Gjest Gjest Skrevet 1. juni 2006 #1 Skrevet 1. juni 2006 Etter nok et kriseanfall/angstanfall innser jeg vel at jeg må oppsøke profesjonell hjelp. Dka dra til fastlegen for en rekvisisjon til psykolog. Men problemet er å finne en med eldig plass. Jeg fikk en rekvisisjon for 5 år siden, men fant ut at jeg ville klare meg på egen hånd. Jeg ringte først rundt til mange på den lista jeg fikk utdelt, men det var svært vanskelig å få tak i psykologene, og de hadde jo alle sammen fullt. De jeg snakket med tok meg heller ikke særlig seriøst (jeg har ikke opplevd noe traumatisk som overgrep, ulykke el som skal tilsi at jeg trenger hjelp har bare hatt en vanskelig barndom/ungdomstid). Jeg lurer derfor på hvordan dere har klart å få tak i en terapeut? Må være en med offentlig godkjenning, dvs jeg kan bruke frikort. Dessuten ønsker jeg jo også å finne en som er dyktig, men det er kanskje vanskelig siden det i utggangspunktet er så fullt? Er situasjonen slik at man er heldig bare man får tak i noen uavhengig av kvalitet? Og hvordan skal jeg vite om noen er gode, må jeg bare prøve og feile her? Synes også det er så vanskelig å få tid til å ringe rundt, siden jeg jobber hver dag og sitter i et åpent kontorlandskap. For de er jo bare tilgjengelige på dagtid regner jeg med... Virker jo som det har blitt så vanlig å gå til psykolog nå, så det er ikke så rart at det blir så lange køer. Jeg føler jeg har prøvd lenge nok på egen hånd, men frykter at jeg ikke får tak i noen som er offentlig støtta. Noen som kan hjelpe meg her?
afr0dite Skrevet 1. juni 2006 #2 Skrevet 1. juni 2006 I Oslo alene er det kun 200 psykologer som har offentlig avtale. Selv om det her ser ut som et ganske stort tall, kan du tenke deg at det finnes 500000 mennesker i Oslo. Husker ikke antall privatpraktiserende psykologer, men de 200 er en dråpe i havet. De er overarbeidet, og ekstremt ettertraktet. Dette er ikke psykologer som har mulighet til å følge deg opp så lenge du ønsker, fordi kommunen kun sponser så og så mange timer. Det er klart det er mulig, men hadde jeg vært deg, ville jeg prøvd å snuse litt i det private terrenget også! Ring til psykologforeningen og få noen navn derfra feks. Lykke til! Håper du får hjelp til å håndtere de vanskelige opplevelsene du har vært i gjennom! Kjempefint at du er tøff nok til å ville jobbe med det!!
Gjest Gjest Skrevet 1. juni 2006 #3 Skrevet 1. juni 2006 Ser at jeg skrev en del feil i innlegget mitt, men håper dere forstår. Er helt ør i hodet etter et illebefinnende tidligere idag.. takk for svar Afrodite! ja, jeg bor i Oslo. jeg har vært inne på hjemmesiden til noen private (er jo kun de som investerer i hjemmeside), og ser der at det koster 600 pr time å gå til dem. hvordan skal jeg få råd til det når jeg er student? har sett at SiO har et tilbud, men det står at det kun er korttidsterapi. Tror jeg trenger mer enn noe få timer for å få orden på en del.Dessuten står det at det er psykoterapi, vil dette si behandling etter Freuds lære? Jeg er nemlig litt skeptisk til det, ønsker heller kognitiv terapi. Noen med erfaring som kan forklare litt forskjellene her? Hvor lang ventetid er det vanligvis til offentlig terapeut, og er disse dyktige nok? Og hvorfor blir ikke flere terapeuter godkjent, når behovet er så stort i Oslo?
lillesky Skrevet 1. juni 2006 #4 Skrevet 1. juni 2006 Hvis du starter hos SiO, så kan de helt sikkert hjelpe deg videre hvis du trenger flere timer.
Trillian Skrevet 2. juni 2006 #5 Skrevet 2. juni 2006 har sett at SiO har et tilbud, men det står at det kun er korttidsterapi. Tror jeg trenger mer enn noe få timer for å få orden på en del.Dessuten står det at det er psykoterapi, vil dette si behandling etter Freuds lære? Jeg er nemlig litt skeptisk til det, ønsker heller kognitiv terapi. Noen med erfaring som kan forklare litt forskjellene her? Hvor lang ventetid er det vanligvis til offentlig terapeut, og er disse dyktige nok? ← Psykoterapi brukes ofte som et samlebegrep - jeg vil tro at psykologene ved SiO kan tilby deg kognitiv terapi - det er da også det vanligste førstevalget i behandling av angstlidelser (innen offentlige tjenester i hvert fall). Korttidsterapi kan jo vise seg å være nok (kognitiv terapi er ofte relativt korte eller i hvert fall begrensede opplegg...)- det er i hvert fall ingen grunn til å IKKE oppsøke tjenesten, ettersom de har langt kortere ventetid enn andre offentlige tjenester. Du kan kontakte Norsk Psykologforening for å få en liste over privatpraktiserende psykologer med hjemmel eller sjekke denne listen fra trygdeetaten. Når de har hjemmel vil det si at du kun betaler minstebeløpet - opp til 1615 kroner - all behandling etter dette er da gratis. En helt gratis og nokså langvarig terapi kan du også få muligheten til ved å kontakte psykologisk institutt - profesjonsstudentene har intern klinisk praksis i løpet av studiet - behandlingen er helt gratis, du kan selv ta kontakt uten henvisning og studentterapeuten veiledes av psykologspesialist. Lykke til
ashera Skrevet 2. juni 2006 #6 Skrevet 2. juni 2006 Supplerer Trillian: Så annonse fra Psykologisk institutt for ike lenge siden, de tar inn nye klienter nå fo terapi i høstsemestret. Og det er gratis.
Gjest Gjesta Skrevet 3. juni 2006 #7 Skrevet 3. juni 2006 Jeg var i samme situasjon for noen år siden, og jeg tok kontakt med helsetjenesten ved UIO. De hjalp meg videre og ordnet time hos en psykolog på en psykiatrisk poliklinikk, noe som kan være vanskelig å få til alene. Så jeg vil anbefale deg å gå den veien. Selv om de kanskje ikke kan tilby deg den behandlingen du trenger, så kan de hjelpe deg videre i systemet.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå