Gå til innhold

Fremhevede innlegg

Skrevet

Hva hadde dere gjort med pengene ? Betalt ned bil, ekstra i boliglån ? Det skjedde uforventet og lurer på hva jeg skal gjøre med pengene 😅

Anonymkode: 99d4b...38a

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Sjekk alle de andre trådene som heter "hva hadde du gjort hvis du fikk x kroner".

Hadde jeg hatt gjeld, hadde jeg betalt ned på gjelden hvis jeg plutselig fikk en pott penger. Lånet med høyest rente betales først.

Anonymkode: 9e2dd...4cf

  • Liker 4
Skrevet

Har du billån så selvsagt det. Med mindre du har kredittgjeld osv selvsagt.

så kan du spare eller investere mndbeløpene du ikke betaler lenger 

Anonymkode: c8185...c89

Skrevet

enten inn på fond eller boliglån hadde jeg gjort, for din del kanskje billån om du har det.

Skrevet

Sende alt til Gazadasaprasastan.

Skrevet

Gått av med pensjon ca 9 mnd tidligere.

Anonymkode: 35397...9aa

Skrevet

Det spørs helt pa situasjonen din. Inntekt/skatt med tanke på nedbetaling av lån. 

Livssituasjon, har du opparbeidet buffer, dyrt lån etc. 

 

Dersom du ikke er så interessert i å sette deg så mye inn i øokomini og ikke har dyre forbrukslån, vil jeg tippe at å ha en grei buffer og deretter betale ned på billån kan være allsidig smart. 

 

Kjedelig, men trygge handlinger som på sikt gjør mye. 

  • Liker 3
Skrevet

Kjøp sølv..!

Anonymkode: be3c3...34b

Skrevet

Kjøpt meg noe personlig som et minne og satt resten i fond. 

Anonymkode: e6f47...5ab

  • Nyttig 1
Skrevet

Hva jeg hadde gjort er jo ikke så aktuelt hvis vi ikke er i samme situasjon. Men generelt i rekkefølge oppusingsbehov/utskiftninger, billån, buffer om du ikke har, huslån.. 

Anonymkode: ae387...d03

  • Liker 1
Skrevet

Det kommer an på økonomien din. Har du mye lån med høy rente så betal ned på den. Har du buffer? Hvis ikke så sett pengene som eventuelt er igjen på høyrentekonto. Er økonomien på stell? Putt penga i fond eller kjøp deg er skikkelig ferie 

Anonymkode: 49d70...e00

Skrevet

Arvet 300.000 for tre år siden. Brukte 120.000 på lån. 70.000 på ferietur og resten ble sullet vekk og vi fikk en nydelig jul❤️ 

Anonymkode: b6676...a4f

  • Hjerte 1
Skrevet
AnonymBruker skrev (3 timer siden):

Hva hadde dere gjort med pengene ? Betalt ned bil, ekstra i boliglån ? Det skjedde uforventet og lurer på hva jeg skal gjøre med pengene 😅

Anonymkode: 99d4b...38a

Nedbetalt eventuell gjeld, investert resten

Anonymkode: bc66b...8dd

Skrevet

Hva jeg hadde gjort, er irrelevant. Hva som er lurt å gjøre, er helt åpenbart, med mindre du har en veldig spesiell økonomisk situasjon: betal ned på lånet med høyest rente.

Anonymkode: 0f325...5e5

  • Nyttig 1
Skrevet

For meg er ikke 200 000 noen stor sum og ikke penger jeg trenger nå, så jeg ville nok investert i fond.

Anonymkode: b7b39...61b

Skrevet

Ny sofagruppe og spisestuegruppe. 

Anonymkode: 67295...5bd

Skrevet
AnonymBruker skrev (3 timer siden):

Hva hadde dere gjort med pengene ? Betalt ned bil, ekstra i boliglån ? Det skjedde uforventet og lurer på hva jeg skal gjøre med pengene 😅

Anonymkode: 99d4b...38a

Hvis summen var på mer enn en million så ville jeg ha betalt på boliglånet.

 

Med 200.000 tror jeg at pengene raskt ville ha gått til en to ukers reise med «noe ekstra» og unnet meg alt jeg ønsket.

Så da ville de pengene ha forsvunnet. 

Anonymkode: b6b0f...f9f

Skrevet

Spørs helt på økonomien din.

Jeg hadde satt alt i fond, siden jeg har tilstrekkelig buffer og vil beholde det lille jeg har av lån av skattemessige årsaker. I tillegg reiser jeg på de feriene jeg ønsker i dag, det er aldri økonomien som begrenser feriene. 

Men hvis du er i en mer usikker situasjon kan jo noe helt annet være å anbefale. Skal du betale lån er det åpenbart det lånet med høyest rente som bør betales først (eksl. f.eks. studielån med sine særfordeler). Er du i en situasjon der du ikke ville klart å få en litt kjip utgift på kort sikt kan det også være lurt å legge opp en noe større buffer. 

Jeg hadde brukt alt sammen til langsiktig fondssparing. Om det er riktig for deg også spørs helt på situasjonen din. 

Anonymkode: fe363...b03

  • Liker 1
Skrevet

Om du ikke har bakt billån inn i boliglånet - betal det ned! Uansett om lånet betjenes separat vil jeg anbefale det. Min erfaring er at å frigjøre månedlige utgifter er bedre enn å investere. Spesielt om du allerede sparer. Om billån er mindre enn beløpet - spar resten. 

Anonymkode: f2fac...d41

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...