om jeg er ikke sikker på om jeg vil jobbe på ledelse nivå. Jeg vet jeg kan ha alle muligheter med arbeidsoppgaver, det spørs vel hvor man havner. Uansett er det verdt å vite om hvilke av disse gir mest muligheter med tanke på karriere og lønn...Er dere enig at de to siste kanskje gir flere muligheter enn de første? Jeg vet at en ren samfunnsvitenskapelig utdanning har vansker i arbeidsmarkedet, spesielt jeg som vil jobbe i næringslivet..
yoga Skrevet 26. september 2008 #4 Skrevet 26. september 2008 Hadde dette vært meg ville jeg nok enten gått for den første eller en av de to siste. Mest den nest siste, da vi enda ikke har et spesielt godt utviklet marked for internasjonal ledelse. (Men det kommer nok det óg etterhvert) Og som sosialantropolg har du jo på en unik måte mulighet til å være ute i felten å studere ulike samfunn og grupper, og jeg har en følelse at arb. markedet for samf. vitere vil bli bedre etterhvert. Lykke til med valget!
Gjest ferdigutdanna Skrevet 26. september 2008 #5 Skrevet 26. september 2008 Jeg ville tatt en av de to siste hvis du skal studere i Norge. tredje på lista(den på uia) tror jeg er en veldig god utdannelse, men den er helt ny og derfor ukjent. det aller lureste (og helt nødvendige) du gjør hvis du vil jobbe utenlands er å ta masteren utenlands. har god erfaring blandt venner som har valgt utdannelse på lse(london school of economics) på den ettårige masteren der. men vær obs på at du ikke kan ta doktorgrad med denne pga manglende metode. har selv arbeidserfaring fra hum.org, og kjenner mange som jobber i de største humanitære org/fn osv. du tjener ok, men må være beredt på å ta en risiko deretter også. arbeidspresset er enormt, og det føles ikke "som å redde verden". du går ikke rundt hver dag og elsker jobben din - for enhver jobb blir ganske kjapt nettopp det - en jobb. enkelte steder risikerer du også livet ditt hver dag, selv om du har sikkerhetsvakter med deg pga snikskyttere/generell ustabilitet/bilbomber rettet mot andre osv. ellers anbefaler jeg røde kors sitt delegatprogram, der kan du søke med mange utdannelser, og bli plassert både lange og korte perioder ute i felten. studer gjerne på et tredje språk hvis du kan, og søk deg som praktikant på div ambassader. dette gir gjerne innpass til jobber videre. er du interessert i eu studerer du selvsagt i brussel:) mitt beste tips er å ta noe du liker, alle disse er bra utdannelser(selv om jeg synes bi-utdannelsen likner veldig på mange andre, bare at den er et litt dårligere valg) - og studer i utlandet, hele masteren, hvis du vil jobbe i utlandet. lykke til heldiggrisen:)
Gjest ho ferdigutdanna igjen...:) Skrevet 26. september 2008 #6 Skrevet 26. september 2008 og forresten så har jeg ren samfunnsfaglig utdannelse, og merker det motsatte. jeg vil ikke kalle meg direkte ettertraktet på CV, men vi har kunnskaper på et langt bredere og mer analytisk nivå enn mange andre. og dette begynner arbeidsgivere å se at de er avhengige av, folk om faktisk klarer å ta kjappe analyser av omgivelsene, og forstå kompliserte sammenhenger. flere og flere samfunnsvitere går over i næringslivet.
Gjest me Skrevet 26. september 2008 #7 Skrevet 26. september 2008 Takk skal dere ha for gode svar:) Det hjelper meg veldig videre på vei:) jeg for velge det jeg har lyst til men jeg for ligge litt i tenkeboksen for alle virker spennende. Jeg skal se om jeg får tatt deler av masteren utenfor Norge også Uansett må jeg vente litt for jeg vil tilegne meg litt mer språk imens:p Og takk for at det er muligheter for samfunnsvitere også, men det er vel helst ofte statsvitere eller sosiologer.... Men jo jobb blir vel jobb uansett, men det hadde vært kjekt om det var gøy også jaja men ikke i lengden da...
Gjest Gjest1 Skrevet 26. september 2008 #8 Skrevet 26. september 2008 Jeg er en person som vil ha karriere Karriere er noe man gjør i arbeidslivet, ikke som student. Desto kjappere du kommer deg i jobb, jo fortere kan du stige i gradene. Master i Internasjonal Markedsføring og ledelse Etter at du har jobbet i tre år, og høstet masse nyttig erfaring, så tar du denne masteren - selvfølgelig på kveldstid slik at du ikke forkludrer karrieren. Du får langt mer utbytte av en master etter å ha vært i ordentlig jobb, i stedet for å snuble ut i yrkeslivet som en skolebroiler med master på papiret og nada erfaring i kofferten.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå