Gå til innhold

dele boutgifter 50/50 eller ikke?


Fremhevede innlegg

Skrevet
Hei! Jeg trenger litt økonomisk klokskap fra dere damer.
Jeg skal bli samboer for første gang, og jeg står litt fast i spørsmålet om hvordan vi bør fordele husleien.

Vi tjener ulikt og har ganske forskjellige forbruksvaner. Jeg har alltid vært ganske strukturert, mens han har blitt mer fornuftig etter vi ble sammen, men han har fortsatt litt kredittkortgjeld og mer studiegjeld enn meg.
Inntekt:
• Jeg: 550 000 (nettopp fått fast jobb)
• Han: 470 000
Regner jeg etter inntekt, blir en “rettferdig” fordeling slik:
• Jeg: 53,5 % ca. 10 165 kr/mnd
• Han: 46,5 % ca. 8 835 kr/mnd
Jeg tenkte først at det var det mest rettferdige. Men nå kjenner jeg litt på om jeg er dumsnill, eller om dette faktisk er en god løsning?
Samtidig har vi ulikt økonomisk utgangspunkt: Jeg har snart spart opp en million (har levd ganske sparsommelig), mens han har litt kredittkortgjeld (dette skal prioriteres hardt de neste månedene!! jeg har foreslått at han burde utsette studielånet på 3k i måneden til han har fått betalt ned dette, usikker på om det er et bra råd?)
Hvordan ville dere tenkt rundt dette?

(har også strekt meg en del mtp lokasjon, så vi endte nærmest hans jobb, mens jeg må bruke ca 1t hver vei på pendling til jobb)

Bør vi dele etter inntekt, 50/50, eller finnes det andre måter å gjøre det på når utgangspunktet er så forskjellig?
Tar gjerne imot alle kloke tanker! 

Anonymkode: 4a3f8...cf1

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Med så lik lønn så ville jeg delt 50/50. Om det etterhvert blir større forskjell ville jeg gått etter %. Du bruker kanskje uansett mer penger på transport siden du bor såpass langt unna jobb?

Jeg syntes det høres fornuftig ut å pause studielånet for å betale ned mer på kredittkortet. 

Anonymkode: ad007...ece

  • Nyttig 2
Skrevet

Ikke noe i veien for at dere deler som du foreslår. 

Det er heller ikke noe i veien for å dele 50/50, spesielt siden forskjell i lønn er såpass liten, og forskjellen i beløp ikke blir så stor.

Sånn du foreslår så blir det en "millimeter" nøyaktighet på beløpene. Jeg ville evt brukt 10 000 og 9 000.

Har du tenkt på fordeling av andre utgifter? Strøm? Mat? Internett osv.

Det er ikke urimelig at han betaler litt mer enn deg på matutgiftene.

  • Nyttig 1

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...