Gå til innhold

Fremhevede innlegg

Skrevet

Ingen yrkesgruppe blir omtalt så ofte som politiet i mediene. Nesten alltid i sammenheng med noe negativt.

Hvilke mennesker er det som tar denne jobben? Hva slags menneske finner vi bak uniformen og hva er drivkraften for å holde ut i et så belastende yrke? Hvilke forestillinger og myter finnes om disse folkene?

Videoannonse
Annonse
Gjest prestekrage
Skrevet

Svarer mest på "hvilke mennesker er det som tar denne jobben":

Nå har jeg to venner som jobber i politiet og ser ingen forskjell på de som mennesketyper kontra oss andre som jobber i; media, forsvaret, organsiasjoner, politikk, skolevesenet, studenter etc.

Nå kan det jo være helt tilfeldig- men jeg kan kanskje se litt forskjell på de som jobber i de overnevnte yrkene kontra de i vennegjengen som jobber med renhold, håndverkere og innen helsevesenet.

Påpeker igjen at dette kan være helt tilfeldig- men vil påstå at førstnevnte del er mer samfunnsengasjerte, reise/ opplevelses-lystne, har større ambisjoner og mer konkrete fremtidsmål (og stå på-vilje til å nå målene).

Drivkraften kommer vel av lysten til å hjelpe- alle de tilfellene hvor de har hjulpet mennesker i kriser. Husk; det er stort sett de eksremt negative episodene vi leser om.

Hun ene av de to i politiet er av natur VELDIG nyskjerrig på mennesker, og elsker å møte "fremmede" for å lære de å kjenne!!

Han andre fulgte vel ant småguttdrømmen om å bli en tøff og sterk politimann!! (ser ikke for meg han i andre yrker egentlig!!)

Skrevet (endret)

*rydde*

Endret av emi
Skrevet

Av en eller annen grunn gir politiyrket en viss status. Av flere som uttalte seg om hvilket yrke de absolutt IKKE ville ha, var det så langt jeg kunne se kun en som ikke kunne tenke seg å jobbe som politi.

Dessuten viser noen undersøkelser at politiet nyter høy grad av tillit i samfunnet. Er det fordi politiet jevnt over gjøre en virkelig god jobb?

Skrevet

Mitt inntrykk er generelt sett at politipersoner ikke er så veldig smarte. Deres uttalser i media virker ikke akkurat...hva skal jeg si...fremadrettede.

Jeg har et inntrykk av politigruppen som enten maktsyke (dominere over svake grupper) eller "på grasrota-nivå-fordi-jeg-vil gjøre-en-innsats-med-katt-rømt-opp-i-tre og redde-unge-fra rus"-person.

For meg kunne de like gjerne ha sagt de jobbet i Kardemommeby.

Skrevet
Mitt inntrykk er generelt sett at politipersoner ikke er så veldig smarte. Deres uttalser i media virker ikke akkurat...hva skal jeg si...fremadrettede.

Jeg har et inntrykk av politigruppen som enten maktsyke (dominere over svake grupper) eller "på grasrota-nivå-fordi-jeg-vil gjøre-en-innsats-med-katt-rømt-opp-i-tre og redde-unge-fra rus"-person.

For meg kunne de like gjerne ha sagt de jobbet i Kardemommeby.

Men da legger du antakelig atskillige begrensninger på hva du tror politiyrket innebærer. Politiyrket er mye mer enn å "fange tyver".

Skrevet

For meg virker det som at en del politifolk er stakkarer som ikke har hatt det så lett i barndom/ungdomstid, og som vil hevde seg overfor andre gjennom en politikonstabels makt..

Men jeg kan selvfølgelig ta feil.

Kanskje har jeg vært uheldig med hvem jeg har møtt på..

Jeg har møtt hyggelige politimenn/kvinner også altså, bare så det er sagt.. ;)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...