absinthia Skrevet 24. mars 2008 #1 Skrevet 24. mars 2008 (endret) Jeg skal bruke noe av sommeren med å tilrettelegge aktiviteter for barn på en campingplass/ gård. Beliggenheten er ved et fiskevann og hav med fint turterreng. Er det noen som har spennende forslag? Det er viktig at jeg har litt variasjon på oppleggene slik at alle kan finne noe som fenger i løpet av tiden jeg skal bruke på dette. Kanskje noen av dere har vært på leir eller lignende og husker noe som dere syntes var spennende, eller har erfaring fra andre kanter? Forslagene trenger ikke nødvendigvis å være spesielt naturrelaterte. De trenger heller ikke å dekke hele aldersgruppen, men kanskje de fra 3-6, 7-12 eller 12-15. Endret 24. mars 2008 av absinthia
absinthia Skrevet 24. mars 2008 Forfatter #2 Skrevet 24. mars 2008 Eller alternativt: Hva skulle der ønske at deres barn hadde slags tilbud til aktivitet, dersom dere hadde campet/ leid hytte på et slikt sted?
absinthia Skrevet 24. mars 2008 Forfatter #3 Skrevet 24. mars 2008 Hmm.... ingen..? Kanskje jeg burde ha problematisert og provosert litt over at dagens foreldre overhodet ikke har peiling på passende aktiviteter for barn, bare sånn for å få opp temperaturen litt..?
Gjest Gjest Skrevet 24. mars 2008 #4 Skrevet 24. mars 2008 Jeg skal bruke noe av sommeren med å tilrettelegge aktiviteter for barn på en campingplass/ gård. Beliggenheten er ved et fiskevann og hav med fint turterreng. Er det noen som har spennende forslag? Det er viktig at jeg har litt variasjon på oppleggene slik at alle kan finne noe som fenger i løpet av tiden jeg skal bruke på dette. Kanskje noen av dere har vært på leir eller lignende og husker noe som dere syntes var spennende, eller har erfaring fra andre kanter? Forslagene trenger ikke nødvendigvis å være spesielt naturrelaterte. De trenger heller ikke å dekke hele aldersgruppen, men kanskje de fra 3-6, 7-12 eller 12-15. Noen spontane forslag: Ulike bålkonkurranser, stafetter, hinderløyper i skogen, kreativ lek med ting fra naturen (lage kunstverk), læring i kart og kompass, de gamle lekene fra barndommen (boksen går, slå på pinne -gjerne sammen med foreldrene) fiskekonkurranse, krabbefiske, lage akvarie fra sjø og ferskvann.. Tror nok den største utfordringen din blir de eldre barna, de yngre er ofte fornøyd med fri lek, og lite aktivisering:) Lykke til!
absinthia Skrevet 24. mars 2008 Forfatter #5 Skrevet 24. mars 2008 Noen spontane forslag: Ulike bålkonkurranser, stafetter, hinderløyper i skogen, kreativ lek med ting fra naturen (lage kunstverk), læring i kart og kompass, de gamle lekene fra barndommen (boksen går, slå på pinne -gjerne sammen med foreldrene) fiskekonkurranse, krabbefiske, lage akvarie fra sjø og ferskvann.. Tror nok den største utfordringen din blir de eldre barna, de yngre er ofte fornøyd med fri lek, og lite aktivisering:) Lykke til! Ja, jeg vet.. tar en utdannelse som er rettet mot barn + natur og friluftsliv. Jeg har altså en del ideer selv, men det er så fint med ekstra hoder som kommer inn og tenker annerledes enn en selv og/eller har opplevd andre ting. Takk, takk!
Gjest Frk.Uhåndterlig Skrevet 24. mars 2008 #6 Skrevet 24. mars 2008 (endret) En natursti med spørsmålsposter! Mitt beste svar Dette andre her er kanskje ikke så "gløggt" men kommer ann på alderen til barna da... Konkuranse om hvem som finner den største kongla.... eller hvem som samler flest kongler... Fiskekonkuranse kanskje, om det er sånn nogenlunde en mulighet for at det er fisk å få i vannet... Store barn foretrekker nok orienteringsløp med spørsmål, mens de mindre barna kanskje syns det er greit med skattejakt o.l. Endret 25. mars 2008 av Frk.Uhåndterlig
frøken13 Skrevet 25. mars 2008 #7 Skrevet 25. mars 2008 Tror nok den største utfordringen din blir de eldre barna, de yngre er ofte fornøyd med fri lek, og lite aktivisering:) Lykke til! Helt enig i den, de litt eldre barna kan være ganske krevende. Det kommer jo an på hva du har av utstyr og personell tilgjengelig, er du alene? Noen forslag: *arranger en idol/norske talenter/ dansefeber-greie *spøkelseskveld *orienteringsrunde/naursti med quiz på postene *quiz generelt. Dette har vi hatt god erfaring med på min jobb (10 - 16 år) Spørsmålene bør være veldig varierte, og ikke bare skolespørsmål *lage et show, øve over flere dager og vise for foreldre etter en uke eller sånn (kan kreve mye motivering av barna/ungdommene) *skattejakt hvor de skal finne forskjellige ting på området. f.eks. finn en trestubbe, en grill, blåskjell, snegle osv, og ta bilde av det med mobilen, første lag tilbake med bilde av alle tingene. *hvis det er fint vær liker de fleste barna å bade. Ta med frisbeer, volleyball osv og gå til en badeplass et stykke unna. Da føler de at de har vært på tur, selv om de har gjort det samme de ville ha gjort uten å bli aktivisert *fotball/volleyball/badminton-turnering Veldig morsom sommerjobb du har fått deg, har gjort lignende selv et par somre, kos deg
Gjest Frk.Uhåndterlig Skrevet 25. mars 2008 #8 Skrevet 25. mars 2008 Helt enig i den, de litt eldre barna kan være ganske krevende. Det kommer jo an på hva du har av utstyr og personell tilgjengelig, er du alene? Noen forslag: *arranger en idol/norske talenter/ dansefeber-greie *spøkelseskveld *orienteringsrunde/naursti med quiz på postene *quiz generelt. Dette har vi hatt god erfaring med på min jobb (10 - 16 år) Spørsmålene bør være veldig varierte, og ikke bare skolespørsmål *lage et show, øve over flere dager og vise for foreldre etter en uke eller sånn (kan kreve mye motivering av barna/ungdommene) *skattejakt hvor de skal finne forskjellige ting på området. f.eks. finn en trestubbe, en grill, blåskjell, snegle osv, og ta bilde av det med mobilen, første lag tilbake med bilde av alle tingene. *hvis det er fint vær liker de fleste barna å bade. Ta med frisbeer, volleyball osv og gå til en badeplass et stykke unna. Da føler de at de har vært på tur, selv om de har gjort det samme de ville ha gjort uten å bli aktivisert *fotball/volleyball/badminton-turnering Veldig morsom sommerjobb du har fått deg, har gjort lignende selv et par somre, kos deg Disse rådene her var jo kjempebra (svarer sent fordi jeg har nattevåk på jobb)
absinthia Skrevet 25. mars 2008 Forfatter #9 Skrevet 25. mars 2008 Helt enig i den, de litt eldre barna kan være ganske krevende. Det kommer jo an på hva du har av utstyr og personell tilgjengelig, er du alene? Noen forslag: *arranger en idol/norske talenter/ dansefeber-greie *spøkelseskveld *orienteringsrunde/naursti med quiz på postene *quiz generelt. Dette har vi hatt god erfaring med på min jobb (10 - 16 år) Spørsmålene bør være veldig varierte, og ikke bare skolespørsmål *lage et show, øve over flere dager og vise for foreldre etter en uke eller sånn (kan kreve mye motivering av barna/ungdommene) *skattejakt hvor de skal finne forskjellige ting på området. f.eks. finn en trestubbe, en grill, blåskjell, snegle osv, og ta bilde av det med mobilen, første lag tilbake med bilde av alle tingene. *hvis det er fint vær liker de fleste barna å bade. Ta med frisbeer, volleyball osv og gå til en badeplass et stykke unna. Da føler de at de har vært på tur, selv om de har gjort det samme de ville ha gjort uten å bli aktivisert *fotball/volleyball/badminton-turnering Veldig morsom sommerjobb du har fått deg, har gjort lignende selv et par somre, kos deg Kjempebra forslag! Jeg blir sikkert ikke alltid alene, men det kommer an på hvor mange som deltar i aktivitetene osv. På dette stedet driver de også på med ridning, men min oppgave blir å finne på andre aktiviteter enn det..også ting som de som bor i lokalsamfunnet kan delta på, dersom de vil. Jeg ser for meg noen familierelaterte aktiviteter, men mest for barn og ungdom, hvor foreldrene selvfølgelig kan delta om de vil. I tillegg lurer jeg på å ha en dag med kurs om viltvoksende urter og nytteplanter som er mer rettet mot voksne, men der andre som vil være med også kan delta (ja, har nemlig også en planterelatert utdanning) Dette er egentlig mer et engasjement mens ungene mine er på ferie med sitt faderlige opphav og er kombinert jobb og hesteferie, selv om jeg altså skal jobbe en god del. I tillegg er det jo en god erfaring til det jeg utdanner meg til nå. Har nemlig ikke råd til å dra på annen ferie selv, men så fikk jeg altså denne løsningen rett i fanget.
Gjest Frk.Uhåndterlig Skrevet 25. mars 2008 #10 Skrevet 25. mars 2008 (endret) Har nemlig ikke råd til å dra på annen ferie selv, men så fikk jeg altså denne løsningen rett i fanget. Da er du heldig som har fått dette "servert" Hva er vel mere koseligere enn å se barn i full iver, forventning i ansiktet og glede dem kan vise for små, små ting:) Endret 25. mars 2008 av Frk.Uhåndterlig
Gjest Mayamor Skrevet 25. mars 2008 #11 Skrevet 25. mars 2008 * Stylteløp * Sekkeløp * Potet på skje i munnen * Appelsin mellom knærene * 3 på lag med en bokstav på ryggen og en på magen; så skal lagene danne ord som OST - BIL - ALT - TID - STA - RAS - STI osv; første lag ferdig = 1 poeng * tau som skal oppigjennom klærene på førstemann og ned igjennom klærene på nestemann - som en stafett * kaste hestesko * kaste erteposer på tomme bokser * pil og bue * dart * badmington * kubb * crocket * fotball * kanonball * volleyball * sykkelløp * hoppestikke/pinne * et tygg av eple som ligger i en balje * ringspill * lage pinnebrød over bål * kano * lage lavo * kortspill som Vri åtteren, Fiskespillet, Amerikaneren, Spa Dam, Poker el * Uno * Trivisal Pursuit, Junior Geni, Kongen på haugen el * Lage fuglekasse eller snekre noe annet * spikke pølsepinner el * gjette hvor mange erter el det er oppi en gjennomsiktig boks * gjemsel * stiv heks * våt svamp/myk ball el - tikken med den * tegne/male/modellerkitt/gips/leire/trolldeig el * fiske, binde fluer el * lære om sopper (kanskje litt tidlig om sommeren, men høsten kommer jo...) * studere maur * gå tur og ha med stormkjøkken og lage fruktsuppe * lage akvarium med ting dere finner, eller klippe ut og tegne fisker ol * gå tur * hinderløype * bading * lære om ulike plantevekster og trær * adjektivfortelling hvor en får med noe om alle barna og lederne For all del: husk redningsvester og annet sikkerhetsutstyr da det er mange barn og muligens få voksne?
absinthia Skrevet 25. mars 2008 Forfatter #12 Skrevet 25. mars 2008 Her var det jammen mange fine tips! Jeg hadde for eksempel helt glemt av "stiv heks". Sikkerhetsutstyr er jeg forsåvidt veldig nøye med og vet at det finnes tilgjengelig på dette stedet (som jeg forøvrig aldri har vært på, kun hørt om og sett på bilder så det skal bli spennende å se hva man har tilgjengelig utover det jeg vet). Kommer også til å passe på at det er nok voksne, dersom vi skal på turer osv., det vil jo variere etter alderen på de som er med. Har lurt litt på å bygge naturlekeplass sammen med barna innimellom, men må se på forholdene først, vet at det er mye småskog som passer til dette rundt stedet.
Gjest Gjest_Charlotte_* Skrevet 25. mars 2008 #13 Skrevet 25. mars 2008 Hvis jeg skulle arrangert noe sånt så hadde jeg satset på terrengsykling - spesielt for tenåringsgutter er dette noe som slår an .. Gjerne litt "ville" løyper.
absinthia Skrevet 30. mars 2008 Forfatter #14 Skrevet 30. mars 2008 Terrengsykling var en god ide! ..og så flytter jeg tråden litt opp...
HeleneHarepus Skrevet 30. mars 2008 #15 Skrevet 30. mars 2008 Drageflyging (lage av hyssing, trepinner og plastpose/stoff)?
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå