MAcy Skrevet 27. august 2007 #1 Skrevet 27. august 2007 Hei!! Har mor rett til å nekte far å ta med seg sin nye kone på foreldremøter osv??? Er delt foreldrerett og omsorg. Far har barnet i barnehagen og den nye konen leverer og henter barnet ofte. vil gjerne høre syns punkter
Gjest Gjest Skrevet 27. august 2007 #2 Skrevet 27. august 2007 Rett og rett... Nå mener jeg at det er foreldrene som først og fremst bør dra på foreldremøtene. Men skulle en av foreldrene av en eller annen grunn være forhindret i å gå, så ser jeg ikke noe galt i at steforeldre kan stille opp hvis det passer seg sånn. Som mor og stemor synes jeg ikke at foreldre og steforeldre skal prøve å overgå hverandre når det gjelder barna å skole/ fritid, men heller prøve å samarbeide slik at alle blir fornøyde å ingen føler seg overkjørt.
Minni-Mus Skrevet 27. august 2007 #3 Skrevet 27. august 2007 Jeg er selv stemor og har deltatt en god del i forhold til skole og fotbal osv. Jeg har aldri prøvd og overtal morsrollen, men jeg er jo en voktig omsorgsperson for barna, og det er viktig at steforeldre blir involvert også (selv om mor og far styrer det meste..) Men kan ikke mor eller far stiller jeg gjerne opp på både møter og div. Men visst mor og/eller far hadde syntes det var feil at jeg skulle dra på møter ang barna hadde jeg holdt meg unna..
Lizzee Skrevet 27. august 2007 #4 Skrevet 27. august 2007 Hadde eksen min tatt med sin nye dame/kone/samboer på foreldremøte hadde jeg sett på det som kjempepositivt. Man vil jo selv at ens nye partner skal interessere seg for barnas liv - så hvorfor være negativ til at eksens partner vil det samme? Er det ikke bare flott da - at barna har voksne rundt seg som kan følge opp skole- og fritidsaktiviteter? Hadde jeg syntes det var feil og nektet min eks sin nye å være med - da hadde det vel vært meg det var noe galt med... og andre problemer enn bare deltagelse på et foreldremøte....
Helen Skrevet 27. august 2007 #5 Skrevet 27. august 2007 På skolen vår må mor og far skrive under på at stemor eller stefar kan delta på foreldremøter. Jeg og min mann har barn på samme trinn så derfor er vi begge på felles foreldremøter og arrangement. Men vi er aldri med på hverandres samtaletimer, det synes jeg er forbeholdt mor og far. Min mann er heller aldri med på foreldremøter til min eldstedatter, det er kun jeg og faren som deltar der. Stemoren til min datter er heller ikke tilstede på foreldremøter, jeg har ikke noe i mot om hun er tilstedet, men jeg syens det er litt unøvendig.
Gjest =tentacle= Skrevet 27. august 2007 #6 Skrevet 27. august 2007 Dette vet jeg ikke, men jeg ser ikke bort fra at det kan ses på som et brudd på førskolelærerens taushetsplikt og at det derfor kan være regler om det. Uansett, det høres ikke morsomt ut hvis morens motivasjon er å gjøre steforelder usynlig for barnehagen. I forhold til dere to, holder det vel egentlig at din mann representerer dere begge, og stiller de spørsmålene du ønsker svar på og videreformidler informasjonen? Det fungerer i hvertfall for veldig mange samboende par.
Gjest Gjest_rangi_* Skrevet 27. august 2007 #7 Skrevet 27. august 2007 Mor kan ikke nekte far noe som helst, like lite som far kan nekte mor noe som helst mht til dette. Det er ikke bare mors barn, det er like mye fars barn! Men, derimot kan det godt være det fins regler mht til taushetsplikt el lign for skolepersonell. Det vet jeg ingenting om.
MAcy Skrevet 27. august 2007 Forfatter #8 Skrevet 27. august 2007 takk for mange svar. NÅ gjelder det i bunn og grunn ikke noe som taushetsplikten kommer i konflikt med, det gjelder foreldre møte i barnehagen der alle foreldre/foresatte er med. jeg var med i min mann i fjord da det er vi som har barnet i barnehagen når det er vår "tid". men i år har mor sagt at jeg ikke får være med. synes det er dumt jeg ikke får være med siden jeg og far leverer og henter i barnehagen. men men vil ikke være vanskelig så blir ikke med og selvsagt snakker jeg og far sammen så får jo beskjedene men er ikke det samme det. og når det gjelder konferansetimene så har far og mor hver sin fordi, mor gjerne vil ha far for seg selv. far har kommet videre men mor er på samme plass som for ca4 år siden når det ble slutt men men. ikke alltid lett å samarbeide, men vi prøver så godt vi kan. takk for mange svar
Gjest =tentacle= Skrevet 27. august 2007 #9 Skrevet 27. august 2007 takk for mange svar. NÅ gjelder det i bunn og grunn ikke noe som taushetsplikten kommer i konflikt med, det gjelder foreldre møte i barnehagen der alle foreldre/foresatte er med. jeg var med i min mann i fjord da det er vi som har barnet i barnehagen når det er vår "tid". men i år har mor sagt at jeg ikke får være med. synes det er dumt jeg ikke får være med siden jeg og far leverer og henter i barnehagen. men men vil ikke være vanskelig så blir ikke med og selvsagt snakker jeg og far sammen så får jo beskjedene men er ikke det samme det. og når det gjelder konferansetimene så har far og mor hver sin fordi, mor gjerne vil ha far for seg selv. far har kommet videre men mor er på samme plass som for ca4 år siden når det ble slutt men men. ikke alltid lett å samarbeide, men vi prøver så godt vi kan. takk for mange svar Dere kan jo ta en telefon til styrer i barnehagen og høre om det finnes noen formelle hindre for at du kan være med. Hvis dere har barnet 50%, og dere fordeler omsorgsoppgavene som par, så er foreldremøtene relevante for deg også. Det vil kanskje påvirke samarbeidet om dere trosser mor, på den andre siden kan det også hende at det påvirker samarbeidet på sikt om far viser at mor får kontrollere alt. Å vise respekt for mor er ikke det samme som at far må la seg og sin familie bli tråkket på. Kan hende er det like bra å markere at dere ikke finner dere i å bli begrenset på en urimelig måte, og at du også har behov for å være oppdatert på barnehagehverdagen siden du deltar i omsorgen.
Gjest Frysepulver Skrevet 27. august 2007 #10 Skrevet 27. august 2007 Veldig enig med Lizzee. Selvsagt kan man ikke vite før man er i den situasjonen, men sånn generelt må det da være veldig positivt at foreldrenes kjærester/ektefeller stiller opp for barna. Kanskje en stemor kan ha andre ting å komme med som foreldrene ikke har tenkt på? Da kan det jo være en berikelse at hun deltar
Lizzee Skrevet 28. august 2007 #11 Skrevet 28. august 2007 Veldig enig med Lizzee. Selvsagt kan man ikke vite før man er i den situasjonen, men sånn generelt må det da være veldig positivt at foreldrenes kjærester/ektefeller stiller opp for barna. Kanskje en stemor kan ha andre ting å komme med som foreldrene ikke har tenkt på? Da kan det jo være en berikelse at hun deltar Dette har du helt rett i. Min eks sin kone (de er ikke gift lenger desverre) var en flott ressurs for ungene. Da ungene var hos faren hadde de i henne en ekstra mor som jeg virkelig satte pris på og ungene var kjempeglad i henne. Tror vi som er mammaer i en slik situasjon må tillate oss at andre også kan gi barna våre noe. Når folk vil involvere seg og bryr seg så mye at de også ser det som viktig å bli med på foreldremøter etc så er det da bare positivt. Det motsatte - de vil si å ha en stemor som ikke bryr seg - har jeg selv opplevd som barn, og jeg kan love at et ikke er gøy!
rangi Skrevet 28. august 2007 #12 Skrevet 28. august 2007 Lizzie: Om bare alle mødre var like fornuftige som deg:)
Minni-Mus Skrevet 28. august 2007 #13 Skrevet 28. august 2007 Lizzie: Om bare alle mødre var like fornuftige som deg:) Er så enig Skulel ønske du var xkona til samboer, *sukkÆ så enkelt det hadde vært da!!
Lizzee Skrevet 28. august 2007 #14 Skrevet 28. august 2007 (endret) Takktakk... Jeg tror dette - ihvertfall for meg - handler mest om at barna skal ha det bra. Meg også at hverdagen skal kunne fungere på en ok måte for alle. Og ingen kan være uenig i at hverdagen fungerer best når det er minst mulig konflikter. Hvorfor lage konflikter der hvor det ikke er trenger å være noen? Og man er vel med å lager en konflikt om man nekter eksen å ta med sin nye samboer på foreldremøte...? Jeg tror mange mødre kunne ha funnet ut at de ville fått en lettere hverdag (for og med barna og også for seg selv) hvis de samarbeidet med eksen og komme sin eks sin nye dame litt i møte! Dette er faktisk et menneske som kan hjelpe deg og være en støttespiller i livet til barna dine. Man trenger ikke å bli bestevenninner - men man kan oppføre seg som folk og prøve å få det mest positive ut av situasjonen. Endret 28. august 2007 av Lizzee
Tiit Skrevet 28. august 2007 #15 Skrevet 28. august 2007 Så vidt jeg vet kan ikke mor nekte far å ha med sin nye partner til generelt foreldremøte. På kontaktmøte for det enkelte barn må begge foreldre med foreldreansvar samtykke i at informasjon om barnet blir gitt til andre enn dem. Det er nok at de muntlig samtykker i det. Dersom det meste er greit å dele, men noe informasjon/tema vedr. barnet ikke ønskes blir tatt opp med ny partner tilstede, må dette avklares på forhånd. Det er lærer/forskolelærer som må være sikker på at det som snakkes om er "godkjente" tema for begge foreldrene med foreldreansvar. Dette slik jeg har forstått det.
Rosalie Skrevet 28. august 2007 #16 Skrevet 28. august 2007 Men vil det ikke være litt begrenset plass på foreldremøte? Tenk om alle barn skulle stilt med to sett foreldre, liksom... Det er vel viktigere at både mor og far er til stede, siden barnet har to hjem og begge hjemmene bør ha innsikt i barnets hverdag, enn at både bostedforelder og h*ns nye partner er der. Steforeldre får vel oppdatering av sin partner?
Tiit Skrevet 28. august 2007 #17 Skrevet 28. august 2007 Men vil det ikke være litt begrenset plass på foreldremøte? Tenk om alle barn skulle stilt med to sett foreldre, liksom... Det er vel viktigere at både mor og far er til stede, siden barnet har to hjem og begge hjemmene bør ha innsikt i barnets hverdag, enn at både bostedforelder og h*ns nye partner er der. Steforeldre får vel oppdatering av sin partner? Men det er jo en helt annen problemstilling. Plassmangel altså.
Gjest *nurket* Skrevet 28. august 2007 #18 Skrevet 28. august 2007 Så lenge man har delt foreldreansvar (noe annet en delt omsorg), så kan ikke mor/far nekte den andre foreldren noe som helst. Hadde mor hatt fullt foreldreansvar har ikke far noen krav på å få informasjon fra skole/barnehage etc.
Gjest sinka Skrevet 29. august 2007 #19 Skrevet 29. august 2007 Jeg forstår ikke tanken med å insitere på å være med på foreldremøte når man er steforelder! Hvis barnet har 2 oppegående foreldre må vel det være nok. (Selvfølgelig hvis man ikke klarer å bli enige om noe annet!) Lizzie: Om bare alle mødre var like fornuftige som deg:) Jeg tror ikke stemødre har noen førsterett på å være mer fornuftige enn andre!
rangi Skrevet 29. august 2007 #20 Skrevet 29. august 2007 Sinka: det er jo ingen som har påstått at stemødre har førsterett på å være fornuftige.... Men, man kan jo ikke være uenig i det Lizzee skriver, at man ved å unngå konflikter og komme hverandre i møte oppnår man en lettere og bedre hverdag, ikke minst for barna. Jeg skjønner ikke hvorfor steforeldre ikke kan være med på foreldremøter jeg da, hva er galt med det? Her i huset er det den forelderen som har barnet den uka foreldremøtet er, som er med. Ingen hadde fått min mann til å gå på foreldremøte sammen med sin ekskone, da hadde han heller latt være å møte opp. Jeg har aldri vært med, men det har mest vært tilfeldigheter da jeg stort sett har jobbet sent de gangene han har vært på foreldremøte.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå