Gjest Gjest Skrevet 3. mai 2007 #1 Skrevet 3. mai 2007 Jeg er en 26 år gammel jente som har kommet frem til en litt skremmende konklusjon. Er vi kvinner både vår egen kritiker og andre kvinners værste kritikere? (Spesielt når det kommer til kropp og utseende, men også misunnelse og janteloven) Er dere enige, og hva kan man egentlig gjøre for å stoppe dette?
Catzy Skrevet 3. mai 2007 #2 Skrevet 3. mai 2007 Jeg er tildels enig. Men jeg tror ikke alle jenter er kritiske mot hverken seg selv eller andre. For min del tror jeg at kritiske blikk er avhengig av egen selvfølelse og selvbilde. Jeg er mye mer tolerant mot andre når jeg har det bra med meg selv. Hvis jeg er blid og glad, og ser meg i speilet, så kan jeg fokusere på de tingene som er bra, og overse de tingene jeg ikke liker så godt. Når jeg er nedfor og ser meg i speilet, så er det ikke så lett å se noe positivt i speilet. Jeg tror man kan jobbe mye med seg selv. Man kan fokusere på det som er positivt. Jeg synes puppene mine er fine, og jeg vet at min kjære liker stussen min. Så jeg fokuserer på disse bitene. Jeg prøver å se det positive hos andre også, selv om det innimellom er vanskelig. Eller jeg gir beng. Hvis noen vil ha strømpebukser på hodet, så greit for meg. Moro for dem, moro for meg.
Gjest Frøken Titt Skrevet 3. mai 2007 #3 Skrevet 3. mai 2007 (endret) Ja, det tror jeg. Vi jenter legger jo merke til hver eneste lille detalj. Vi kan stirre ned en jente og omtrent scanne kroppen hennes for både feil og mangler. Det sies at vi jenter ikke pynter oss for guttenes skyld, men for andre jenters skyld. Jeg tror det kan være mye i det. Jeg var sånn før, og tror ikke jeg er/var den eneste... jeg ble derimot ganske skuffet da. For jeg vokste dette av meg og trodde at dette var noe de fleste jenter ville vokse av seg etter hvert, men nei da. Sånne finnes i alle aldre og fasonger. Jeg vet ikke hva man kan gjøre... Hadde vært gøy å se andres innspill. Men selvfølgelig er det litt mer nyansert enn hvordan jeg beskrev det. Alt er jo ikke bare sort-hvitt. Endret 3. mai 2007 av Frøken Titt
Kayli Skrevet 3. mai 2007 #4 Skrevet 3. mai 2007 Jeg er tildels enig. Men jeg tror ikke alle jenter er kritiske mot hverken seg selv eller andre. For min del tror jeg at kritiske blikk er avhengig av egen selvfølelse og selvbilde. Jeg er mye mer tolerant mot andre når jeg har det bra med meg selv. Hvis jeg er blid og glad, og ser meg i speilet, så kan jeg fokusere på de tingene som er bra, og overse de tingene jeg ikke liker så godt. Når jeg er nedfor og ser meg i speilet, så er det ikke så lett å se noe positivt i speilet. ← Enig i dette. Det er noe i det å ha det godt med seg selv . Jeg opplever også at kvinner kan være svært kritiske til andre kvinner. Litt sånn "finn 5 feil". Men, jeg synes jeg merker det mindre ettersom jeg blir eldre. Tror at mange har lettere for å akseptere seg selv og andre når de blir mer voksne.
Catzy Skrevet 4. mai 2007 #6 Skrevet 4. mai 2007 Egentlig burde vi bli flinkere til å overse feil. Gjerne komme med positive kommentarer oftere enn det vi kanskje gjør. Eller enda enklere, bare la være å slenge dritt til andre om en tredjeperson. Det hadde kanskje redusert en del på negative ytringer, uten at man trenger gå ut av sin "komfortsone" når det gjelder å gi komplimenter.
Gjest DyneTryne Skrevet 4. mai 2007 #7 Skrevet 4. mai 2007 Det stemmer for noen, og jeg må dessverre omgås dem ganske ofte. Vi kan sitte og ha det hyggelig, og plutselig komme inn på et tema om noen andre "Ja, hun er så jævlig feit og STYGG!" Jeg holder bare kjeft mens de plaprer ivei i 15åringklubben sin, orker ikke sånt tull. Alle er fine på sin måte, kan ikke alle bare lære seg dette?
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå