Gjest Gjest Skrevet 24. februar 2006 #1 Skrevet 24. februar 2006 Var hos legen i går siden jeg i over en uke har slitt med noe jeg først trodde var en forkjølelse, men som nekter å gå over. Legen konstaterte at jeg ikke hadde feber, men at jeg hadde ekstremt hovne kjertler og litt væske i øregangene. I dag våknet jeg utpå ettermiddagen med noe som kjennes ut som digre "dotter" i ørene. Har nedsatt hørsel, og det er ubehagelig. Må jeg stikke bort på legevakta i morgen? Noen som har en anelse om hva dette er?
Amanlis Skrevet 24. februar 2006 #2 Skrevet 24. februar 2006 Kan høres ut som om du har en ørebetennelse. Samme symptomer som når jeg har ørebetennelse i alle fall. har du vondt når du trykker på den tappen som beskytter øregangen (vet ikke hva det heter). Ta nesespray, det skal visst hjelpe. Vær forberedt på at legevakta ikke vil ta deg i mot. Enkelte legevakter tar ikke i mot ørebetennelsepasienter, de gir beskjed om at du skal ta nesespray og smertestillende og kontakte fastlegen på mandag. Forferdelig frustrerende hvis/når man har grusomt vondt.
Little sister Skrevet 25. februar 2006 #3 Skrevet 25. februar 2006 Det kan være influensa. Jeg hadde samme symptomer selv. (pluss hovne øyne, og vond hals) Jeg dro på legevakten et par dager etter det ble sånn, men han så såvidt på meg og sa det va vanlig forkjølelse og det kom til å gå over i løpet av en uke. En uke gikk og jeg ble verre og verre. Tilslutt kontaktet jeg fastlegen og måtte komme å ta prøver. Da fant de ut at jeg hadde infeksjon i kropp og øyne, streptokokker og influensa. Så jeg fikk antibiotika og øyedråper. Har nå vært syk i 20 dager tilsammen. Dette var min erfaring med legevakt..
Gjest Gjest Skrevet 25. februar 2006 #4 Skrevet 25. februar 2006 Hos fastlegen på torsdag sa de jo at det nok var influensa, og det måtte bare få gå over (de tok prøver for streptokokker, var negativ). Men influensa har jeg da hatt mange ganger før, og det har ikke vært slik som dettte! Jeg har nå vært syk siden onsdag 15, og våknet nå midt på natta fordi hals/ører gjorde så utrolig vondt..har hatt problemer med å svelge i snart to uker, har hatt en ekkel hoste, rennende øyne (de er sammenklistret når jeg våkner om morgenen, noe jeg ikke har opplevd siden jeg var barn), jeg er så slapp at jeg knapt greier å holde meg på bena..Hvis legevakta ikke vil ta i mot meg vet jeg ikke hva jeg gjør!
Gjest Gjest Skrevet 25. februar 2006 #5 Skrevet 25. februar 2006 Jeg var plaget av allergi og hadde konstant tett nese. Det fører også til et trykk på ørene, slike dotter. Prøv nesespray, gjerne også bare med saltvann. Dottene kommer nok av at du er så tett. De forsvinner når du får puste fritt igjen. God bedring! (Skulle ha gitt deg en , men ikke bli smittet! )
Lavendula Skrevet 25. februar 2006 #6 Skrevet 25. februar 2006 Hvis du holder deg for nesa (knip helt igjen) og blåser hardt, som om du skal blåse opp en ballong med nesa, vil det kunne lette på trykket innenfor trommehinnen ved å slippe overtrykksluft/væske ned i svelget. Verdt et forsøk!
Little sister Skrevet 25. februar 2006 #7 Skrevet 25. februar 2006 Hos fastlegen på torsdag sa de jo at det nok var influensa, og det måtte bare få gå over (de tok prøver for streptokokker, var negativ). Men influensa har jeg da hatt mange ganger før, og det har ikke vært slik som dettte! Jeg har nå vært syk siden onsdag 15, og våknet nå midt på natta fordi hals/ører gjorde så utrolig vondt..har hatt problemer med å svelge i snart to uker, har hatt en ekkel hoste, rennende øyne (de er sammenklistret når jeg våkner om morgenen, noe jeg ikke har opplevd siden jeg var barn), jeg er så slapp at jeg knapt greier å holde meg på bena..Hvis legevakta ikke vil ta i mot meg vet jeg ikke hva jeg gjør! ← Jeg syns du skulle dra til fastlegen å be om å få tatt en blodprøve, samt få han til å se på øynene dine. Høres ut som du har øyekatarr åsså, og da må det dråper til.
Gjest Jay Skrevet 21. november 2011 #8 Skrevet 21. november 2011 Tilleggsopplysning fra nyinorge.no "Fastlege: Gå til fastlegen ved generelle helseplager eller for å få henvisninger til spesialist. Legevakt: Skal ta i mot pasienter som har behov for øyeblikkelig hjelp. Det vil si behandling av sykdom og skade som ikke kan vente til neste dag. Akutt - ring 113: ved livstruende og akutte skader" Altså skal man i utgangspunktet ringe fastlege dersom man har plager som kan vente en dag, og ikke dra til legevakten fordi man synes det er mer lettvint å se an problemet for så å dra til legevakten, enn å bestille time hos fastlegen og tenke litt mer langsiktig. Fastlegen har plikt til å ha akuttimer, slik at man som regel kan få time der i løpet av dagen dersom det er akutt. (definisjon av akutt fra definition-of.net : Akutt , definisjon av akutt , betydningen av akutt - 1 (adjective) akutt [ɑˈkʉt] brått gjeldende, spontan komme i akutt nød 2 (adjective) akutt [ɑˈkʉt] snarest mulig, med en gang trenge akutt hjelp 3 (adjective) akutt [ɑˈkʉt] brått gjeldende, spontan komme i akutt nød 4 (adjective) akutt [ɑˈkʉt] snarest mulig, med en gang trenge akutt hjelp )
Gjest Solmåne Skrevet 21. november 2011 #9 Skrevet 21. november 2011 Jeg har akkurat hatt samme problemene med dotter i ørene og nedsatt hørsel i et par uker. Når jeg gikk til legen fikk jeg rinexin mot problemet, og råd om å bruke nesespray. Det hjalp
Gjest happy_me Skrevet 21. november 2011 #10 Skrevet 21. november 2011 Jeg synes det høres ut som du har halsbetennelse, og det kan også gjøre at du får vondt i ørene. Og da må du få en penicillinkur. Men det er det rart de ikke fant ut da du var hos legen? Og du har sikkert øyekatarr også, så da må du få dråper eller krem, ellers tar det laaang tid før det blir borte. Men nedsatt hørsel kan komme av at du er tett i nesa. Sliter med samme problemet selv nå faktisk, men jeg har bare en vanlig forkjølelse God Bedring
Gjest happy_me Skrevet 22. november 2011 #12 Skrevet 22. november 2011 oi, haha, det la jeg ikke merke til :gjeiper: Får tro forkjølelsen har gått over nå da..
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå