IsaCathrine Skrevet 29. april 2007 #1 Skrevet 29. april 2007 Holder på med en oppgave nå som er veldig vanskelig. Prøver å skrive noe smart, men føler at alt bare blir surr, og er aldeles ikke sikker på om jeg svarer på oppgaven. Noe som kunne tenke seg å lese igjennom og kommentere? Tema er usynlig makt. Forklare sammenhengen mellom sosial ulikhet og mobilitet i forhold til makt og at vi forstår ulikhet ut fra kjønn, alder, etnisk og sosial tilhørighet I mange samfunn skal kvinner være hjemme og stelle huset. Kanskje får hun ha en liten jobb til hun blir gift. Det er gamle normer som har bestemt at det skal være slik for kvinnen. Som oftest er alle i samfunnet enige om dette, og om en kvinne prøver å få seg jobb etter hun ble gift, vil hun mest sannsynlig bli møtt med sanksjoner fra samfunnet. Slike normer har oppstått for lenge siden, gjerne uten at noen kan si eksakt hvem som laget disse normene. Det samme som med konformitetspresset som nok er mer nærliggende for oss. Dette er noe særlig ungdom opplever, og består av normer som sier noe om hvordan man skal kle seg, oppføre seg osv. Ingen kan si nøyaktig hvem som har laget disse normene, men de fleste merker likevel svært godt at de er der. Slike normer har en form for makt over oss, en usynlig makt. Når en eller flere innvandrerkvinner bryter disse normene, flytter til en storby, får seg utdanning og en god jobb, da er det snakk om sosial mobilitet. Kvinnen får en bedre jobb enn foreldrene. Dette er så langt jeg har kommet hittil..
wondergirl Skrevet 30. april 2007 #2 Skrevet 30. april 2007 Det er vel ikke nødvendigvis sånn at innvandrerkvinner behøver å flytte fra et tettsted til storbyen for å oppnå sosial mobilitet, det kan jo like gjerne være sånn at de rett og slett bare utdanner seg, i motsetning til evt. uutdannede foreldre. Dette kan jo skje i norske familier også, forresten. Skal du beskrive forholdene i Norge, eller hente eksempler fra andre land også? Sånn som du har skrevet det nå, ser det først ut som om de handler om mange ulike samfunn, men når du skriver "innvandrerkvinner", er det plutselig blitt snevret inn til det norske samfunnet. Jeg ville ha generalisert mer i introduksjonen, slik at du får med deg alle gruppene som kan/ikke kan bevege seg opp eller ned på den sosiale "rangstigen", og deretter snevre inn til å nevne eksempler i de ulike gruppene.
Gjest Alou Skrevet 30. april 2007 #3 Skrevet 30. april 2007 Jeg ville heller startet med en generell definisjon før jeg kom med eksempler. Eksempler er jo vel og bra, men lettere å forstå om man først forteller HVA begrepene er.
Amalie_85 Skrevet 30. april 2007 #5 Skrevet 30. april 2007 Enig med over her. Jeg har fått beskjed at man ALTID skal definere hovedspørmålet. Eller problemstilling eller hva man enn kaller det. Jeg ville kanskje da hatt underspørmål som "hva er sosial ulikhet?"vet ikke om det blir riktig men noe sånt hvertfall
IsaCathrine Skrevet 30. april 2007 Forfatter #6 Skrevet 30. april 2007 Enig med over her. Jeg har fått beskjed at man ALTID skal definere hovedspørmålet. Eller problemstilling eller hva man enn kaller det. Jeg ville kanskje da hatt underspørmål som "hva er sosial ulikhet?"vet ikke om det blir riktig men noe sånt hvertfall ← Dette her var siste del i prosjektet da, vi var tre stykker.. Men nå er det fremført.. uten at det gikk veldig bra
Aurela Skrevet 30. april 2007 #7 Skrevet 30. april 2007 Hvilket fag er det du holder på med..? For meg virket det ganske som deler av mitt 2SK (samfunnskunskap VKI) pensum.. Om det ikke er det du har kunne du jo lånt noen slike bøker på biblioteket, og kanskje få litt starthjelp der? Og hadde du tenkt til å svarte oppgaven din slik? Eller fokusere den rundt innvandrere?? Vet ikke helt hva jeg tenker nå.. men jobber med dette på skolen for tiden, så kan alltids komme med noen stikkord om du trenger en starthjelp på noen av punktene.. (men det blir da fra 2SK-stadiet=P) Når skal du levere og hvor lang skal den være? Lykke til=D
IsaCathrine Skrevet 30. april 2007 Forfatter #8 Skrevet 30. april 2007 Det var 2 SK ja! Hadde om usynlig makt, hvorfor jeg tok med innvandrer vet jeg ikke. Prøvde å finne ett litt realistisk eksempel. Sto egentlig helt bom fast. Men nå er oppgaven fremført, og det gikk ikke veldig bra! Jaja..
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå