Gjest Sesi Skrevet 14. oktober 2006 #1 Skrevet 14. oktober 2006 Huff, jeg vet ikke hva jeg skal gjøre...snuppa har et kosedyr som er blitt så møkkete (resultat av intens kosing i alle sammenhenger, samt at det er jo ofte med der det skjer) På lappen til dyret står det at det kun må overflatevaskes, men jeg får det ikke ordentlig rent av det....jeg har mest lyst til å putte hele dyret i vaskemaskinen, vaske på ullprogram med milo, MEN hva om det skjærer seg helt, liksom...dyret er uerstattelig - ikke kjøpt i Norge.... Noen som har tatt sjansen før? Og hvordan gikk det??
Aster Skrevet 14. oktober 2006 #2 Skrevet 14. oktober 2006 Kanskje du kan prøve med Milo på finvaksprogram uten sentrifugering? Legg kosedyret i en vaskepose eller et putevar. Har vaska mange kosedyr i vaskemaskinen, noen på 40 grader andre på 60 grader. Alle har blitt så og si like fine etterpå. Ingen klager så langt i alle fall. Lykke til !
Tabris Skrevet 14. oktober 2006 #3 Skrevet 14. oktober 2006 Min kosebamse var med meg overalt, og var også uerstattelig. Når hun ble skitten, tok mor en klut med såpe og vann og skrubbet hele bamsen. Deretter ble hun hengt opp til tørk etter ørene på snora ute - mens jeg satt nedenfor og snakket med henne så hun ikke skulle være alene. Bamsen sitter nå i dag som min maskot på sofaen.
Gjenglemt sykkellås Skrevet 14. oktober 2006 #4 Skrevet 14. oktober 2006 Jeg hadde vært forsiktig med å putte dyret i vaskemaskinen når det faktisk er en uerstattelig venn. Kosedyr er veldig viktige for mange barn. Men det går kanskje an å håndvaske den? De kosedyrene jeg har vasket i vaskemaskin har fått litt rar, bustete pels, de jeg har vasket for hånd ser normale ut.
Aster Skrevet 14. oktober 2006 #5 Skrevet 14. oktober 2006 De kosedyrene jeg har vasket i vaskemaskin har fått litt rar, bustete pels, de jeg har vasket for hånd ser normale ut. ← Eneste forskjellen jeg har merka er at de blir renere i maskinen, pelsen har vært lik.
Gjest baby-E Skrevet 14. oktober 2006 #6 Skrevet 14. oktober 2006 du kan ikke prøve å vakse den for hånd da? Og kanskje legge den i en bøtte med vann og såpe en stund også skylle den?
Gjest Sesi Skrevet 14. oktober 2006 #7 Skrevet 14. oktober 2006 Har vasket den for hånd, men den blir ikke ren...pelsen ble stivere av det allerede, men jeg tenker at den kanskje blir litt mykere igjen om jeg bruker skyllemiddel, og tar ham to runder i tørketrommelen, men det jeg er redd for er at fyllet skal bli helt klumpete (tilsvarende når du vasker dårlig puter...)...det er liksom det eneste jeg ser for meg som kan gå "galt", men det er jo ille nok...Huff, jeg er virkelig i villrede på hva jeg skal gjøre....
Gjest Gjest Skrevet 14. oktober 2006 #8 Skrevet 14. oktober 2006 Jeg villle i allefall ALDRI i verden ha puttet den i tørketrommelen! SPESIELT ikke hvis den egentlig ikke skal maskinvaskes en gang!
Gjest Sesi Skrevet 14. oktober 2006 #9 Skrevet 14. oktober 2006 Er ikke så redd for dèt egentlig....er bare snakk om et par runder på lav temperatur for å få den myk igjen utenpå.... Jeg tror jeg heller mot å forsøke....skal bestemme meg i løpet av dagen
Gjest Dingo Skrevet 14. oktober 2006 #10 Skrevet 14. oktober 2006 Jeg vasker kosedyret i vaskemaskinen i vaskepose. Nå er den vasket mange ganger så man kan se det på pelsen. Jeg har vasket den på vanlig vaskeprogram, mne det er sikkert en fordel å kjøre den på en finvask med skånsom sentrifugering. Vasker den om kvelden etter at hun har sovnet, og håper den er tørr før hun våkner Lykke til, håper den holder seg like fin
Gjest Sesi Skrevet 15. oktober 2006 #11 Skrevet 15. oktober 2006 Ja...nå ligger dyret i vaskemaskinen.....30 grader.....milo vaskemiddel og milo skyllemiddel.....inni et putevar.....med laveste hastighet på sentrifugeringen...på ullprogram.....Har gjort mitt for at det skal bli skånsomt så får vi håpe det beste...Dyret har ikke øyer og nese som kan dette av, det har ikke lang pels som kan bli ødelagt...det ENESTE jeg er bekymret for er konsistensen på dyret når det kommer ut (altså hvordan stuffingen inni dyret oppfører seg...)....men nå er det ingen vei tilbake. Takk for alle innspill jeg har fått!! Skal skrive og fortelle hvordan det har gått etterpå...
Gjest Sesi Skrevet 15. oktober 2006 #12 Skrevet 15. oktober 2006 Da ligger dyret til tørk. Det var full suksess. Ren og fin - lukter godt - ble myk igjen i pelsen (han ble litt sånn stiv når jeg vasket den for hånd) Så dette kommer jeg til å gjøre igjen neste gang også. Takk til dere som oppmuntret meg slik at jeg turte!! Og takk til dere som var skeptiske slik at jeg ikke hev den inn på kokvask..Neida, ville aldri gjort det uansett, men det er greit å få forskjellige synspunkter!!
nallemaja Skrevet 15. oktober 2006 #13 Skrevet 15. oktober 2006 Så bra at "dyret" overlevde vasken! Kom på en episod når jeg leste denne tråden. Det er ikke alltid trøst i at man kan kjøpe ny bames heller... Guttungen min hadde en olebrumm som han var fyktelig glad i. Den mista vi i en brann, men forta oss å kjøpe ny samme dag slik at han ikke skulle merke at den var borte...men til tross for at det var akkurat samme type bamse(så HELT lik ut for oss)så merka han forskjell! Han prøvde den et par dager,men så havna den i lekekassa...stakkars brumm...hadde han vært en kjærest ville det si at den nådeløst hadde blitt DUMPA! Gutten prøvde lenge å knytte seg til diverse bamser han fikk fra fjern og nær,men ingen kunne måle seg med den opprinnelige brumm som han fikk 1. dagen i livet sitt...huff...Men han kom over det og lever nå livet uten en spesiell bamsevenn(selv om han er litt sjalu på søstera som har en vattfylt bestevenn som er med overalt)
the Sun Skrevet 16. oktober 2006 #14 Skrevet 16. oktober 2006 Anbeffaler forsiktig maskinvask med Milo og lett tørketrommet. Tørketrommelne gjør pelsen litt mere luftig.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå