Gå til innhold

Katten har skadet halen


Fremhevede innlegg

AnonymBruker
Skrevet

Bare så det er sagt, Ja, vi har allerede vært hos dyrlegen. 

I går morges kom katten hjem og halen hang slapt, sto ikke rett til værs slik den bruker. Kunne ikke finne noen synlige skader bortsett fra en liten klump ca 10 cm nedenfor halerota. Det var tydelig litt vondt, men katten virker pigg ellers. Uansett, jeg ordna en dyrlegetime samme dag og fikk sjekket opp halen, men han kunne ikke konkludere sikkert hva som er problemet. Det ser ikke ut som nerveskade (som kan skje om halen har blitt dratt), han fant ikke bittsår heller utover klumpen på halen. SÅ da er spørsmålet om det er brudd (han kunne ikke kjenne at det var brudd) eller en klemskade. Så vi ble sendt hjem med smertestillende og så se det an et par dager før vi ev tar røntgen. Merker at katten er litt roligere enn den pleier, men det spises/drikkes og går på do..

Dere med katter som har knekt halen eller hatt skader i halen, hvordan gikk det? Amputerer man ved brudd eller kan det gro fint? Kan det være nerveskade som forverres selv om dyrlegen sjekket?

Huff man blir så bekymret..... 

Anonymkode: fb22d...f68

  • Hjerte 2
Videoannonse
Annonse
AnonymBruker
Skrevet

Som barn hadde jeg en katt som fikk brudd i halen, det grodde fint. En annen katt jeg kjenner fikk amputasjon, og den levde fint med det. Litt kort hale, men det var ikke noe hinder for katten.

Anonymkode: b1884...ad6

  • Nyttig 1
Skrevet

Minste av mine kom hjem med helt slapp hale. Han hadde tydelig vondt langt inne på halen, men spiste som normalt. Jeg avventet dyrelegen siden han ellers var i god form (bare litt roligere, som din). Etter ca en uke var halen helt som normalt igjen. Det er ikke uvanlig at de skader halen innimellom, det er ganske vanlig at de setter den fast et sted 🤣

Knekte haler trengs sjeldent å amputeres så lenge det ikke går infeksjon i åpne sår. Som oftest blir det bare en knekk på halen som de lever fint med. Jeg hadde en katt tidligere som hadde en vinkel midt på halen etter å ha fått den klemt i en dør (ikke av meg!) og den klarte seg utmerket i 12 år etter det. Halen så ut som en oppned L 😁.

Ut fra det du forteller så vil jeg anta at halen har blitt satt i klem eller fått et slag/traume, og at et blåmerke/hevelse gjør at funksjonen blir midlertidig dårligere i halen. 

Og i verste fall, om den må amputeres (det må neppe halen til din katt utfra infoen du gir), kattene blir vant til det også og klarer seg omtrent like bra som før.  

  • Nyttig 1
AnonymBruker
Skrevet

Så det er håp i hengende hale altså.. 😊

Anonymkode: fb22d...f68

  • Nyttig 1
AnonymBruker
Skrevet

Katter biter hverandre i halen, og da fremstår den noen ganger som brukket, det er ofte dette som har skjedd.

Anonymkode: 89da7...9a3

  • Nyttig 1
AnonymBruker
Skrevet

Min katt knakk halen. Den grodde fint av seg selv mens katten gikk på smertestillende (som er den eneste medisinen mine katter tar med glede 😅)

Anonymkode: 19094...37d

  • Nyttig 1
AnonymBruker
Skrevet

har skjedd to ganger her. Første katten hadde bittsår, betent i nærheten av halefestet.

Andre katten fikk bittsår på halen som førte til brist. Til tross for antibiotika ble verkebyllen så stor at hun endte med knekt hale. Hun er en orientalerblanding og har lang hale og hun har den stort sett rett opp. Den har grodd skjevt så nå på midten så går den til venstre.

Anonymkode: 12f68...03c

  • Nyttig 1
AnonymBruker
Skrevet

Min knakk halen i slåsskamp med annen katt. Fikk smertestillende av dyrlegen i starten, så skulle den gå et par mnd uten der halen grodde, gitt at vi ikke så tydelig ubehag. Hvis den fortsatt hang etter et par mnd sa dyrlegen det var best å amputere, for da er den i veien (min har stoor hale). Jeg mener å huske den hang et par uker, så begynte han å fekte med den og løfte den. Jeg mener det gikk 3-4 måneder før den var helt normal. Men, siden han begynte å bruke den aktivt lenge før sjekken etter 2mnd fikk han beholde den. I dag er den helt normal, merker ingen forskjell fra før slåsskampen.

Anonymkode: 4c690...c90

  • Nyttig 1
AnonymBruker
Skrevet

Det kan være vanskelig å oppdage kattebitt rundt haleroten, men er veldig viktig at du forsøker å se om du finner noe så den kan få antibiotika ASAP om det er det. 

Anonymkode: 878e8...650

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...