Gå til innhold

Fremhevede innlegg

Skrevet

Norge er ett av de landene som implementerer flest av EU sine direktiver uten selv å ha formell makt i EU, et av problemene våre er at vi opp til 2002 har vært så og si usynlige på den internasjonale scenen, vi er et lite land, i populasjon, økonomi og tilstedeværelse, vi er isolert, politisk, geografisk og kulturelt, de fleste av oss snakker engelsk, men norsk er ikke et int. språk på noen måte. I forsøk på å løse dette presenterer vi Norge som en humanitær supermakt, fredsmegler og et samfunn som lever med naturen og har høyt nivå av likestilling. Alle verdier som de fleste land vil verdsette..

Men kan vi 'overleve' i det internasjonale samfunnet med denne rollen? og klarer vi å oppfylle den..? Hva med EU, burde vi bli medlem slik at vi kunne fått mer reell makt i det int. samfunnet?

Videoannonse
Annonse
Gjest Gjest 1
Skrevet

Jeg tror det er grenser for hvor store Norge tror at det kan bli internasjonalt.

Hvis jeg skal dømme ut fra hvordan jeg har tolket norsk media virker det for meg som om norske utenlandsrepresentanter er naive og lurer mest på hva de andre større maktene synes om "oss".

Erik Solheim, paret Rød-Larsen og alle de andre som leker seg og ser opp til de store i møter utelands for Norge ser ikke utad til å ha en fast, enhetlig, samlet, bevisst og klar linje i forhold til media, offentligheten og det norske folk. Det virker som om de fortsatt lever på den mislykkede Oslo-avtalen og at de er kjempestolt av at Bondevik har hilst på Clinton og utvekslet høflighetsfraser, som de norske kan ha tolket som noe mer (vennskap).

Jeg har fått et svært godt inntrykk av de svenske aktørene, innenlands og utenlands. De fremstår som seriøse, realistiske, målrettede og handlekraftige. Slik har jeg tolket det.

Jeg har altså liten tiltro til det norske UD, norske politikere og norske byråkrater generelt i forhold til det å klare å lage en konstant, endelig og vedvarende plattform der det fremgår at de er kapable til å utføre noe hensiktsmessig, visjonært og strategisk over lang tid, for så å følge det opp og først få det forankret.

Dog skal det nevnes at jeg har stor tiltro til personen og politikeren Jonas Gahr Støre. Jeg er bare noe usikker på hvor mye det hjelper at han er flink, dersom de andre norske er mindre begavede.

Skrevet

Norge har vel i bunn og grunn egentlig en utrolig mye mindre stemme ute blant de store mektige nasjoner en hva våre udulgelige politikere selv måtte ønske at Norge har.

Skrevet

Jeg snakker ikke her om hvor "store" Norge kan bli internasjonalt, men hvordan vi best kan samarbeide med resten av verden og spesielt Europa som er nærmest.

Det at de svenske aktørene virker mer handlekraftige er jo nettopp at de er medlem av EU og har reell makt, noe som Norge ikke har, vi bare innfinner oss etter direktivene, men har ingenting å si i avgjørelsesprosessen.

Er einig med deg Gjest1 at Gahr Støre gir tiltro, men han kjører også en mer toveis kommunikasjon ovenfor det norske folk, framfor tidligere kollegaer og UD som i lengre tid har kjørt enveis.

Cedrik: Tror våre politikere er klar over i hvilken grad deres stemme teller. Selvfølgelig har ikke Norge like stor makt som f.eks USA, GB, Frankrike eller Tyskland. Men det kommer da også helt an på hvilken sammenheng du ser det i? NATO? EU? FN? EØS?

Gjest Gjest 1
Skrevet (endret)

Er det ikke temmelig opplagt at en bruker de samarbeidsforaer som finnes når en vil samarbeide?

Hvilke samarbeidsfora finnes dersom en vil samarbeide og påvirke Europa?

Jo, det er hovedsakelig EU.

Er det et bra fora?

Her er det pro's og con's.

Er EU bedre enn ikke noe fora?

Er du for et norsk medlemskap i EU er det jo greit å starte med argumentasjonen derfra.

NATO er det opplagte fora for samarbeid om forsvars- og sikkerhetspolitikk. Der henger jo Norge med, snubler unna og etterlever kravene så godt de kan...

FN er et greit symbolsk fredsbevarende organ der Norge er populær blant flere fordi landet gir mye bistand og tilskudd i forhold til andre land. Norge er ikke med i toppledelsen og har stor makt, selv om Jan Egeland og Kofi Annan er venner.

EØS? Jo, det er klart. Kjekt å følge direktiver, lover og bestemmelser. Makt? Ikke nevneverdig.

Kanskje du kan definere hva du mener med makt? Det er godt mulig ulike brukere her definerer det annerledes når du kommer med din definisjon.

Endret av Gjest 1
Gjest Gjest 1
Skrevet
Er einig med deg Gjest1 at Gahr Støre gir tiltro, men han kjører også en mer toveis kommunikasjon ovenfor det norske folk, framfor tidligere kollegaer  og UD som i lengre tid har kjørt enveis.

Kanskje det er nødvendig med en toveis kommunikasjon i og med at han er en dyktig strateg og kjenner de der ute og de der hjemme?

Skrevet
Men kan vi 'overleve' i det internasjonale samfunnet med denne rollen? og klarer vi å oppfylle den..? Hva med EU, burde vi bli medlem slik at vi kunne fått mer reell makt i det int. samfunnet?

Nei, nei og ja. Og hva mener du med reell makt?

Skrevet (endret)

Med reell/formell makt mener jeg, som nevnt i første innlegg, at Norge ikke representert i parlamentet, altså kan ikke bidra i avgjørelsesprosesser. Dette er selvsagt siden vi ikke er medlem.

Ser jeg har brukt makt på to ulike måter her! Beklager forvirring..

Med disse løse tankene håpte jeg å få noen tanker fra dere!

og Gjest1; serlvfølgelig bruker man samarbeidsfora, men Norge har ikke stort mer enn lobbyvirksomhet og enkelte konferanser de kan delta på i EU. EØS er en annen side av saken.

Joda, vi deltar i NATO og også i EUs nye sikkerhets og forsvars politikk, blant annet med å stille med flyttbare tropper, selv om dette foreløpig er på papiret.

FN er mer enn "et greitt symbolsk fredsbevarende organ", og Kofi Annan er heller ikke lenger leder av sikkerhetsrådet..

Endret av smaksløk
Skrevet (endret)

Forresten, Gjest1, jeg argumenterer ikke for EU medlemskap. Hverken eller.

Toveis kommunikasjonen jeg sikter til er at frem til 2002 har lite blitt gjort for at det norske folk skal bli hørt og få en stemme med i hva som skal foregå i UD, i ettertid har dette blitt jobbet med, og Gahr Støre er en av de som kanskje kan bedre denne situasjonen.

Endret av smaksløk

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...