Gå til innhold

Fremhevede innlegg

Skrevet

Mor har tre særkullsbarn og var gift med Per som har to særkullsbarn. Mor og Per giftet seg, og da mor ble syk gav hun alt hun eide til Per. Dette for å sikre at han fikk bo i huset etter hennes død. Hun fortsatte å bo i huset og bidra i husholdningen. Nå er mor død, og de tre barna hennes får ingen arv. Hun gav jo bort alt mens hun levde. 
Er det noen som har erfaring med at en sånn gave kan omstøtes? 

 

Anonymkode: 194b8...34d

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Siden hun ga alt til mannen da hun ble syk, kan det kanskje regnes som dødsdisposisjon (er det riktig ord?), så det er kanskje mulig å få gjort noe med ja, men dette må dere ha advokathjelp med.

Anonymkode: 6fcd0...6c4

  • Nyttig 1
Skrevet

Dersom det ble opprettet en ektepakt hvor huset ble Pers særeie, skal huset holdes utenfor et skifte. Resten av boet skal skiftes, og barna arve sin del av.

Opprettelse av særeie anses ikke som en dødsdisposisjon som noen over nevner hvis hun ikke lå på dødsleiet. Man mister ikke mulighrten til å disponere verdiene sine selv om man er syk.

Hvis det ikke foreligger en ektepakt men verdiene bare er overført til Per; inngår de fortsatt i felleseiet som skal skiftes.

Anonymkode: 672f4...7d9

  • Liker 1

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...