Gjest Gjest_Adina_* Skrevet 12. mai 2006 #1 Skrevet 12. mai 2006 Kan noen fortelle meg hvorfor det står i alle oppskrifter at kveita skal ligge i saltlake ca. 20 min. før den skal tilbredes?
Brunhilde Skrevet 12. mai 2006 #2 Skrevet 12. mai 2006 Jeg tror rett og slett for at den skal holde seg fast og fin.
Adina Skrevet 12. mai 2006 #3 Skrevet 12. mai 2006 Takk, det høres jo igrunn logisk ut:-) Har aldri tilbredt slik fisk før, på tide! Det er jo en nydelig fisk.
Gjest gjest1 Skrevet 12. mai 2006 #4 Skrevet 12. mai 2006 Pussig, jeg kan ikke huske å ha lest en eneste oppskrift med kveite som sier at den skal ligge i saltlake. Jeg elsker kveite og lager det relativt ofte og bruker mange ulike oppskrifter. Jeg har aldri brukt saltlake og har ikke hatt noen problemer med konsistensen.
Brunhilde Skrevet 13. mai 2006 #5 Skrevet 13. mai 2006 Pussig, jeg kan ikke huske å ha lest en eneste oppskrift med kveite som sier at den skal ligge i saltlake. Jeg elsker kveite og lager det relativt ofte og bruker mange ulike oppskrifter. Jeg har aldri brukt saltlake og har ikke hatt noen problemer med konsistensen. ← Jeg innbiller meg at det er en litt sånn "gammel" greie. Mener at det samme ble sagt om torsk, at hvis man legger den i saltlake så holder den seg både fast og hvit.
Majka Skrevet 13. mai 2006 #6 Skrevet 13. mai 2006 Det er ganske vanlig å bruke saltlake for kveite. Har som oftest stått det i de oppskriftene jeg har brukt. Det har vært både før grilling, ovn og koking/damping. Mener å ha lest noe om at salt binder proteinet i fisken, og da blir den kanskje fastere som Brunhilde sier?
Gjest gjest1 Skrevet 15. mai 2006 #7 Skrevet 15. mai 2006 Har aldri hørt om at kveite skal ligge i saltlake. Det hadde ikke sambo heller og han er kokk. Ikke fant vi noe om det da vi bladde opp i hans gamle lærebøker. Når det gjelder tosk bruker vi ikke saltlake der heller, derimot litt eddik i kokevannet gjør den fast og hvit i fisken.
Brunhilde Skrevet 15. mai 2006 #8 Skrevet 15. mai 2006 Noe må det være i det, for da jeg gjorde et raskt søk på kveite+saltlake kom alt dette opp...
Gjest gjest1 Skrevet 16. mai 2006 #9 Skrevet 16. mai 2006 Men det står ingensteder hvorfor? Hvorfor? det er det jeg lurer på? Snakket med en annen kokkevenn i går han hadde heller aldri hørt hvorfor, bare at det sto i enkelte oppskrifter, men der han jobbet gjør de det ikke.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå