Gjest Gjest_Niva_* Skrevet 12. september 2008 #1 Skrevet 12. september 2008 Jeg har strikket et sitteunderlag med fritidsgarn. Skal tove dette, men har aldri gjort det før. Synes å huske dama i butikken sa 60 grader. Kan det stemme? Er det bare å slenge produktet inn i maskinen og stille inn på 60? Skal det være vaskemiddel? Bare vanlig program, eller ullprogram? Er helt amatør!
Wildy Skrevet 12. september 2008 #2 Skrevet 12. september 2008 For å tove ull trengs det vann, varme og bevegelse. Finn ut hvordan din maskin tover, hvor "hardhendt" den er. Jeg ville begynt på 40 grader. Om produktet ikke tover nok, gå opp til 60 grader. Om det fortsatt ikke er nok tovet, hiv inn en hånduk eller to i tillegg.
Gjest Gjest_Niva_* Skrevet 12. september 2008 #3 Skrevet 12. september 2008 så man får flere forsøk? det blir ikke ødelagt etter en tove-vask? ingen grunn til å være nervøs asså
Gjest Miley Skrevet 13. september 2008 #4 Skrevet 13. september 2008 Jeg tovet votter i går. Jeg hadde de på førti grader. Det holdt lenge.
Wildy Skrevet 13. september 2008 #5 Skrevet 13. september 2008 så man får flere forsøk? det blir ikke ødelagt etter en tove-vask? ingen grunn til å være nervøs asså Produktet kan tove for lite, akkurat passe eller for mye. Tover det for lite tar du en ny runde med høyere temperatur og/eller mer bevegelse og "juling" i form av hånduk el. Tover det akkurat passe er det jo ikke noe problem. Tover det for mye kan du prøve å strekke og tøye det mens det er vått, men ofte blir det også for stivt.Akkurat på sitteunderlag gjør det jo ikke så mye, blir jo bare enda varmere under stumpen, men votter ol kan bli for klumpete og harde til å brukes om de tover for mye. På finere produkter, som vanter i tynn ull foretrekker jeg å tove for hånd. Da legger jeg vantene i bløtt noen timer før jeg begynner å tove i varmt vann i kjøkkenvasken. Det tar litt tid, men da har man mulighet til å stoppe akkurat i tide. Ull krymper mest ved temperaturforskjeller, f.eks fra varmt til kaldt vann, så også når man skyller ut såpen har man mulighet til å påvirke størrelsen. Man "skal" jo egentlig tove i grønnsåpe, men her blir det gjerne litt "man taver hva man haver"-metoden. Har tovet for hånd med Zalo, grønnsåpe og shampo ( akkurat shampo var lite egnet......hehe...).
Gjest TS Skrevet 13. september 2008 #6 Skrevet 13. september 2008 Kan jeg ta grønnsåpe i vaskemaskinen? Sorry at jeg spør så mye!!
Wildy Skrevet 13. september 2008 #7 Skrevet 13. september 2008 (endret) Jeg har aldribrukt grønnsåpe i maskinen, så det vet jeg ikke. I maskin tover jeg med vanlig vaskemiddel. Ja, det herper fibrene. Men det er faktisk det som er poenget med toving; fibrene skal reise " bust" og gripe inn i hverandre slik at det lages en tett overflate. Når produktet er ferdig fovet vaskes det som vanlig ullvask;med Milo som IKKE reiser fibrene.Det vil tove om du bruker Milo også, ull tover som sagt ved hjelp av vann, varme og bevegelse, såpe er ikke nødvendig for denne prosessen. Men det tover lettere og personlig synes jeg overflaten blir finere ( spesielt på fin og tynn ull, som f.eks i vanter) ved hjelp av såpe. Ting jeg tover i maskin er som regel litt røffere ting som sitteunderlag, vesker av ymse slag og tøfler. De er som regel strikket i ganske tykt garn og skal bli til tykk og nesten litt stiv filt. Og bare spør i vei. Det er ikke sikkert jeg kan svare på alt, men en seriøs garnavhengighet og mange år med strikking har gitt litt erfaring. Endret 13. september 2008 av Wildy
Gjest Miley Skrevet 13. september 2008 #8 Skrevet 13. september 2008 Produktet kan tove for lite, akkurat passe eller for mye. Tover det for lite tar du en ny runde med høyere temperatur og/eller mer bevegelse og "juling" i form av hånduk el. Tover det akkurat passe er det jo ikke noe problem. Tover det for mye kan du prøve å strekke og tøye det mens det er vått, men ofte blir det også for stivt.Akkurat på sitteunderlag gjør det jo ikke så mye, blir jo bare enda varmere under stumpen, men votter ol kan bli for klumpete og harde til å brukes om de tover for mye. På finere produkter, som vanter i tynn ull foretrekker jeg å tove for hånd. Da legger jeg vantene i bløtt noen timer før jeg begynner å tove i varmt vann i kjøkkenvasken. Det tar litt tid, men da har man mulighet til å stoppe akkurat i tide. Ull krymper mest ved temperaturforskjeller, f.eks fra varmt til kaldt vann, så også når man skyller ut såpen har man mulighet til å påvirke størrelsen. Man "skal" jo egentlig tove i grønnsåpe, men her blir det gjerne litt "man taver hva man haver"-metoden. Har tovet for hånd med Zalo, grønnsåpe og shampo ( akkurat shampo var lite egnet......hehe...). Mulig jeg misforstår deg, men om noe allerede er tovet så ville jeg ikke hatt det i maskinen på en ny omgang med varmere vann. Da risikerer du at det blir fryktelig tovet. Ville heller tovet det litt forsiktig for å slippe at det blir for tovet.
Wildy Skrevet 13. september 2008 #9 Skrevet 13. september 2008 Om du strikker et par tøfler og de ikke er tovet skikkelig etter første runde, dvs maskene har ikke "glidd" sammen til en tett overflate vill jeg ha kjørt de en runde til med varmere vann eller mere "juling" i maskinen. Om de derimot er tovet bra,dvs det har blitt en jevn overflate som henger sammen, men ikke krympet nok ville jeg ha skylt vekselvis i varm og kaldt vann til ønsket størrelse.
Gjest Miley Skrevet 13. september 2008 #10 Skrevet 13. september 2008 Om du strikker et par tøfler og de ikke er tovet skikkelig etter første runde, dvs maskene har ikke "glidd" sammen til en tett overflate vill jeg ha kjørt de en runde til med varmere vann eller mere "juling" i maskinen. Om de derimot er tovet bra,dvs det har blitt en jevn overflate som henger sammen, men ikke krympet nok ville jeg ha skylt vekselvis i varm og kaldt vann til ønsket størrelse. Da er vi enige
Wildy Skrevet 13. september 2008 #11 Skrevet 13. september 2008 Beklager om jeg uttrykte meg litt klønete, var ikke meningen å skape mer forvirring.... :happy:
Gjest Miley Skrevet 13. september 2008 #12 Skrevet 13. september 2008 Jeg ble bare litt redd for at hun skulle hive noe som var ganske tovet i vask igjen, men et sitteunderlag bør i grunn tåle det. Og man kan ha grønnsåpe i vaskemaskinen. Gikk helt fint
Gjest TS Skrevet 13. september 2008 #13 Skrevet 13. september 2008 Takk for alle svar! Sitteunderlaget er nå i vaskemaskinen. Venter spent!! Første gang jeg tover, og det blir helt sikkert ikke siste!!
Gjest TS Skrevet 13. september 2008 #14 Skrevet 13. september 2008 Da har jeg tovet sitteunderlaget. Tovet på 60 grader, men syntes ikke det ble noe bra, så tovet det en gang til på 60 grader sammen med en olabukse. Synes enda ikke det er tjukt nok. Er det bare å øke varmen, eller hva skal jeg gjøre? I strikkebutikken hadde de brukt samme garn som meg og det ble ca dobbelt så tjukt..
Tillemor Skrevet 15. september 2008 #15 Skrevet 15. september 2008 En liten huskeregel er at det toves mer jo fullere maskinen er av andre ting.. Tov gjerne ull sammen med to-tre-fire olabukser eller håndduker
wind-up bird Skrevet 16. september 2008 #16 Skrevet 16. september 2008 Da har jeg tovet sitteunderlaget. Tovet på 60 grader, men syntes ikke det ble noe bra, så tovet det en gang til på 60 grader sammen med en olabukse. Synes enda ikke det er tjukt nok. Er det bare å øke varmen, eller hva skal jeg gjøre? I strikkebutikken hadde de brukt samme garn som meg og det ble ca dobbelt så tjukt.. Jeg tovet for første gang litt tidligere i år, og for meg var det å vaske det sammen med andre ting som gjorde susen. Prøvde først å tove tøflene jeg hadde strikket alene på 40, deretter alene på 60 og så alene på 90.. De hadde knapt nok begynt å tove etter alt det. Så da hev jeg dem inni maskinen med noe klær på 50 grader, og de ble perfekt. Maskinen min herjer tydligvis ikke nok med ullen på egenhånd, så det var friksjonen fra andre ting som gav utslaget. Jeg ville ikke ha både skrudd opp temperaturen og puttet inn mye tøy samtidig, du kan alltids ta enda en runde..!
S85 Skrevet 18. januar 2009 #17 Skrevet 18. januar 2009 Jeg strikker også sitteunderlag med fritidsgarn nå, men er litt skeptisk til Sandnes Garn sin oppskrift, den sier pinne 5,5 (jeg bruker 6), 80 masker og 58 riller før håndtaket, men det ser ufattelig avlangt ut for øyeblikket (har ca 5 riller igjen), dvs at høyden er ca 2/3 av bredden på det. Burde jeg strikke flere riller? Jeg har ikke lyst til ås trekke det for mye i vask, vil helst at det skal være tykkest mulig. Hva slags innstillinger på vaskemaskiner gjør at det blir røffest mulig?
Gjest aa Skrevet 23. januar 2009 #18 Skrevet 23. januar 2009 Jeg bruker den oppskriften, og ferdig tovet er de helt perfekte! Har gjort litt forskjellig over håndtaket, hatt fra tre til ni riller over, og har funnet ut at syv-åtte er fint. Tover de på seksti grader, et par-tre sitteunderlag sammen med håndklær, og de blir tykke og gode. Lykke til!
S85 Skrevet 23. januar 2009 #19 Skrevet 23. januar 2009 Takk for svar. Jeg vurderer å brodere langskanten og kanskje navn ett eller annet sted på sitteunderlaget. Burde jeg gjøre dette før eller etter vaskingen? Kan man bare brodere helt enkelt eller må man bruke sånn spesialnål? Hvor stort burde man brodere (siden det krymper)?
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå