snexi Skrevet 20. januar 2008 #1 Skrevet 20. januar 2008 Noen som har det her og kan fortell meg litt om på hvilket grunnlag du fikk det? Jeg har medfødt hoftefeil som slo ut i full blomst i voksen alder, rettere sagt etter siste svangerskap og 12 år som butikkmedarbeider der jeg omtrent bare hatt jobber der jeg har stått hele dagene. Har og fått kroniske muskel og skjelett plager pga jeg har kompensert så mye pga all smerten jeg har levd med i alle år, altså jeg har lært meg og bruke andre muskler der de jeg egentlig skulle bruke har vert så vonde at jeg har "spart/skånt" dem. Har vert ett år sykemeldt, gått ett år på rehabelitering, fikk innvilget yrkesrettet attføring og klarte det i 3 mnd så ble jeg så dårlig igjen at jeg ble sykemeldt igjen, har nå fått innvilget rehabelitering atter en gang, men kun for 3 mnd foreløpig. Er så sliten og lei av alt og ikke minst og bli kasteball i et system der ikke de som burde er helt klar over regelverket sitt, og pga mye endringer og nye regler. Lurer på hva kriteriet er for tidsavgrenset uføretrygding og om jeg kan stille i den kategorien?
Gjest rikkerikke Skrevet 20. januar 2008 #2 Skrevet 20. januar 2008 Du kan lese mer her: http://www.nav.no/page?id=1073743841
Gjest rikkerikke Skrevet 20. januar 2008 #3 Skrevet 20. januar 2008 Inngangsvilkårene står det mer om her: http://www.nav.no/page?id=1073743840 Om du får innvilget slik stønad er gjerne svært avhengig av at din lege skriver gode legeerklæringer, og evt. at din nedsatte arbeidsevne kan dokumenteres av spesialist.
snexi Skrevet 20. januar 2008 Forfatter #4 Skrevet 20. januar 2008 Du kan lese mer her: http://www.nav.no/page?id=1073743841 Takker for link. Utifra det jeg leser så kan ikke det være usannsynlig at jeg utfyller de kravene. Skal i alle fall fullføre de månedene på rehabelitering nå, så får jeg se hva som skjer.
Gjest rikkerikke Skrevet 20. januar 2008 #5 Skrevet 20. januar 2008 Det høres ikke umulig ut nei, men husk at det er viktig å holde dialogen med NAV og legen din i forhold til når det er fornuftig å søke. Det er gjerne noe lenger saksbehandlingstid for uførestønader enn for rehab. og attføring. Når man søker uførepensjon basert på at man er varig ute av stand til å være i arbeid på grunn av helseproblemet er det også slik at andre ytelser som rehab stoppes da den kun gis dersom man fyller vilkåret om å gå i behandling med utsikt til bedring. Jeg er litt usikker på hvordan dette fungerer i forhold til tidsbegrenset uførepensjon.
snexi Skrevet 20. januar 2008 Forfatter #6 Skrevet 20. januar 2008 Du kan lese mer her: http://www.nav.no/page?id=1073743841 Det er det osm er så trasig. jeg har vert til uendelig mange behandlere og spesialister og for litt over ett år siden kom jeg til en utrolig flink fysioterapeut. han behandlet med psykomotorisk og kuttet ut hele "prate" delen. Har hatt så mange som ville tre nedover hodet på meg at der var et psykisk problem selv om resultatene lå der etter både røntgen, MR pg CT. Jeg var egentlig veldig bra etter jeg var ferdig med han, og han fikk seg ny jobb og sluttet. nå er jeg atter en gang sendt til en ny fysioterapeut som igjen har behandlet med psykomotorisk, men problemet er at hun er under utdanning og ikke er spesialist. Så jeg må kanskje til en tredje part som ikke kjenner til historien min for og få den uttalelsen og det kvier jeg meg til. Jeg har og gitt uttrykk for dette og sagt at da skal den eventuelle spesialisten lese rapportene som er skrevet om meg.
Gjest rikkerikke Skrevet 20. januar 2008 #7 Skrevet 20. januar 2008 Så jeg må kanskje til en tredje part som ikke kjenner til historien min for og få den uttalelsen og det kvier jeg meg til. Jeg har og gitt uttrykk for dette og sagt at da skal den eventuelle spesialisten lese rapportene som er skrevet om meg. Det er vel noe av utfordringen med hva legestanden definerer som difuse muskel og skjelettplager, de vil gjerne legge årsaken til psykiske problemer. Har ikke direkte erfaring med det selv, men har hørt det fra andre. Mulig jeg tenker litt enkelt, men om din lege eller andre behandlere du forholder deg til tenker slik så er det kanskje like greit å ta imot en henvisning til en psykolog for så at de kan gjennomføre en utredning. Da vil du jo bare få bekreftelse på at du har rett i at det ikke er psykiske plager? Holder uansett med deg i at det er viktig at den spesialisten du skal til må lese rapporten om deg først. Det skulle da bare mengle. Kanskje får du muligheten til å skrive et brev til vedkommende før du skal dit også?
snexi Skrevet 20. januar 2008 Forfatter #8 Skrevet 20. januar 2008 Det er vel noe av utfordringen med hva legestanden definerer som difuse muskel og skjelettplager, de vil gjerne legge årsaken til psykiske problemer. Har ikke direkte erfaring med det selv, men har hørt det fra andre. Mulig jeg tenker litt enkelt, men om din lege eller andre behandlere du forholder deg til tenker slik så er det kanskje like greit å ta imot en henvisning til en psykolog for så at de kan gjennomføre en utredning. Da vil du jo bare få bekreftelse på at du har rett i at det ikke er psykiske plager? Holder uansett med deg i at det er viktig at den spesialisten du skal til må lese rapporten om deg først. Det skulle da bare mengle. Kanskje får du muligheten til å skrive et brev til vedkommende før du skal dit også? Det har ikke vert snakk om time hos psykolog, men psykomotorisk behandling er en "prate" del også der de prøve rog finne ut om det er noe psykisk som forårsaker de fysiske plagene. Begge behandlerene mine har nok blitt så godt kjent med meg at de har skjønt at der ikke er et psykisk problem, jeg har t.o.m spurt om en er nødt til og ha et psykisk problem for og være fysisk dårlig, og de har skjønt rimelig fort at det ikke har vert behov for og bruke tid på denne delen. Fast legen min som har vert legen min i i snart 20 år vet også at det ikke ligger noe psykisk bak, men det jeg nå er redd for er om jeg skal til enda en ny spesialist så vil han konkudere med det, har nemmelig vert til en annen tidligere og han mente at det kunne være det, men det er noen år siden. Huff ble litt langt dette, men sykdomshistorien ang dette problemet er langt og har jemmen kostet både meg og trygdevesenet mye tid og penger.
Gjest rikkerikke Skrevet 20. januar 2008 #9 Skrevet 20. januar 2008 Skjønner. Ikke bare greit å fly til leger og behandlere hele tiden, da tar jo sykdommen så mye mer plass i livet enn man ønsker. Er i alle fall min erfaring med andre plager som jeg har. Det er jo en mulighet å be om et møte med NAV sammen med legen din slik at de kan veilede deg videre i forhold til hvilke løsninger du bør velge før du evt. involverer en spesialist. Basert på de opplysningene de allerede har mener jeg de burde kunne gi deg råd om veien videre også. Lykke til i alle fall!
snexi Skrevet 20. januar 2008 Forfatter #10 Skrevet 20. januar 2008 Det har ikke vert snakk om time hos psykolog, men psykomotorisk behandling er en "prate" del også der de prøve rog finne ut om det er noe psykisk som forårsaker de fysiske plagene. Begge behandlerene mine har nok blitt så godt kjent med meg at de har skjønt at der ikke er et psykisk problem, jeg har t.o.m spurt om en er nødt til og ha et psykisk problem for og være fysisk dårlig, og de har skjønt rimelig fort at det ikke har vert behov for og bruke tid på denne delen. Fast legen min som har vert legen min i i snart 20 år vet også at det ikke ligger noe psykisk bak, men det jeg nå er redd for er om jeg skal til enda en ny spesialist så vil han konkudere med det, har nemmelig vert til en annen tidligere og han mente at det kunne være det, men det er noen år siden. Huff ble litt langt dette, men sykdomshistorien ang dette problemet er langt og har jemmen kostet både meg og trygdevesenet mye tid og penger. Takk for at du tok deg tid til og høre på meg. Prøver og ikke slite ut dem rundt meg med "vondtene" mine, synest ikke de trenger og høre om dem hele tiden liksom. En ting er sikkert , jeg gir ikke opp og må bare la det gå sin gang. Tenkte jeg skulle gå på rehabelitering de mnd jeg får innvilget nå også får jeg ta det deretter.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå