Gjest blomster Skrevet 11. juni 2008 #1 Skrevet 11. juni 2008 Jeg har nesten bestemt meg for å lage en natursti til bursdagen for sønnen min på 9 år. Det blir 14 gutter. Jeg hadde blitt kjempeglad om noen kloke hoder kunne kommet med noen forslag til spørsmål på postene. De fleste blir nok ubemannet. Kanskje to bemannet. Vi har bla. en maurtue i nærheten. Kanskje et spørsmål omkring maur ? Er litt tom for ideer skjønner dere... På forhånd takk !
MAcy Skrevet 11. juni 2008 #2 Skrevet 11. juni 2008 Jeg hadde laget noen enkle spørmål om dyr og naturen. Evt noen om tegne serier eller andre ting gutter i den alderen vet. Eks bilde av ei snøugle a) snøugle b)måke c) hakkespett også kunne du hatt et spørsmål ala Det blir flom når det er mye regn og snøen smeleter. Når er dette?? a) vår og sommer b)vår og høst c)sommer og høst. Høres forresten ut som en koselig bursdag. Naturspørsmål som barn burde kunne eller kan lære seg er veldig flott.
Gjest *Mim* Skrevet 11. juni 2008 #3 Skrevet 11. juni 2008 Du kan ha en post på et tre og spørre hva slags tre det er, gjerne med alternativer. Du kan presse en blomst eller ta bilde av en og spørre om de vet navnet. Du kan spørre om navn i nærheten, sol og måne, årstider, dyr i skogen.
Gjest antigartner Skrevet 12. juni 2008 #4 Skrevet 12. juni 2008 Bilde av elgbæsj med spørsmål om hvilket dyr som har bæsja. (Lett inspirert av "Ugler i mosen" på Barne TV, ja "Kæm ha bæsja?") Du kan for eksempel bruke alternativer som Elg, Rein og Bjørn. Avstandsbedømmelse kan også være en aktuell oppgave. Du kan for eksempel sette fargede bånd rundt to trær ved posten og spørre hvor langt det er mellom de to trærne. De som gjetter nærmest får poeng.
Gjest Gjest Skrevet 12. juni 2008 #5 Skrevet 12. juni 2008 Hei! Jeg har laget natursti og det var kjempepopulært. Med fordel kan du bruke spørsmål som ikke nødvendigvis har med "naturen" å gjøre også. Det blir enda morsommere om det er "litt av hvert". F.eks. Hva heter mammaen til Stian? 1: Marit 2: Lise 3: Anna Hva kalles ungene til kua? 1: Hvalp 2: Kalv 3: Kvige Hvilken farge har Arne på huset sitt? 1: Grått 2: Gult 3: Brunt
Imax Skrevet 12. juni 2008 #6 Skrevet 12. juni 2008 Klippe ut bilder av kjendiser og klippe bort halvparten av ansiktet, og så skal de finne ut hvem det er. For barn er det jo viktig at de ikke er helt ugjenkjennelige og at kjendisene VIRKELIG er kjente. Alternativt kan du jo bare ha hele bildet og be dem om å si navn og evnt. hva personen er (Statsminister, kongen, fotballspiller osv).
Gjest blomster Skrevet 12. juni 2008 #7 Skrevet 12. juni 2008 Tusen takk for kjempefine bidrag alle sammen ! Jeg kommer til å bruke flere av dem. Har allerede stor tro på at dette blir vellykket !
Gjest Gjest Skrevet 13. juni 2008 #8 Skrevet 13. juni 2008 Legge igjen ting som ikke hører hjemme i naturen langs stien. Så skal de oppdage disse tingene underveis. F.eks brusflaske, en sko, en søppelpose e.l. Da må de følge med og være observante underveis også.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå