Tabris Skrevet 12. november 2007 #1 Skrevet 12. november 2007 Jeg har sett oppslag flere steder hvor Røde Kors (tror jeg) og andre frivillige jobber som leksehjelp på ettermiddagene for barn som trenger litt hjelp med lekser/skolearbeid. Jeg lurer på - hvorfor har så mange behov for leksehjelp utenfra? Jeg trodde foreldrene hjalp til med leksene hos små barn. Jeg kan forstå det når man kommer opp på videregående nivå og kanskje har matte eller spesielle fag som foreldre ikke har kompetanse til, men grunnskolen...? Dette er ikke ment som kritikk, det kan godt være det er gode grunner til dette, jeg spør fordi jeg oppriktig lurer.
Gjest Helen Parr Skrevet 12. november 2007 #2 Skrevet 12. november 2007 Jeg tror mye av grunnen til dette er at foreldre i dag har utrolig dårlig tid. Dette går ut over barna, også leksehjelpen.
Rosalie Skrevet 12. november 2007 #3 Skrevet 12. november 2007 Røde Kors sin leksehjelp mynter seg vel mest opp mot ungdomsskole og videregående, så vidt meg bekjent. Men mange skoler tilbyr leksehjelp etter skoletid en eller flere dager i uka, helt ned på mellomtrinnet, og det er for at barn ikke skal sakke akterut på grunn av bakgrunnen sin - språkproblemer, foreldre med så vidt bestått ungdomsskole etc. Barn fra funksjonelle familier vil ikke ha det store behovet for leksehjelp, men det er slett ikke alle barn som lever i den type hjem.
Helen Skrevet 12. november 2007 #4 Skrevet 12. november 2007 Dette er et veldig populært tilbud som Røde Kors har. Det er utrolig mange unger som trenger hjelp, noen pga at foreldrene ikke har tid, andre fordi foreldrene rett og slett ikke kan hjelpe dem fordi de selv mangler kunnskap også er det de foreldrene som gir f.. i ungenes lekser. Det er også en del unger som kommer fra innvandrerfamilier som benytter seg av dette tilbudet. De som hjelper ungene med leksene her i disktriktet er som regel pensjonerte lærere og elever ved lærerhøyskolen.
Tabris Skrevet 12. november 2007 Forfatter #5 Skrevet 12. november 2007 At noen sliter med språkvansker eller har større problemer hjemme har jeg selvsagt all forståelse for, og det er kjempeflott at frivillige stiller opp. Men jeg må innrømme at jeg har liten forståelse for foreldre som ikke tar seg tid til å gi barna den hjelpen de trenger. Når det gjelder grunnskolenivå så synes jeg heller ikke manglende kompetanse er en unnskyldning. Spesielt barneskolen burde være såpass grunnleggende at det man har glemt kan man raskt friske opp igjen ved å lese gjennom skolebøkene til barna på forhånd.
Gjest hmm Skrevet 12. november 2007 #6 Skrevet 12. november 2007 At noen sliter med språkvansker eller har større problemer hjemme har jeg selvsagt all forståelse for, og det er kjempeflott at frivillige stiller opp. Men jeg må innrømme at jeg har liten forståelse for foreldre som ikke tar seg tid til å gi barna den hjelpen de trenger. Når det gjelder grunnskolenivå så synes jeg heller ikke manglende kompetanse er en unnskyldning. Spesielt barneskolen burde være såpass grunnleggende at det man har glemt kan man raskt friske opp igjen ved å lese gjennom skolebøkene til barna på forhånd. Javel, så det synes du.. Jeg kan bare ærlig si at jeg er en oppegående person som kan mye, men matte sliter jeg virkelig med, det er nok fordi jeg aldri lærte det grunnleggende godt nok, og fordi fremgangsmåten kan være forskjelig fra person til person - her krangler lærerne også om hvordan det skal gjøres, og vi må for all del ikke komme med vranglære. Engelsk muntlig er heller ikke min greie, barnet mitt sliter der - og jeg har ikke ører for rett uttalelse så jeg kan ikke hjelpe. Helldigvis så klarer barnet mitt å få den hjelpen hun trenger på skolen, men hvis ikke så hadde jeg vært glad for leksehjelp fra røde kors. Jeg ser aldeles ikke på meg selv som ressurssvak eller lat fordi en slik intolerant person som deg kommer og forteller meg hva jeg "burde" klare. Til opplysning så er det mange voksne og oppegående personer som ikke fixer enkelte fag på mellom og ungdomstrinnet. Hilsen en med barn på ungdomstrinnet, men som gav opp matte og engelsk muntlig da arvingen begynte på mellomtrinnet..
Tabris Skrevet 12. november 2007 Forfatter #7 Skrevet 12. november 2007 Hvis man oppriktig prøver men rett og slett ikke er i stand til å lære seg matte og engelsk, så er jo det en ærlig sak. Jeg tenker heller på de som ikke gidder å gjøre en innsats eller å åpne bøkene til barna for å friske opp det som de bare har glemt eller ikke fikk til på barneskolen selv.
gaja Skrevet 12. november 2007 #8 Skrevet 12. november 2007 Det har i alle år vært slik at unger som kommer fra hjem med høyt utdannede foreldre får bedre karakterer og tar lengre utdannelse enn unger fra "arbeiderhjem". Folk med høy utdannelse har (i gjennomsnitt) høyere lønn, er mindre syke og lever lengre enn andre. Hjemmelekser en en av de mest effektive måtene å sikre at denne forskjellen fortsetter. Det er utallige grunner til at mange unger trenger hjelp med leksene fra andre enn foreldrene, og jeg syns ikke noen har rett til å sette seg til doms over foreldre som ikke kan eller vil gjøre den jobben.
Kayli Skrevet 12. november 2007 #9 Skrevet 12. november 2007 Det finnes mange typer mennesker med ulike ressurser og ulik bakgrunn. Noen foreldre evner rett og slett ikke å hjelpe ungene sine med leksene. Andre, som det nevnes lenger oppe, virker det som gir en god dag i ungene sine. Jeg er selv lærer og har opplevd at enkelte foreldre forventer at ungene deres skal greie alt selv; pakke tursekken til skidag, holde orden på byttetøy, gym- og badetøy, ukeplaner, matpakker og lekser fra de begynner på skolen. Få barn mestrer dette fra 6 års alder. Uansett grunn er leksehjelp uvurderlig for barn som ikke får den hjelpen de trenger hjemme. De aller fleste jeg har erfaring med, synes leksehjelp er fint. De kommer forberedt til skolen og føler mestring. Ikke minst opplever de å ha en voksens oppmerksomhet en stund, noe som kan være minst like viktig for enkelte. I vår kommune er det sosialetaten som tilbyr leksehjelp. Det er litt synd, synes jeg, for terskelen er høy for mange i forhold til å søke denne etaten om hjelp.
Tabris Skrevet 12. november 2007 Forfatter #10 Skrevet 12. november 2007 Det er utallige grunner til at mange unger trenger hjelp med leksene fra andre enn foreldrene, og jeg syns ikke noen har rett til å sette seg til doms over foreldre som ikke kan eller vil gjøre den jobben. Jeg setter meg ikke til doms over de som ikke kan gjøre den jobben, men jeg har lite til overs for de som ikke vil gjøre den jobben.
Gjest Mayamor Skrevet 12. november 2007 #11 Skrevet 12. november 2007 Jeg ser på våre barns lekser som en utfordring for egen del å sette meg inn i dersom det er noe jeg ikke kan. 6 klassingens lekser går helt fint, mens 8 klassingens mattematikk (og da er 8 klassingen veldig flink og mer vitebegjærlig enn den gjennomsnittlige 8 klassing og får 6 på alle prøver) og tysk kan by på vanskeligheter... 8 klassingen er imidlertid heldig da hun slekter på faren i sin evne til å tenke logisk, så der jeg står fast - kan han heldigvis hjelpe. Men jeg synes det er fint at de har et tilbud til de barna som ikke har noen å støtte seg til hjemmenfra.
gaja Skrevet 13. november 2007 #12 Skrevet 13. november 2007 Jeg setter meg ikke til doms over de som ikke kan gjøre den jobben, men jeg har lite til overs for de som ikke vil gjøre den jobben. Hvordan vet du hvem som havner i hvilken kategori?
Tabris Skrevet 13. november 2007 Forfatter #13 Skrevet 13. november 2007 Hvordan vet du hvem som havner i hvilken kategori? Det vet jeg ikke, hvis de ikke sier det selv at de ikke orker å lese barnas skolebøker fordi det er så kjedelig (ja, jeg har blitt fortalt det av en mor). Men jeg har da heller aldri påstått at jeg vet det.
la Flaca Skrevet 13. november 2007 #14 Skrevet 13. november 2007 Jeg tviler sterkt på at særlig mange av hjemmene som benytter Røde kors leksehjelpe gjør det fordi de tilhører kategorien "late foreldre". Så holdningen din til akkurat det hjelpetiltaket der ser jeg vel ikke helt logikken i
FrizzleSizzle Skrevet 13. november 2007 #15 Skrevet 13. november 2007 Jeg tviler sterkt på at særlig mange av hjemmene som benytter Røde kors leksehjelpe gjør det fordi de tilhører kategorien "late foreldre". Så holdningen din til akkurat det hjelpetiltaket der ser jeg vel ikke helt logikken i Akkurat det tenkte jeg også. Dette er foreldre som gjerne vil hjelpe, og som bruker tid og krefter for å få i stand et tilbud til barna sine de ikke klarer å gi selv. Vi har en leksehjelpgruppe på jobben min, og det er i stor grad barn av innvandrere som benytter dem. Foreldre som ikke gidder å åpne bøkene til barna sine, gidder ikke å finne frem til Røde Korsk leksehjelp heller. Jeg håper det ikke er altfor mange av dem.
Tabris Skrevet 13. november 2007 Forfatter #16 Skrevet 13. november 2007 Jeg tviler sterkt på at særlig mange av hjemmene som benytter Røde kors leksehjelpe gjør det fordi de tilhører kategorien "late foreldre". Så holdningen din til akkurat det hjelpetiltaket der ser jeg vel ikke helt logikken i Hvilken holdning? Jeg sier jo at det er kjempeflott tiltak til de elever som har foreldre som ikke kan hjelpe dem selv. Da forstår jeg ikke hvilken "holdning" du snakker om.
gaja Skrevet 13. november 2007 #17 Skrevet 13. november 2007 Det vet jeg ikke, hvis de ikke sier det selv at de ikke orker å lese barnas skolebøker fordi det er så kjedelig (ja, jeg har blitt fortalt det av en mor). Men jeg har da heller aldri påstått at jeg vet det. Tror du hun ville fortalt deg det hvis den egentlige grunnen f.eks. var at hun ikke kan å lese godt nok til å forstå hva som står der?
la Flaca Skrevet 13. november 2007 #18 Skrevet 13. november 2007 Hvilken holdning? Jeg sier jo at det er kjempeflott tiltak til de elever som har foreldre som ikke kan hjelpe dem selv. Da forstår jeg ikke hvilken "holdning" du snakker om. Det hørtes bare ut som du mente en del av brukerne av Leksehjelpen var foreldre som ikke gadd å hjelpe barna sine. Var det ikke derfor du laget tråden? Eller kanskje du bare kom til å tenke på den sorten foreldre da du hørte om Leksehjelpen?
Varsia Skrevet 13. november 2007 #19 Skrevet 13. november 2007 Jeg har vært leksehjelp for Røde Kors, og da for 6. og 7. klasse. Hvorfor ville barna benytte seg av leksehjelp? Fordi de synes det var deilig å bli ferdig med leksene før de kom hjem, slik at de kunne konsentrere seg om andre ting hjemme. Samtidig ble det en mer sosial ting å gjøre leksene, og de hadde mye lettere for å fokusere på leksene. Det var rett og slett gøy... Var på leksehjelpskurs også, og foredragsholderen sa at leksehjelpen til Røde Kors handler om så mye, mye mer enn lekser! Det handler om å la barn få forholde seg til voksne mennesker, la de bli kjent med andre, og la de få bruke tid på å finne sine evner. Spesielt for innvandrerbarn var leksehjelpen et utrolig godt redskap. I dag er jeg ansatt som leksehjelp ved en barneskole, har kun en elev om gangen nå, og det er fordi disse elevene har spesielle behov. Dessverre er ikke alle foreldre perfekte mennesker som gidder å bry seg om barnas skolegang, og det er mange elever som dessverre henger etter fordi foreldrene ikke gidder å engasjere seg (her snakker vi ikke om slitne karriereforeldre, men om foreldre som gir døyta). Da er det jo veldig bra for de barna at de får den hjelpen de trenger fra skolen, slik at de ikke blir liggende alt for langt bak. Selv fikk jeg alltid hjelp med leksene hjemme om jeg trengte det, men jeg hadde likevel satt STOR pris på en slik leksehjelp som finnes i dag. Ikke fordi jeg slet med leksene, men fordi det rett og slett hadde vært en større motivasjon, og det hadde vært fint å kunne fått bruke skolens hjelpemidler mer aktivt til å gjøre leksene sine, - det var jo helt umulig for 10 år siden. Det handler altså IKKE om foreldrene, Tabris! Det handler om barna. Det handler om hvor og når barna vil gjøre leksene, og med hvem. Mange av barna på Røde Kors' leksehjelp vil få fantastisk hjelp hjemme, men hva skal de med det når de kan få enda litt mer positivt ut av å gjøre leksene i leksegrupper? Det blir litt som å spørre "hva er poenget med leksegrupper i SFO?" egentlig... Eller "hva er poenget med at barn gjør lekser sammen?". Jeg synes poenget er fordømt åpenbart...
Gjest vimselot Skrevet 13. november 2007 #20 Skrevet 13. november 2007 Jeg har sett oppslag flere steder hvor Røde Kors (tror jeg) og andre frivillige jobber som leksehjelp på ettermiddagene for barn som trenger litt hjelp med lekser/skolearbeid. Jeg lurer på - hvorfor har så mange behov for leksehjelp utenfra? Jeg trodde foreldrene hjalp til med leksene hos små barn. Jeg kan forstå det når man kommer opp på videregående nivå og kanskje har matte eller spesielle fag som foreldre ikke har kompetanse til, men grunnskolen...? Dette er ikke ment som kritikk, det kan godt være det er gode grunner til dette, jeg spør fordi jeg oppriktig lurer. Tror problemet er omfattende. Foreldre som jobber for mye, tospråkelige foreldre, eller foreldre som ikke kan norsk... Og som kanskje i tillegg jobber. Som kanksje er skilte, og dytter alt på den andre foredreren, uten at denne får vite det... Jeg synes barna burde fått gjøre alle skoleoppgavene sine inkl. lekser på skolen. Vil de gjerne skrive en omfattende stiloppgave, må det også være åpent. Men vi har jo ikke ressurser i skolen...og det vil bli verre enn det er nå. De gamle blir gamle osv...
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå