mamut75 Skrevet 9. april 2008 #1 Skrevet 9. april 2008 Blodtrykk kan jo til en viss grad påvirkes av situasjonsbestemt sinnstemning , stress ol . Noenher som vet om dette gjelder både overtrykket og undertrykket= ?
Ce'Nedra Skrevet 10. april 2008 #2 Skrevet 10. april 2008 La oss si at du har stresset til legen for å ta et blodtrykk, da kan både undertrykket og overtrykket bli høyere ja. Men var det egentlig det du mente?
Gjest blodtrykk Skrevet 10. april 2008 #3 Skrevet 10. april 2008 Jeg ville tro begge tallene ble påvirket... Overtrykket er trykket i pulsårene (arteriene) når hjertet trekker seg sammen (det systoliske trykket). Undertrykket er trykket i pulsårene mellom hjerteslagene (det diastoliske trykket). Et blodtrykk på 150/90 betyr altså at trykket er 150 på det høyeste, og 90 på det laveste. Les mer om Blodtrykksmålingg her. Lykke til!
mamut75 Skrevet 10. april 2008 Forfatter #4 Skrevet 10. april 2008 La oss si at du har stresset til legen for å ta et blodtrykk, da kan både undertrykket og overtrykket bli høyere ja. Men var det egentlig det du mente? Ja , det var det jeg mente . Jeg bare lurte på om det var en av dem som var mer påvirkelig av "sinnsstemmning el " , enn det andre . Undertrykket mitt har (over tid ) feks økt mye mer enn overtrykket , så lurte på om det kunne være fordi undertrykket feks ble mer påvirket eller noe sånt .
Ce'Nedra Skrevet 10. april 2008 #5 Skrevet 10. april 2008 Hm.. Akkurat dette er vanskelig å si noe om, da det faktisk er funnet enkelte indikasjoner på at et høyt undertrykk i forhold til overtrykket kan gi helsemessig gevinst. Jeg skal ikke gå særlig mye nærmere inn på dette, da det er vel kompliserte greier. Men det forskes i alle fall en del på dette for tiden. Høyt overtrykk over lang tid kan derimot gi f.eks. hjertesvikt. Men blodtrykk er nesten en egen spesialisering, det kan ligge så mye bak. Du kan jo søke litt på diastole og systole, eventuelt hypertensjon, så kanskje du finner ut noe mer? Tror ikke det står så mye om akkurat dette i bøkene mine. Det er litt vanskelig å gi deg et entydig svar her, så tror ikke jeg skal begi meg inn på det Ellers er det normalt at blodtrykk øker med alderen, og mer hos kvinner enn hos menn.
Gjest Gjest Skrevet 28. april 2008 #6 Skrevet 28. april 2008 Ved "akutt" stress (under trening, hvis man er nervøs mens man er inne hos legen osv, der trykket stiger over kort tid og så går tilbake til normalen) er det det sysyoliske trykket (overtrykket) som er mest ustabilt.
Gjest Gjest Skrevet 29. april 2008 #7 Skrevet 29. april 2008 Eksempel fra mitt siste legebesøk: Jeg hadde gått ei halv mil i raskt tempo før jeg kom til legen. Da han målte blodtrykket mitt var det 140/90 - da fikk jeg hakeslepp og sa det ikke kunne stemme fordi jeg normalt bruker å ha 120/80. Da ba han meg puste dypt noen ganger og slappe litt av, så prøvde vi igjen - da var det 115/75. Så hos meg økte det ene mer enn det andre.
FruLuna Skrevet 29. april 2008 #8 Skrevet 29. april 2008 Hm.. Akkurat dette er vanskelig å si noe om, da det faktisk er funnet enkelte indikasjoner på at et høyt undertrykk i forhold til overtrykket kan gi helsemessig gevinst. Jeg skal ikke gå særlig mye nærmere inn på dette, da det er vel kompliserte greier. Men det forskes i alle fall en del på dette for tiden. t. Dette var interessant! Har du noen linker/referanser/navn på forskningsgrupper?
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå