Gjest Anonymous Skrevet 5. mars 2003 #1 Skrevet 5. mars 2003 Jeg og samboeren min skal snart begynne å prøve å bli gravide;-) Jeg vet selvfølgelig at det er anbefalt å ta folat før et eventuelt svangerskap, men spøsrmålet er hvor mye skal man ta, og hvor mange mnd før skal man begynne? Takknemlig for svar!
Wit Skrevet 5. mars 2003 #2 Skrevet 5. mars 2003 Jeg startet med folat når jeg startet med å prøve å bli gravid. Uansett har ikke kroppen din vondt av det. Lykke til :D
Gjest gjest1 Skrevet 5. mars 2003 #3 Skrevet 5. mars 2003 Jeg vet ikke sikkert, men i alle spørreskjema jeg har svart på under graviditeten har de spurt om jeg tok folat de siste tre mnd før jeg ble gravid. Så det er sikkert ca så lenge du skal bruke de.(men siden du ikke bestemmer helt selv når kroppen velger å bli gravid - så er det sikkert likegodt å bare begynne) Mengden er 1 tablett om dagen, av den folatsyren som er 4 mg. Men du kan jo bare spørre på apoteket. De vet svar på dette. Lykke til!
Skorpion Skrevet 5. mars 2003 #4 Skrevet 5. mars 2003 Jeg lurer på hva folat er og hvorfor er det bra å ta ved graviditet?
Wit Skrevet 5. mars 2003 #5 Skrevet 5. mars 2003 Folat eller Folsyre er noe som KAN føre til ryggmargsbrokk hos fosteret dersom du har for lite av det i kroppen i utgangspunktet. Det var ihvertfall det jeg fikk opplyst hos legen min...
Gjest Anonymous Skrevet 5. mars 2003 #6 Skrevet 5. mars 2003 Folat eller Folsyre er noe som KAN føre til ryggmargsbrokk hos fosteret dersom du har for lite av det i kroppen i utgangspunktet. Det var ihvertfall det jeg fikk opplyst hos legen min... Rettelse: Mangel på folat/folsyre kan føre til ryggmargsbrokk.
Wit Skrevet 5. mars 2003 #8 Skrevet 5. mars 2003 Trodde det var det jeg skrev jeg da når jeg skrev at det kunne føre til ryggmargsbrokk dersom man hadde for lite av det (er ikke det mangel da??) Uansett, nå er det vel tydelig ihvertfall
Gjest Anonymous Skrevet 5. mars 2003 #9 Skrevet 5. mars 2003 Beklager Wit - jeg leste visst innlegget ditt for fort :oops:
orakel Skrevet 5. mars 2003 #10 Skrevet 5. mars 2003 Det er den aller første måneden du er gravid det er veldig viktig at man har nok folat i kroppen, ellers kan det, som flere nevner her, oppstå ryggmargsbrokk.
Junebug Skrevet 7. mars 2003 #11 Skrevet 7. mars 2003 Jeg har lest i brosjyre fra apoteket at det er spesielt viktig å ta folat når du slutter med p-piller og ønsker å bli gravid. Etter å ha brukt p-piller har man visstnok lite folat i kroppen. I denne folderen sto det at man skulle ta folat i tre måneder fra man sluttet med p-pillene til man ble gravid. Selv har jeg sluttet med p-piller for snart tre måneder siden. Regner med at det tar litt tid før jeg blir gravid siden jeg har brukt p-piller i noen år (men man kan jo aldri være helt sikker på hvor lang tid det tar før p-pillene er ute av kroppen:)) og regner med å bruke folat i noen måneder til - til jeg blir gravid.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå