Gjest Bodillen Skrevet 6. februar 2007 #1 Skrevet 6. februar 2007 http://www.vg.no/pub/vgart.hbs?artid=160090 Jeg jobber i barneskolen selv, og jeg ser jo hvor slitne ungene er når det nærmer seg slutten på en skoledag som varer til klokka 14.00. Veldig mange er uopplagt og lite motiverte. Hvordan skal deres hverdag bli hvis skoledagen skal utvides med enda fler timer? Jeg liker tanken på en leksefri hverdag. Jeg synes lekser stjeler altfor mye av barnas fritid. Datteren min går i 4. klasse, og det er ikke sjelden hun sitter med lekser i 1 1/2-2 timer. Likevel vet jeg ikke om dette er den lureste veien å gå. Jeg mistenker politikerne for å ha mest økonomiske motiver i denne saken. Klart man kan spare mye på å legge ned SFO. Kjør debatt
Gjest Miss Guided Skrevet 6. februar 2007 #2 Skrevet 6. februar 2007 På vår barneskole slutter 1. til 5. klassingene kl. 13:15, og de eldste klassene en time senere. Hvis heldagsskolen er skole fra 08:15 til 17:00 tror jeg det blir for lenge for de minste klassene, men det kommer selvfølgelig an på hvordan dagen er lagt opp. 1. til 4. klasse er de som benytter seg av SFO idag, flere på de to første klassetrinnene enn på de to neste. Det vil si at antallet barn som benytter seg av SFO er færre en totalt antall barn på skolen. De som går på SFO til kl. 17 idag vil ikke merke så stor forskjell annet enn at de slipper lekser når de kommer hjem. De som går rett hjem når skoledagen er over vil derimot merke stor forskjell på lengden av dagen. Mine barn er i hvert fall vant til å slappe av en time eller to når de kommer hjem før de begynner på leksene. Med heldagsskolen vil de jo slippe lekser men vil det veie opp antall økte timer? Og selv om jeg for min del godt kunne tenke meg å slippe å følge opp lekser for mine tre barn, så er jeg redd for at jeg vil miste oversikten over hvordan mitt barn ligger an når det gjelder skolearbeidet. Det vil i såfall kreve at skolen har en tettere og oftere oppfølging/kontakt med foreldrene, noe som vil påføre lærerne ekstra arbeid. Så jeg sier både ja og nei, det er både fordeler og ulemper med en heldagsskole som jeg ser det.
nallemaja Skrevet 6. februar 2007 #3 Skrevet 6. februar 2007 Det er en fordel med heldagskole, og det er at da sparer kommune og foreldre penger på sfo-utgifter. Utover det ser jeg ingen fordeler med at 6,7 og 8 åringer skal være på skolen fra morgen til sent på ettermiddagen. Og hva mener man med heldagsskole? 8-17? 9-15? vestentlige forskjeller der også da...Syns det er trist hvis vi skal hel-istutisjonialisere ungene våre. Tris om høsten og vinteren å sitte stuet inne i skolen fra det er mørkt til det er mørkt. Og selv om det skal bli rom for mer lek og utetid blir det ikke det samme å leke i en skolegård som å måtte være ute i nærområdet sitt og forske på egenhånd Syns virkelig synd på de ungene som ikke liker seg på skolen, for dem er det mange av. Med heldagsskole får de ikke muligheten til å gå hjem å få seg et pusterom fra det som gjør at de ikke liker seg der enten det er mangel av venner, mobbing eller at man ikke trives pga andre ting som lærevansker, læreren osv. Det er jo også trist at staten vi ta fra barna og foreldre viktig tid sammen, de som har tid og og mulighet til å prioritere slik(og det er ganske mange).
Gjest Eir Skrevet 6. februar 2007 #4 Skrevet 6. februar 2007 Jeg tror det kommer veldig an på hvordan det blir gjennomført. Dersom man fyller opp tiden med lengre måltider, fysisk aktivitet og uteaktiviteter vil jo dette også gjøre at elevene blir mere opplagte. Ideen om at de skal få leksetid i skoletida støtter jeg også, da jeg synes hjemmelekser er en uting. Og når flertallet av ungene likevel er på SFO denne tida, kan det være veldig positivt. Men å øke antall timer som brukes til fag er jeg skeptisk til, da tror jeg det er bedre å revurdere hva man bruker tida på, pr i dag.
Gulphild Skrevet 6. februar 2007 #5 Skrevet 6. februar 2007 KJipt for de som hater skolen, og har andre ting å gjøre på.
Ambi Skrevet 7. februar 2007 #6 Skrevet 7. februar 2007 (endret) Strålende forslag Dette har jeg hevdet i mange år. Fordelene vil være at vi slipper dyr&dårlig SFO-oppbevaring (forøvrig et paradoks at SFO er relativt sett MYE dårligere og MYE dyrere enn barnehager). Og ungenes "arbeidsdag" er over når de kommer hjem. Tenk om vi voksne hver eneste dag måtte vite at vi hadde 1-2 timers overtidsarbeid (lekser) på kvelden når vi kom hjem. Lekser stjeler alt for mye av familienes tid. Den siste tiden har det også blitt satt søkelys på at fler og fler familier betaler for innleid leksehjelp til ungene sine. Dette taler også for å få arbeidet unna i skoletiden. Nei, la ungene få lengere skoledag med flere timer og gode pauser for lek, hvile og måltider. Og så har de FRI når de kommer hjem! Ambi Endret 8. februar 2007 av Ambi
Ambi Skrevet 7. februar 2007 #7 Skrevet 7. februar 2007 Det er jo også trist at staten vi ta fra barna og foreldre viktig tid sammen, de som har tid og og mulighet til å prioritere slik(og det er ganske mange). ← ...javel, men da er det vel enda "tristere" når denne dyrebare tiden stjeles fra de som ikke kan prioritere denne tiden - de som kun har tida etter eks kl 17? De har da om mulig enda mindre kvalitetstid med ungene - og mye av den tida "ødelegges" av lekser... Ambi
Gjest Primula Skrevet 7. februar 2007 #8 Skrevet 7. februar 2007 Jeg tror det kommer veldig an på hvordan det blir gjennomført. Dersom man fyller opp tiden med lengre måltider, fysisk aktivitet og uteaktiviteter vil jo dette også gjøre at elevene blir mere opplagte. Ideen om at de skal få leksetid i skoletida støtter jeg også, da jeg synes hjemmelekser er en uting. Og når flertallet av ungene likevel er på SFO denne tida, kan det være veldig positivt. Men å øke antall timer som brukes til fag er jeg skeptisk til, da tror jeg det er bedre å revurdere hva man bruker tida på, pr i dag. ← det var jo akkurat dette jeg skulle si
Gjest sitrus Skrevet 7. februar 2007 #9 Skrevet 7. februar 2007 Jeg tror det kommer veldig an på hvordan det blir gjennomført. Dersom man fyller opp tiden med lengre måltider, fysisk aktivitet og uteaktiviteter vil jo dette også gjøre at elevene blir mere opplagte. Ideen om at de skal få leksetid i skoletida støtter jeg også, da jeg synes hjemmelekser er en uting. Og når flertallet av ungene likevel er på SFO denne tida, kan det være veldig positivt. Men å øke antall timer som brukes til fag er jeg skeptisk til, da tror jeg det er bedre å revurdere hva man bruker tida på, pr i dag. ← Sånn tenker jeg også. Jeg håper ikke man legger om til lange skoledager før man har et opplegg som er til å trives med for barna; med måltider og passe med pauser, uteaktiviteter o.l. Samtidig er det selvsagt et tankekors om skoledagen blir _veldig_ lang - jeg har ikke barn selv, men kan forestille meg at jeg gjerne ville sett dem noen timer før leggetid. Jeg har fra før valgt å jobbe fleksibelt, og samboern min og jeg ville antagelig heller jobbet mindre for å få sett mer til barna, så da er det jo fryktelig dumt om _de_ ikke kommer hjem før i fem-sekstiden... Synes det er greit om leksene i hovedsak gjøres på skolen - det vil kanskje jevne ut noen forskjeller mellom de som ikke får særlig leksehjelp eller arbeidsro hjemme, og de som gjør det. Foreldre vil sikkert likevel ha mulighet for å hjelpe barna sine litt ekstra.
messy Skrevet 7. februar 2007 #10 Skrevet 7. februar 2007 (endret) Har selv gatt paa skole i Ireland, og der var man paa skolen fra klokken ni til kvar over fire. I tillegg kunne man utvide dagen hvis man ville og man fikk da delta paa fritidsaktiviteter i regi av skolen. I tillegg var det satt av en time eller to til lekselesing i den utvidete tiden. Tror at barna kunne bli til rundt klokken 7 . Dette fungerte helt bra, ingen av ungene ble spesiellt mye mer sliten. Poenget er vel at vi hadde en halvtimes lunsj med varm mat foer vi fikk en halvtimes pause. Slik fikk vi koblet av. Naar jeg kom hjem til Norge ble jeg mye mer sliten med en gang, jeg tror det har noe med disiplinen aa gjoere- det var saa mye mer stille og rom for konsentrasjon der borte. Endret 7. februar 2007 av messy
mysan Skrevet 8. februar 2007 #11 Skrevet 8. februar 2007 Disse små barna som dere mener ikke vil klare å ha en skoledag fra åtte til fire-fem, er ikke dette de samme barna som har vokst opp i barnehage fra 7 til 5? Jeg tror godt at de norske ungene vil takle dette like fint som unger i andre land der dette er vanlig. Vi må slutte og pyse ungene våre. Om dagene kunne legges opp med et par gode timerspauser i løpet av dagen, med mat, så tror jeg ungene vil slippe og være slitne og ukonsentrerte når klokken er 14, som Bodillen erfarer i startinnlegget sitt. Skal man holde energinivået og konsentrasjonen oppe, trenger man faktisk mat hver tredje time, men sånn er ikke dagen lagt opp her i landet, foreløpig. Vi spiser kanskje frokost før vi drar ut om morgenen, ved sjutiden, og så er det lunsj mellom elleve og ett en gang, og dett er dett. Jeg forstår godt at folk sitter og sover på bussen hjem fra jobb og at ungene ikke virker lenger etter klokken 14. Matpakkeplikt til første spisepause ved ti-tiden, og et statsbetalt måltid, gjerne varmt, ved tre-tiden. Frukt ved halv-ett-ett-tiden. Vannautomater i alle klasserom med mindre de har springvann i klasserommet og vannet er godt.
mysan Skrevet 8. februar 2007 #12 Skrevet 8. februar 2007 (endret) Naar jeg kom hjem til Norge ble jeg mye mer sliten med en gang, jeg tror det har noe med disiplinen aa gjoere- det var saa mye mer stille og rom for konsentrasjon der borte. ← Her tror jeg også du er inne på noe veldig vesentlig. Disiplin. Sånn at skolen blir et sted for læring. Mangel på disiplin har jo tatt helt av nå. Og for å være helt ærlig, så tror jeg mye av disiplinen kunne gjenvinnes bare ved å kutte ut det der med å være på fornavn med læreren. Alt trenger ikke være så kos hele tiden. Man må gjerne ha autoriteter som evner å sette klare linjer mellom leketid og jobbetid. Det er for mye dill! Tillegg: Jeg begynte selv på skolen midt på 60-tallet (jeg er utgammel), og da hadde vi Fru Folkestad og Fru Bråten og Fru Rud. Overlæreren het Habostad. Ingen av dem var vennene våre, de var lærerne våre. Og de bestemte i klasserommet. Ikke noe rom for diskusjon rundt det emnet. Og jeg tør å påstå at jeg lærte mer den gangen enn ungene mine har lært på 80 og 90-tallet. Ref. kunnskapsnivået på elevene fra TV-serien Internatet. Endret 8. februar 2007 av mysan
nallemaja Skrevet 8. februar 2007 #13 Skrevet 8. februar 2007 Her tror jeg også du er inne på noe veldig vesentlig. Disiplin. Sånn at skolen blir et sted for læring. Mangel på disiplin har jo tatt helt av nå. Og for å være helt ærlig, så tror jeg mye av disiplinen kunne gjenvinnes bare ved å kutte ut det der med å være på fornavn med læreren. Alt trenger ikke være så kos hele tiden. Man må gjerne ha autoriteter som evner å sette klare linjer mellom leketid og jobbetid. Det er for mye dill! Tillegg: Jeg begynte selv på skolen midt på 60-tallet (jeg er utgammel), og da hadde vi Fru Folkestad og Fru Bråten og Fru Rud. Overlæreren het Habostad. Ingen av dem var vennene våre, de var lærerne våre. Og de bestemte i klasserommet. Ikke noe rom for diskusjon rundt det emnet. Og jeg tør å påstå at jeg lærte mer den gangen enn ungene mine har lært på 80 og 90-tallet. Ref. kunnskapsnivået på elevene fra TV-serien Internatet. ← Hehe...selv om jeg er enig med deg i dette med mangel på disipling så må jeg le litt, for alt var jo selvfølgelig så mye bedre før,-det syns jeg også, men før for det var 60-tallet, og før for meg var 80-tallet...og jeg syns jeg lærte mye mer på skolen da enn barna gjør nå(har jobbet i skolen). Vi brukte fornavn på 3/4 av lærerne, men hadde ingen problemer med disiplin. Vi måtte stå på rekke to og to før læreren hentet oss inn, gå fint på rekke etter læreren frem til klasserommet. Der måtte vi henge av oss i stillhet, og stille oss opp på rekke igjen før læreren låste opp døra. Så måtte vi henge sekken på stolen og stille oss bak den. Deretter måtte vi vente til læreren sa "god dag barn!" og vi svarte "god dag frøken", så sang vi en salme og ENDELIG kunne vi sette oss ned. Til tross for all denne sløsingen med tiden så var vi flittige og stille i timene (bortsett fra et par av guttene, og selvfølgelig unntak ellers innemellom), og vi lærte mye og hadde stor respekt for lærerne. Hvis noen truet med å si noe til en lærer var det en alvorlig og skummel trussel, i dag bryr barn seg katten om læreren får vite at de har gjort noe galt, -for de vet at læreren ikke har lov å gjøre noe særlig til straff uansett...(og dessuten kommer mamma og pappa til å bli forbanna på læreren og ta med se advokat på konferansetimen). Så til poenget mitt. Jeg mener man må få mer disiplin inn i skolen igjen. Får man til det trenger man ikke å stue ungene sammen i en instutisjon fra morran til sent om kvelden for at de skal lære nok, og for at foreldene kan prioritere jobben med god samvittighet. Jeg er iallefall imot heldagsskole som et argument for at foreldrene jobber jo til 17...for det er det absolutt ikke alle som gjør. Synd for de som gjør det, men det er da ikke riktig at et helt land skal rette seg etter de som har slike jobber? Mange er faktisk hjemmeværende av en eller annen grunn, mange jobber skift, har deltidsjobb, eller iallefall en av foreldrene. Andre igjen har besteforeldre som ikke er i arbeid som har anledning og lyst til å ta seg av barnebarna sine på ettermiddagene. Ikke alle barn i norge går på barnehage 7-17 fra de er ca 1 år, og de som går i barnehage går ikke alltid hele tiden ut. Enten leverer man senere eller henter tidligere... Jeg er sterkt imot at staten skal overta barna våre fordi det er så mange foreldre som må bruke så mye av tiden sin på jobben. Det er snakk om noen få år der barna går på skole, slutter tidlig og er litt for små til å gå hjem til tomt hus. Det er ikke riktig å "fange" alle barna inn i et overkontrollert system. Det er mange som legger seg i selen for å prioritere å kunne være hjemme på ettermiddagen når barna er i småskolen, eller for å få råd til sfo(fordi man da kan hente ungen når det passer, og kl 3 kan være like aktuelt som 5). Skal man virkelig ta fra disse familiene den ekstra tiden de klarer å få sammen pga de som ikke klarer å få det til på samme måte?
Gjest sitrus Skrevet 8. februar 2007 #14 Skrevet 8. februar 2007 Jeg er enig med flere her, og sikkert litt uenig også. Jeg tror heldagsskole kunne fungert bra, men man (les: de som planlegger en slik skole) MÅ være bevisst på hva som gjør dagens skole for dårlig og hva man egentlig vil oppnå med å ha barna på skole hele dagen. Det er blant annet viktig å være klar over at flere timer ikke betyr mer læring. Gode rutiner og arbeidsro kan imidleritd gi bedre læring. Heldagsskole bør ikke være alternativet FORDI foreldre jobber lenge, eller hovedsaklig for å erstatte SFO, men man kan kanskje slå to fluer i en smekk ved å gi et bedre pedagogisk tilbud, til alle, enn SFO. Det bør også legges opp med pauser og gode måltider slik at barna ikke kommer utmattet hjem og ikke har fått med seg noe av undervisningen... En annen viktig ting; om hovedformålet med dette er å bedre kunnskapsnivået til elevene så kommer man ikke utenom at den enkelte elevens nivå ikke bare står og faller på antall timer på skolebenken eller pedagogisk superkorrekte bøker, eller lærere som aldri gjør en feil. Elevens egen innsats, at han faktisk må jobbe litt_selv_ med stoffet for å skjønne det, er noe jeg synes har blitt nedvurdert de senere år, i hvert fall på høyere nivåer. En lærer kan ikke lære en elev ALT, uten at eleven bearbeider stoffet selv i hodet sitt. Vet ikke om det er helt relevant i denne tråden, men jeg synes politikerne av og til ikke har motivene helt klart for seg (eller i hvert fall ikke for oss), og synes det er desto viktigere at man er bevisst på disse tingene, så ikke heldagsskolen blir nok en reform for reformens skyld... Det er jo nok av dem, synes jeg...
mysan Skrevet 8. februar 2007 #15 Skrevet 8. februar 2007 Jeg er enig med deg Nallemaja at ungene ikke skal plasseres i heldagsskole for foreldrene sin skyld. Jeg er for heldagsskole for at ungene skal oppnå et bedre nivå internasjonalt sett. Vi ligger etter her i landet. Ja, det er mange foreldre som "ofrer" masse for å få tid med ungene, og som har mulighet til å korte ned på arbeidstiden sin, men det er ikke alle. Jeg tror ikke det er de fleste engang. Selv var jeg hjemme hele tiden da mine var små, og det var flere i veien hos oss som var det, men jeg ser jo at sånn er det ikke lenger. Nå må jo unger i barnehage for å ha noen å leke med.
Tule Skrevet 11. februar 2007 #16 Skrevet 11. februar 2007 Hehe...selv om jeg er enig med deg i dette med mangel på disipling så må jeg le litt, for alt var jo selvfølgelig så mye bedre før,-det syns jeg også, men før for det var 60-tallet, og før for meg var 80-tallet...og jeg syns jeg lærte mye mer på skolen da enn barna gjør nå(har jobbet i skolen). Vi brukte fornavn på 3/4 av lærerne, men hadde ingen problemer med disiplin. Vi måtte stå på rekke to og to før læreren hentet oss inn, gå fint på rekke etter læreren frem til klasserommet. Der måtte vi henge av oss i stillhet, og stille oss opp på rekke igjen før læreren låste opp døra. Så måtte vi henge sekken på stolen og stille oss bak den. Deretter måtte vi vente til læreren sa "god dag barn!" og vi svarte "god dag frøken", så sang vi en salme og ENDELIG kunne vi sette oss ned. Til tross for all denne sløsingen med tiden så var vi flittige og stille i timene (bortsett fra et par av guttene, og selvfølgelig unntak ellers innemellom), og vi lærte mye og hadde stor respekt for lærerne. Hvis noen truet med å si noe til en lærer var det en alvorlig og skummel trussel, i dag bryr barn seg katten om læreren får vite at de har gjort noe galt, -for de vet at læreren ikke har lov å gjøre noe særlig til straff uansett...(og dessuten kommer mamma og pappa til å bli forbanna på læreren og ta med se advokat på konferansetimen). Så til poenget mitt. Jeg mener man må få mer disiplin inn i skolen igjen. Får man til det trenger man ikke å stue ungene sammen i en instutisjon fra morran til sent om kvelden for at de skal lære nok, og for at foreldene kan prioritere jobben med god samvittighet. Jeg er iallefall imot heldagsskole som et argument for at foreldrene jobber jo til 17...for det er det absolutt ikke alle som gjør. Synd for de som gjør det, men det er da ikke riktig at et helt land skal rette seg etter de som har slike jobber? Mange er faktisk hjemmeværende av en eller annen grunn, mange jobber skift, har deltidsjobb, eller iallefall en av foreldrene. Andre igjen har besteforeldre som ikke er i arbeid som har anledning og lyst til å ta seg av barnebarna sine på ettermiddagene. Ikke alle barn i norge går på barnehage 7-17 fra de er ca 1 år, og de som går i barnehage går ikke alltid hele tiden ut. Enten leverer man senere eller henter tidligere... Jeg er sterkt imot at staten skal overta barna våre fordi det er så mange foreldre som må bruke så mye av tiden sin på jobben. Det er snakk om noen få år der barna går på skole, slutter tidlig og er litt for små til å gå hjem til tomt hus. Det er ikke riktig å "fange" alle barna inn i et overkontrollert system. Det er mange som legger seg i selen for å prioritere å kunne være hjemme på ettermiddagen når barna er i småskolen, eller for å få råd til sfo(fordi man da kan hente ungen når det passer, og kl 3 kan være like aktuelt som 5). Skal man virkelig ta fra disse familiene den ekstra tiden de klarer å få sammen pga de som ikke klarer å få det til på samme måte? ← hei jeg er helt enig med deg så da trenger jeg ikke å skrive et langt inleg puh hilsen
Tule Skrevet 11. februar 2007 #17 Skrevet 11. februar 2007 Jeg er enig med flere her, og sikkert litt uenig også. Jeg tror heldagsskole kunne fungert bra, men man (les: de som planlegger en slik skole) MÅ være bevisst på hva som gjør dagens skole for dårlig og hva man egentlig vil oppnå med å ha barna på skole hele dagen. Det er blant annet viktig å være klar over at flere timer ikke betyr mer læring. Gode rutiner og arbeidsro kan imidleritd gi bedre læring. Heldagsskole bør ikke være alternativet FORDI foreldre jobber lenge, eller hovedsaklig for å erstatte SFO, men man kan kanskje slå to fluer i en smekk ved å gi et bedre pedagogisk tilbud, til alle, enn SFO. Det bør også legges opp med pauser og gode måltider slik at barna ikke kommer utmattet hjem og ikke har fått med seg noe av undervisningen... En annen viktig ting; om hovedformålet med dette er å bedre kunnskapsnivået til elevene så kommer man ikke utenom at den enkelte elevens nivå ikke bare står og faller på antall timer på skolebenken eller pedagogisk superkorrekte bøker, eller lærere som aldri gjør en feil. Elevens egen innsats, at han faktisk må jobbe litt_selv_ med stoffet for å skjønne det, er noe jeg synes har blitt nedvurdert de senere år, i hvert fall på høyere nivåer. En lærer kan ikke lære en elev ALT, uten at eleven bearbeider stoffet selv i hodet sitt. Vet ikke om det er helt relevant i denne tråden, men jeg synes politikerne av og til ikke har motivene helt klart for seg (eller i hvert fall ikke for oss), og synes det er desto viktigere at man er bevisst på disse tingene, så ikke heldagsskolen blir nok en reform for reformens skyld... Det er jo nok av dem, synes jeg... ← hei jeg er egentlig enig med deg, jeg syns i steden for dette at di kunne ha lakt mer til rete for lekseløsing pa sfo, en annen ting er at jeg ikke skjonner vordan komunene kan spare på dette, nå betaler jo foreldrene en del av sfo dersom det blir borte ma kommunen betale for den lengre dagen og pluss for alle elevene i dag gjelder det bare elevene fra forste til fjerde klasse sa jeg skjønner ikke det regnestykke hilsen
Tule Skrevet 11. februar 2007 #18 Skrevet 11. februar 2007 Jeg er enig med deg Nallemaja at ungene ikke skal plasseres i heldagsskole for foreldrene sin skyld. Jeg er for heldagsskole for at ungene skal oppnå et bedre nivå internasjonalt sett. Vi ligger etter her i landet. Ja, det er mange foreldre som "ofrer" masse for å få tid med ungene, og som har mulighet til å korte ned på arbeidstiden sin, men det er ikke alle. Jeg tror ikke det er de fleste engang. Selv var jeg hjemme hele tiden da mine var små, og det var flere i veien hos oss som var det, men jeg ser jo at sånn er det ikke lenger. Nå må jo unger i barnehage for å ha noen å leke med. ← hei jeg er ikke helt enig med deg, hvordan kan du mene at elevene blir bedre av og ha en lengre dag? di lerte mer før det er vel mer om inholde i skolen og ikke lengden jeg er enig i at di fleste i dag er i job men jeg vet at det er mange foreldre og mange mødre som er i deltidsjob jeg tror ikke det er alle elvene som kommer hjem til tomt hus og mange eldre barn kan fint gjøre det vorfor er du i mot at eldre barn kan planlege fritiden sin sel? og det med barnehage blir et darlig argument, for om barna må i barnehage for og ha noen og leke med så er det ikke slik at alle er der ful tid, mange foreldre har en del tid med barna sine vorfor skal man opfordre til foreldre som jobber ful tid i steden for og opfordre til foreldre som jobber deltid og har tid med barna sine jeg syns det er bedre, jeg vil heller ha mer til rettelakt sfo en en heldag skole hilsen
Tule Skrevet 11. februar 2007 #19 Skrevet 11. februar 2007 hei jeg syns det er kommet fram mye bra her men og mye som ikke henger på et grep ma jeg si Jeg vil begynne med det med resultater på skolen, jeg kan ikke se at det og ha lengre skoledag vil gi bedre resultater, det har mer med inhold i skolen og gjøre, vi hadde bedre resultat før og vi hadde vel flere timer og da må vi spør oss hvorfor? jeg tror det har med syn og politikk og gjøre og hvor mye tid foreldrene hadde. Man hadde et mer individ syn og man hadde flere tilpasninger det var letere og fa utsat skolestart og som eksempel en annen ting er at foreldrene kanskje hadde mer tid til og følge op (flere var hjemmeverende og flere i deltidsjob) det er kanskje ikke slik altid na Politkikken var og mer åpen for forskjellsbehandling, i dag skal ale skjeres over en kam og integreres og det tar resurser misforstå ikke jeg er for og intergrere alle så langt det går ut fra sin situasjon men jeg reagerer på hvor langt det går, for eksempel reagerer jeg når tilpasingen til for eksempel utviklingshemmede elever motarbeides jeg tenker mest pa di mest utviklingshemmede ikke på di med downs syndrom og di andre som er letter til moderat psykisk utviklingshemmede men di som er alvorligst psykisk utviklingshemmde for eksempel di som er helt ned mot pa 1 - 1,5 år stadiet. Jeg så en dokumentar om en jente som var det på tv og foreldrene så jo at hun fungerte best med sine likesinnede, likvel var det ikke tilat og lage en spesialskole der det gikk, misforstå ikke jeg er helt klart for at slike elever og skal inkluderes men vorfor kan man ikke ha en kombinasjon, noe dager i ver uke på vanlig skole og noen på spesialskole? en friskole her har spesial klasser for tilbakestående elever, di er så og så mange timer i vanlig klasse i uken og så og så mange i spesialklassen , dette blir motarbeidet og det går ikke bare utover desse elevene men det tar og resurser fra di andre en annen ting er foreldres mulighet for og påvirke skolen jeg møter mange foreldre og barn og pårørende til noen med ulike diagnoser ofte i autisme spekteret, det jeg kan se er at mange fortviler over og ikke kunne få tilpasset nok og dette går utover di andre og, foreksempel i dag er det vanskelig og fa utsat skolestart for barn om di ikke er helt modne det til tros for at man med en ny lov ville gjore det letere Slik det er i loven na sies det "at om det er tvil om et barn er modent nok kan foreldrene kreve utsat skolestart" men det er ppt og enkelte ganger bup som ma avgjor om det er tvil og di er flinke til og skjule det desverre en del barn blir tvunget in pa skolen før di er klar for det og til tross for at skolen ikke klare og gi dem det de har krav på, om ppt anbefaler noe så er det ikke sikkert at komunen har rad til og gi det og det er dum, dette og mange ting i sum er årsak til at skolen er dårligere nå altsa når man ikke tar hensyn til modenhet eller tilpasning en elev trenger vordan kan man tro at man skal fa fine resultater da? begyn og se elvene som individer med di fordelene og ulempene di har sa for vi bedre resultater, og her kommer poenget tilat at ver enkelt kan sete krav for seg og få utfordringer som er i trad med elevs evener så vil det blir bedre i steden for at ingen skal vere bedre en noen annen jeg tror det er det største problemet, man er redd for hevding, man glemmer at et barn som er god i et fag gjerne er dårlig eller har det vanskelig i et annet, det er ikke farlig og vere kjempegod i et fag elver som er flinke får ikke nok utfordringer og kan ofte bli uromomenter og lage problemer for klassen og ikke få utfordringer nok kan gi like mye problemer som og få for mye utfordringer, jeg tror man skulle tenke mer på det Ja jeg ser og det med disiplin men jeg tror det er mer med en generel holdningsendring en om man bruker fornavn eller ikke, jeg syns det er fint at man bruker fornavn, jeg ser ikke noe problem med det, vir bruker fornavn på sjefen og vi har respekt for han hun vorfor skal ikke elevene da kunne bruke fornavn på lererene og som jeg har nevnt det at noen ikke får nok utfordringer kan vere medvirkende årsak her Jeg tror det er andre mater lereren må sette seg i respekt på en navn, vi matte hilse på lereren da han kom på ungdomskolen og vi brukte fornavn Jeg tror nok personlig at di fleste problemene i skolen kommer av at vi har et for mye enhetsyn på det, vi må få et mer individ syn på det, der vi ser dem mer som enkelt individ og tilpasser os mer til dem, men da må foreldre ta mer del og og få ta det, altså foreldre må kunne påvirke skoledagen og skolestart mer sammen med elev og lerer likhetstanken er got for langt vi er blit alt for sosialistiske i dete landet vi ma tørre og tenke annerledes og se barna som det di er individ og individ Jeg tror inholdet altså er viktigere en heldag skole eler ikke hilsen
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå