Gjest Gjest Skrevet 12. februar 2006 #1 Skrevet 12. februar 2006 Var så mange spørsmål her om slikt, tenkte kanskje vi kunne laget en samletråd? Jeg begynner med mitt spørsmål, jeg. Jeg var utvekslingsstudent i utlandet på videregående, og året siden året ikke var godkjent som en ordinært studieår måtte jeg gå om igjen når jeg kom tilbake. Fører jeg et slikt år under utdanning eller "annet"? Hvis jeg ikke fører det under utdanning, ser det jo ut som om jeg har brukt mer enn tre år på å ta ordinær videregående skole..
liv Skrevet 12. februar 2006 #2 Skrevet 12. februar 2006 Jeg ville vel ført det slik: 97-98 Allmene fag grunnkurs XXX skole, sted. 98-99 Utvekslingsår; XXX skole, sted. Fordypning: xxxx 99-01 Allmene fag VK1 og VK2, XXX skole, sted. Fordypning: xxxx
Gjest Gjest Skrevet 12. februar 2006 #3 Skrevet 12. februar 2006 Jeg prøvde, men det ble litt kronglete, siden jeg var i et land der skoleåret begynte i januar, og jeg bare gikk 6 måneder til på min gamle skole etter at jeg kom tilbake, før jeg tok siste året på en annen skole. Så på cv vil det da bli: aug.98- jan.99: Hvemsomhelsten videregående skole jan.99- jan 00: Utvekslingsstudent langtvekkistan jan.00- juni 00: Hvemsomelsten videregående skole aug.00-juni 01: En helt annen videregående skole Forslag?
Gjest Enda en newbie Skrevet 12. februar 2006 #4 Skrevet 12. februar 2006 Jeg har også et spørsmål, er kanskje litt dumt. Hvordan skriver man egentlig datoer og slikt på cv? Har sett noen skrive månedene ut i forkortelser som feb. eller jun, mens andre bruker bare tall.
Gjest Enda en newbie Skrevet 12. februar 2006 #5 Skrevet 12. februar 2006 Jeg fant sånne eksempelsider hos aetat nå. Er det negativt å bruke disse eksemplene (bare med sin egen informasjon selvsagt), eller skal man redigere og styre litt for å lage sin egen stil på det?
Gjest Gjest Skrevet 12. februar 2006 #6 Skrevet 12. februar 2006 Jeg ville vel ført det slik: 97-98 Allmene fag grunnkurs XXX skole, sted. 98-99 Utvekslingsår; XXX skole, sted. Fordypning: xxxx 99-01 Allmene fag VK1 og VK2, XXX skole, sted. Fordypning: xxxx ← Det er vanlig at det man har gjort sist står øverst, så jeg ville byttet om på rekkefølgen her. Men ellers så er jeg enig i å føre det opp slik. Det er positivt å ha et utvekslingsår, så det vil ikke være negativt selv om du har brukt et ekstra år på videregående. Videre så er det snakk om datoer. Man må jo ikke ha med datoer på CV, spesielt ikke på utdanning, da holder det med årstall. Dersom du har jobbbet en måned her, et halvt år der osv. så bør du derimot ha med hvilke måneder det er snakk om. Det er da greit å bruke forkortelser som feb. og jun., men dette er jo helt opp til hver enkelt. Det finnes ingen fasit på hvordan en CV skal være. Det som er viktig er at de er oversiktelige. Det er ikke negativt å bruke eksempler fra Aetat og lignende. Layouten er ikke så innmari viktig, og ikke avgjørende for om du får jobben. Da er en velskrevet søknad mye mer viktig. Lykke til alle sammen!
Gjest Gjest Skrevet 13. februar 2006 #7 Skrevet 13. februar 2006 Hva med om man bruker litt humor i en cv, f.eks i det interessefeltet der det er vanskelig å si noe smart og originalt. Er humor veldig galt? Søker i en ganske uformell bransje (media).
Rebelle Skrevet 13. februar 2006 #8 Skrevet 13. februar 2006 Leser igjennom flere hundre CV'er i løpet av et år... Bruker du humor, det kan hjelpe, men du må være VELDIG forsiktig. Feil type humor, eller generelt teit humor teller imot..
Ciara Skrevet 13. februar 2006 #9 Skrevet 13. februar 2006 Hvilken utdannelse er relevant? Har selv universitetsgrad, og lurer på hvor relevant det er å ha med videregående skole... ser liksom ikke helt poenget, men det bør kanskje med?
Rebelle Skrevet 13. februar 2006 #10 Skrevet 13. februar 2006 Videregående skole kan være relevant, og det kan være totalt urelevant, uansett er det fint å ta det med om du er usikker. Søker du på en kontor jobb etter å ha gått på Uni, når du har gått VGS Tegning form og Farge foreksempel, kan det gi et tegn på at du er usikker på valgene dine, etc. Kommer helt an på.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå