Gjest Gjest_Eva_* Skrevet 14. desember 2006 #1 Skrevet 14. desember 2006 Hei! Er i en situasjon der jeg har fått de barne jeg vil ha. Jeg nærmer meg 40 og lurer på å sterilisere meg. Hvordan går jeg fram? Noen som har erfaring med dette, positivt/negativt. Eva
Gjest Verdens verste husmor Skrevet 14. desember 2006 #2 Skrevet 14. desember 2006 Slik det fungerte da jeg steriliserte meg, så oppsøkte jeg min fastlege som ga meg de rutinemessige advarslene før han sendte inn søknad om sterilisering. Sykehuset kontaktet meg, og det gikk ca 8-10 uker fra jeg sendte inn søknaden til jeg "lå på bordet". Du er inn og ute på dagen, får noen dager med sykemelding hvis du har behov for det, men er ellers på bena ganske raskt. Jeg har ikke opplevd noe negativt i forbindelse med steriliseringen, hverken fysisk eller psykisk. Jeg vet at noen kan angre på inngrepet, men jeg har ikke opplevd noen som helst form for følelser rundt det. Jeg er litt usikker på hva slags informasjon du er ute etter, så om det er noe annet du lurer på, så er det bare å spørre, så skal jeg svare så godt jeg kan.
Gjest Gjest Skrevet 14. desember 2006 #3 Skrevet 14. desember 2006 Det er også en enklere operasjon med mindre komplikasjoner å sterilisere en mann.
Gjest Gjest_Eva_* Skrevet 14. desember 2006 #4 Skrevet 14. desember 2006 Hei igjen, trådstarter her! Er i tvil om hva som er det beste; Fjerne livmor eller "slå knute på" egglederne? Men får man fjernet livmoren selv om det ikke er noen medisinsk grunn til det? Har hatt to aborter (riktignok noen år siden) og ønsker ikke flere barn. Er heller ikke i et fast forhold for tiden, så sterilisering av mannen er ikke et praktisk alternativ. Jada, prevensjon blir flittig brukt, men jeg har helt angst for å bli gravid, og bruker angrepille i tillegg til kondom. Blir helt stresset av dette. Så, hva bør/kan jeg gjøre? Tusen takk for svar forresten! :-) Eva
Gjest Gjest Skrevet 14. desember 2006 #5 Skrevet 14. desember 2006 Noe jeg bare lurer på: Mister man mensen hvis man steriliserer seg?
Gjest Gjest Skrevet 14. desember 2006 #6 Skrevet 14. desember 2006 Nei, det gjør man ikke! Sterilisering er heller ikke en helt sikker form for prevansjon, det er noen % som fortsatt blir gravide.
Gjest Dallandra Skrevet 14. desember 2006 #7 Skrevet 14. desember 2006 I diskusjonen mannen eller kvinnen så nevner jeg bare: HVIS man tror man kan få lyst på flere barn (man vet jo aldri, - samlivsbrudd, ny partner... ønske om felles barn... , eller kanskje et barn dør og man vil ha en "erstatning"... mange skrekkscenarioer), så er det best å bruke de ekstra kronene på å sterilisere kvinnen. Da går det fortsatt an å hente ut egg for prøverørsbefruktning. Riktignok går det an å reversere en mannlig sterilisering, men man er aldri garantert at det går an å reversere.
Gjest gjesta Skrevet 14. desember 2006 #8 Skrevet 14. desember 2006 Jeg steriliserte meg litt før jeg fylte 40 år. Hadde tenkt på det noen år og trøbbel med prevensjon gjorde at avgjørelsen var lett. Jeg var som deg singel og jeg visste at jeg hadde fått de barna jeg skulle ha. Uansett hva som skulle skje med de. En ting som også var viktig for meg at jeg ville ikke risikere å bli alene med barn igjen. Til det hadde årene vært for tøffe. Jeg tror neppe de fjerner livmora uten en medisinsk grunn. Det er nemlig en mye større operasjon og du er sykemeldt et par måneder etterpå. Ved vanlig sterilisering så er det et inngrep som skjer på dagkirurgisk, altså inn og ut på samme dag. Jeg var sykemeldt en uke. Har mensen som vanlig. Sexlysten er der. Og menssmertene er der En avgjørelse jeg aldri har angret på.
flickan Skrevet 14. desember 2006 #9 Skrevet 14. desember 2006 Mår det gjelder sterilisering av menn vs kvinnen, så kan man vel hente sædeceller direkte fra testikklen. Han slutter jo ikke å produsere sæd. Men man må kanskje gjøre det flere ganger for å få "friske " celler. (hvis man mot formodning skulle ombestemme seg.)
Gjest Gjest Skrevet 17. desember 2006 #10 Skrevet 17. desember 2006 Nei, det gjør man ikke! Sterilisering er heller ikke en helt sikker form for prevansjon, det er noen % som fortsatt blir gravide. ← En halv prosent, ikke "et par": http://www.who.int/reproductive-health/pub...ons/mec/mec.pdf Kombinert med kondom (som unsett bør brukes i forhold som ikke er fast) så er sikkerheten svært høy.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå