Gjest Gjesta Skrevet 25. mai 2003 #1 Skrevet 25. mai 2003 Nå er jeg frustrert! Forrige tirsdag fikk mine svigerforeldre tilslag på en leilighet i et borettslag. Kjøpet skulle ordnes i morgen, mandag. På fredag fikk de en telefon fra mekleren at møtet blir avlyst fordi det har kommet inn klage på salget av leiligheten. Klagen går ut på følgende: N.N. klager på at svigerforeldrene mine har tilslag på leiligheten. Grunnen er at N.N. har bydd eieren av leiligheten mer enn det svigers fikk den for. N.N. deltok ikke på den "ordinære" budrunden. HVA NÅ??? Er det mulig at mine svigerforeldre på dette grunnlaget kan miste leiligheten etter å ha fått tilslaget på den? Må ikke et hvert bud gå gjennom mekleren så lenge det er snakk om et borettslag? Hvilke rettigheter har mine svigerforeldre i denne situasjonen? Jeg håper inderlig at noen har peiling på dette, eller har hørt om liknende situasjoner og hvordan disse har utviklet seg! All hjelp mottas med takk! vh Kverula
Gjest Hilde K S Skrevet 25. mai 2003 #2 Skrevet 25. mai 2003 Dersom forkjøpsretten har gått ut, får svigerforeldrene dine leiligheten uansett. Et akseptert bud er bindende for selger, så lenge de har det første budet skriftlig. Regner med at klagen må behandles først. Tror ikke de kan overta før den er ute av verden. Hva gikk det av den selgeren da ? Som kunne ta i mot bud uten å si at det skulle gå via megler ? Mener bestemt svigerforeldrene dine har retten på sin side så lenge forkjøpsretten var gått ut, og det regner jeg med den hadde siden de skulle ordne det formelle i morgen.
Silfen Skrevet 25. mai 2003 #3 Skrevet 25. mai 2003 Min mor kjøpte sin leil. direkte gjennom de som eide den, i et borettslag. Så det går an. Noe annet vet jeg ikke.
Gjest Gjesta Skrevet 25. mai 2003 #4 Skrevet 25. mai 2003 Tusen takk for svar, Hilde K S og Starfish! Mine svigerforeldre var de eneste med forkjøpsrett som deltok i denne budrunden - og fikk altså tilslaget. Jeg vet ikke hvordan denne selgeren har tenkt - vet heller ikke om selgeren har "takket ja" til tilbudet fra N.N. Uansett kan jo ikke dette være gyldig framgangsmåte, siden det har vært budrunde og fristen for forkjøpsrett har gått ut for nesten en uke siden? "Skremmende" innlegg fra deg, Starfish - men vet du om leiligheten din mor kjøpte også lå til salg hos en mekler? Jeg kan ikke skjønne at det skal være mulig at man kan by på en leilighet uten å gå via mekleren?! Da vil det jo være opp til selgeren å avgjøre hvem som skal få leiligheten da - uavhengig av pris...? Det vi er redd for er at det kan komme opp ny budrunde. Mine svigerforeldre har jo fortsatt forkjøpsrett, noe N.N. ikke har - men nå vet jo N.N. ca hvor mye de har vært villige til å betale for leiligheten, og han kan jo da faktisk gjøre så mine svigerforeldre må betale mye mer for leiligheten enn de i utgangspunktet fikk den for...Bare han byr høyt, og de forsatt vil bruke sin forkjøpsrett. Dette blir jo spekulasjoner, men jeg er opptatt av om noen vet om dette i det hele tatt kan resultere i at det kommer opp ny budrunde!?
Silfen Skrevet 25. mai 2003 #5 Skrevet 25. mai 2003 Det er mulig den ikke var hos megler. Det kan jeg sjekke i løpet av uken.
Gjest Gjesta Skrevet 25. mai 2003 #6 Skrevet 25. mai 2003 Forresten: ei venninne av meg solgte en leilighet i det samme borettslaget forrige uke - og jeg har ikke fått inntrykk av at hun har hatt noe med salget å gjøre. Hun fikk vite hvem som hadde bydd, og hvor mye som var bydd, men ikke mer enn det. Hun visste ikke hvem som fikk tilslaget før det faktisk var avgjort etter hva jeg har forstått. Kan det være ulik framgangsmåte for leiligheter i samme borettslag? - Er det opp til selger å avgjøre hvilken rolle mekleren skal ha? I vårt tilfelle har jo all kontakt gått mellom mekler og svigerforeldrene mine - visning, budrunde og alt. Jeg grubler over dette...Får vel svar fra mekler i morgen regner jeg med. Håper ikke klagen har resultert i noe. Tar fortsatt mot svar/erfaringer med takk!
monja Skrevet 25. mai 2003 #7 Skrevet 25. mai 2003 Jeg mener at om svigerforeldrene dine var de eneste med forkjøpsrett har de retten på sin side.....men det skal de ha uansett mener jeg. Da vi kjøpte hus i fjor sa selgeren til oss at hadde det vært mulig hadde han gjerne solgt det privat til oss, men ettersom det la for salg hos megler måtte alt gå gjennom dem (på grunn av provisjon og sånt), men det er jo ikke sikkert det er sånn i deres situasjon. Tror det beste er å vente til i morgen og snakke med megleren istedet for å spekulere.... Lykke til vennen!
Gjest Lea Skrevet 25. mai 2003 #9 Skrevet 25. mai 2003 Hvorfor aksepterte selgeren budet om h*n hadde solgt privat da? Et bud er bindende og selgeren binder seg også når de aksepterer et bud. Jeg tror at loven er på dine svigerforeldres side. Men de bør ta en prat med megleren for å få klarhet i dette. Jeg vil tro at de har oversikten over gjeldende lover og regler. Denne varianten har jeg aldri hørt om før! Det er lov å selge en borettslagsleilighet privat (så vidt jeg vet), men de som har forkjøpsrett kan fortsatt melde seg og kjøpe leiligheten for samme sum som det høyeste budet. Dette gjelder uansett om det selges gjennom megler eller privat. Men de kan ikke selge på denne måten som du beskriver her. Be dem om å snakke med megleren du!
Gjest Gjesta Skrevet 25. mai 2003 #10 Skrevet 25. mai 2003 Takker for svar! Jeg vet at jeg må smøre meg med tålmodighet og vente til i morgen og klagen er behandlet - men jeg sitter likevel her og tenker... Det jeg syns er vanskelig å forstå i denne saken, er at mine svigerforeldre har fått tilslaget på leiligheten til en lavere pris enn det N.N. hevder å ha bydd eieren uten å gå via megler...Hvis bud utenom megler er like "gyldige" som bud via megler - hvorfor fikk da ikke svigers vite om at det var kommet inn et høyere bud?? Har man forkjøpsrett har jeg forstått det sånn at man enten kan godta eller forkaste høyeste bud! I dette tilfellet er det altså bydd høyere uten at hverken megler eller svigers har fått vite om det - og så kommer det en klage i etterkant - etter at salget er i "boks". Er det ikke som Lea sier, at selgeren må godta bud/salg før det kan skje - noe som må ha vært gjort i dette tilfellet? Jeg må for sikkerhets skyld nevne at salgskontrakten ikke er underskrevet - det skulle skje i morgen... Selvsagt kan det jo være sånn at eieren av leiligheten ønsket at svigers skulle få den, og dermed lot dem få den for en lavere pris enn det som var bydd...Men jeg syns det er rart at de ikke har fått vite det før nå på fredag. Det virker også som om denne klagen kom overraskende på megler! Som sagt - vi må jo bare vente til etter klagen er behandlet - men jeg syns ikke dette virker fornuftig eller rettferdig!
Gjest Gjesta Skrevet 25. mai 2003 #11 Skrevet 25. mai 2003 Nok et spørsmål... Må alle innkommende klager behandles, selvom de i utgangspunktet ikke kan føre fram? Jeg har tenkt som så at det må jo være en grunn til at de må ha et møte for å behandle klagen - kanskje det ikke er en selvfølge at dette er et gyldig salg? Men så har jeg også tenkt at klager sikkert alltid må behandles - selvom de i utgangspunktet ikke kan føre fram... Har forstått det sånn at det er styret i borettslaget som skal komme sammen i morgen for å ta opp klagen. Vet ikke om selger og N.N. skal være til stede.
Gjest Lea Skrevet 25. mai 2003 #12 Skrevet 25. mai 2003 OK.. vet ikke om jeg skjønner helt hva dette dreier seg om, men jeg prøver likevel. I borettslag er det ofte sånn at det tar litt tid før kjøperen kan overta, fordi den kjøper må "godkjennes" av styret. Ofte dreier dette seg om en måned. MEN.. dette går ikke på trynefaktor akkurat. Det kan være en tidligere andelseier som ikke har betalt husleie, bedrevet ting som bryter borettslagets regler eller andre litt alvorlige ting.
Gjest Gjesta Skrevet 25. mai 2003 #14 Skrevet 25. mai 2003 Det skulle i utgangspunktet ikke være noe annet møte enn møtet mellom svigers og megler for å ordne det praktiske ved salget. Som sagt - det skulle skje i morgen. De fikk beskjed på tirsdag at leiligheten skulle betales innen 1.juni, og at den er innflyttingsklar. Om dette nå skulle bli omgjort og svigers likevel ikke får leiligheten - hvilke rettigheter har de da? Jeg mener i allefall at de da bør klage - men de sier selv at de ikke vil ha noe bråk med advokater o.l... Jeg skjønner dem jo, men magefølelsen og fornuften min sier at dette ikke kan være riktig! Håper jeg kan skrive et innlegg i morgen som sier at klagen ikke førte frem og at salget forsatt er gyldig!
Gjest Gjesta Skrevet 25. mai 2003 #15 Skrevet 25. mai 2003 Er mulig mitt siste innlegg svarte på spørsmålet ditt, Seraphine - men for å presisere: Svigerforeldrene mine har fått beskjed om at de har fått leiligheten. Det var kun de som hadde forkjøpsrett - og de aksepterte det høyeste budet - og fikk altså kjøpe den. De har også fått beskjed om når den skal betales, og at det praktiske ved salget skulle skje i morgen, mandag. Siden mine svigerforeldre hadde forkjøpsrett (som de eneste), har de ikke selv lagt inn bud - de har bare meldt interesse - og fått mulighet til å slå til på høyeste/siste bud. Så etter det vi kan skjønne var dette salget godtatt av både selger, megler og svigers. Men altså ikke av denne N.N. ...
Gjest Gjesta Skrevet 25. mai 2003 #18 Skrevet 25. mai 2003 Jeg takker alle for fine - og vel mottatte - svar! Det er svært beroligende at det er flere med meg som mener at dette salget er i orden - til tross for klagen! Så nå får vi bare vente og se hva som skjer i morgen... God natt! :D
jordbær Skrevet 26. mai 2003 #19 Skrevet 26. mai 2003 Er mulig mitt siste innlegg svarte på spørsmålet ditt, Seraphine - men for å presisere: Svigerforeldrene mine har fått beskjed om at de har fått leiligheten. Det var kun de som hadde forkjøpsrett - og de aksepterte det høyeste budet - og fikk altså kjøpe den. De har også fått beskjed om når den skal betales, og at det praktiske ved salget skulle skje i morgen, mandag. Siden mine svigerforeldre hadde forkjøpsrett (som de eneste), har de ikke selv lagt inn bud - de har bare meldt interesse - og fått mulighet til å slå til på høyeste/siste bud. Så etter det vi kan skjønne var dette salget godtatt av både selger, megler og svigers. Men altså ikke av denne N.N. ... En muntlig avtale er like bindende som en skriftlig. Jeg tror faktisk at de må betale erstatning osv. til foreldrene dine for at dem ikke solgte dem den. Ring forbrukerrådet. http://www.forbrukerradet.no/
Arwen Skrevet 26. mai 2003 #20 Skrevet 26. mai 2003 Her er jeg veldig spent på hva som skjer. Høres veldig rart ut hvis de ikke får kjøpe leiligheten..
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå