Gjest Gjest Skrevet 23. november 2005 #1 Skrevet 23. november 2005 Det har i noen sammenhenger slått meg at jeg vet utrolig lite om den samiske minoriteten i Norge. For eksempel når jeg har diskutert urfolk med amerikanere og de skammer seg over den blodige historien i forhold til indianerne og inuitene, og jeg først etter litt grubling kommer fram til at... hmmm, det har visst skjedd noen overgrep her også... Noe særlig konkret vet jeg ikke, og kan ikke huske jeg lærte så mye på skolen (jeg er/var skoleflink og tør påstå at jeg husker nokså mye av det vi lærte). En annen tråd her inne tar opp bokmål/nynorsk-spørsmålet, og i norskfaget lærte vi dessuten en del gammelnorsk/norrønt. Selvsagt fordi dette henger språkhistorisk sammen med dagens norsk, men på den annen side kunne vi kanskje lært litt samisk også. Eller? Ikke som et eget sidemål eller språkfag, men som en del av en litt grundigere undervisning om den samiske kulturen..?
Gjest Gjesta Skrevet 23. november 2005 #2 Skrevet 23. november 2005 Vet så godt som ingenting om samer og deres kultur. Har så vidt jeg vet aldri truffet noen samer heller, bor på vestlandet og jeg tror ikke det er så mange samer som bor her. Kunne godt ha lært litt mer om dem på skolen, men å lære språket deres synes jeg blir litt søkt.
Gjest Gjesta Skrevet 23. november 2005 #3 Skrevet 23. november 2005 Jeg kan endel OM språket, men kan ikke snakke det. Det jeg kan mest om, er kasussystemet.
Gjest Gjest Skrevet 23. november 2005 #4 Skrevet 23. november 2005 Vet så godt som ingenting om samer og deres kultur. Har så vidt jeg vet aldri truffet noen samer heller, bor på vestlandet og jeg tror ikke det er så mange samer som bor her. Kunne godt ha lært litt mer om dem på skolen, men å lære språket deres synes jeg blir litt søkt. ← Jeg mener heller ikke at man skal lære språket, men å lære noen uttrykk (hilse, telle o.l f eks), og litt generelt om språkstammen osv synes jeg hadde vært ok. En av de få samer jeg har møtt bodde forøvrig på Vestlandet ( riktignok på Sunnmøre). De fleste norske samer bor vel i Oslo.
Gjest Gjesta Skrevet 23. november 2005 #5 Skrevet 23. november 2005 Jeg mener heller ikke at man skal lære språket, men å lære noen uttrykk (hilse, telle o.l f eks), og litt generelt om språkstammen osv synes jeg hadde vært ok. En av de få samer jeg har møtt bodde forøvrig på Vestlandet ( riktignok på Sunnmøre). De fleste norske samer bor vel i Oslo. ← Er enig i det du skriver. Vet forresten godt at det bor flere samer i Oslo enn nordover i landet, men jeg kjenner som sagt ikke noen samer.
Gjest Gjesta Skrevet 23. november 2005 #6 Skrevet 23. november 2005 Det er faktisk veldig vanskelig selv her i nord (Tromsø) å faktisk finne noen som har samisk som førstespråk. De fleste har norsk som morsmål, og samisk bare som andrespråk.
Gjest mattis Skrevet 23. november 2005 #7 Skrevet 23. november 2005 Massevis av samer på Blink. Ikke nødvendigvis så veldig synlige som det vi tenker på som samer, men mer som oss andre. Ganske kult, faktisk. Ingen problemer om man skal finne ut hva samer er og litt om deres historikk, bare å snoke på profiler/grupper der samer henger.
Gjest Gjest Skrevet 23. november 2005 #8 Skrevet 23. november 2005 Massevis av samer på Blink. Ikke nødvendigvis så veldig synlige som det vi tenker på som samer, men mer som oss andre. Ganske kult, faktisk. Ingen problemer om man skal finne ut hva samer er og litt om deres historikk, bare å snoke på profiler/grupper der samer henger. ← Hehe. Men snakker de spesifikt om same-ting der, da? Jeg vil jo også tro at de fleste samer i dag lever mer eller mindre som "oss". Leste et sted at samer er blant de best integrerte (?) urfolkene, i hvert fall et av de urfolkene som har det best. Selv om de ikke skulle få lov til å bære eget flgg i 17.mai-toget i Oslo. Men det hadde jo vært "mer eksotisk" om de levde annerledes enn meg, da (synes uansett at vi burde lært mer om samenes historie og våre overgrep mot dem i historiefagene. )
Gjest Gjest Skrevet 23. november 2005 #9 Skrevet 23. november 2005 Pføy. Vi skulle ha sendt alle samene over til Russland. Så kan de sitte der og kreve å få flagge med sitt flagg på 17.mai.
Gjest mattis Skrevet 23. november 2005 #10 Skrevet 23. november 2005 Hehe. Men snakker de spesifikt om same-ting der, da? Jeg vil jo også tro at de fleste samer i dag lever mer eller mindre som "oss". Leste et sted at samer er blant de best integrerte (?) urfolkene, i hvert fall et av de urfolkene som har det best. Selv om de ikke skulle få lov til å bære eget flgg i 17.mai-toget i Oslo. Men det hadde jo vært "mer eksotisk" om de levde annerledes enn meg, da (synes uansett at vi burde lært mer om samenes historie og våre overgrep mot dem i historiefagene. ) ← Ja, det er jeg enig i. De fleste samer jeg ser (er ikke same selv) er stolte av sitt opphav, og prøver ikke å skjule det. Nå er det en del der som lever tradisjonelt (dog m/internett) og du finner faktisk mye samisk kultur på nett. Ellers kan du jo spørre på Samtinget etter noen gode linker? http://www.sametinget.no/ Det finnes foressten endel info på den siden
Gjest Varg-Menja Skrevet 23. november 2005 #11 Skrevet 23. november 2005 Jeg hadde en del samiske venner da jeg bodde i Oslo, og må si at folk flest har ett snodig inntrykk av dem. Som regel er de veldig bevisst at de er en minoritet, og gjør en del "same-ting" og ofte henger på egne utesteder i byen, men samtidig driver de jo med andre ting enn å joike og gjete reinsdyr også... Lærte også en del samisk da, men har glemt mesteparten igjen nå, desverre, siden jeg ikke har fått vedlikeholdt det. Når det gjelder etniske overgrep i Nogre får man lånt opplysende bøker på biblioteket om både samer og tatere.
lillesky Skrevet 23. november 2005 #12 Skrevet 23. november 2005 Jeg (som de fleste fra/i Finnmark) har samisk bakgrunn. Jeg hverken snakker samisk eller går i kofte (dessverre, til begge delene), men jeg har meldt meg inn i Samemanntallet. Når folk spør hvorfor (siden jeg bl.a. ikke snakker samisk), så har jeg egentlig ikke noen god grunn, annet enn at jeg føler at det er endel av min families bakgrunn. Ettersom jeg har skjønt, så er det noen med samisk bakgrunn som skammer seg over å ha samisk blod, jeg vet ikke hvorfor. Fin side du linket til, mattis!
Gjest gjest1 Skrevet 23. november 2005 #13 Skrevet 23. november 2005 Pføy. Vi skulle ha sendt alle samene over til Russland. Så kan de sitte der og kreve å få flagge med sitt flagg på 17.mai. ← Ja, det var jo en sympatisk tanke.. Jeg kan da noen fraser samisk, og for alt jeg vet kan jeg nok være av samisk avstamming. Jeg lærte da en del om dette på skolen, og det er skammelig alt det de måtte gjennomgå før de fikk samme rettigheter som andre folk.
Gjest Gjest Skrevet 23. november 2005 #14 Skrevet 23. november 2005 Helt enig med trådstarter! det hadde jo ikke kostet så mye å bruke en halv skoletime på å lære skoleelever noen samiske fraser+litt om kulturen deres. Og det har pågått overgrep mot samer, og har vært mye fordommer mot denne folkegruppen. Hvis dere leser Hamsun er samene gjerne onde (i markens grøde sniker en same rundt og er skyld i at et barn blir født med hareskår). Ingen reagerte på denne samehetsen, men denen grunnholdningen er jo ikke så langt fra denne ideologien som Hamsun senere ble tilhenger av. jeg har slekt i nord-norge, og der har man alltid gjort narr av talemåten deres (den litt gebrokne nord-norsken deres). Der har alltis saman blitt sett på som dumme.
Gjest Gjest Skrevet 23. november 2005 #15 Skrevet 23. november 2005 Jøss, henger samer på egen utsteder??? Jeg har samer som pensum nå, så akkurat nå kan jeg litt, men glemmer det nok igjen... Eri kke enig i alt de og kvener, tatere og sigøynere har blitt utsatt for, det er fryktelige handlinger, men jeg er vel ikke den støreste sameforkjemperen på jord. Jeg er ikke så "keen" på dette med nasjonaldag osv. Hørte om en flyttsame i Hedmark en gang, han ville ha sitt eget flyttsameting der... Da går det litt for langt.
Gjest Gjest Skrevet 24. november 2005 #16 Skrevet 24. november 2005 Joda, jeg kan jo litt. Bodde i Alta i tre år, og studerte bl.a. nordnorsk kulturhistorie. Ble mye snakk om samer, da. Synes det var interessant å lære om hvordan grensedragingen (mellom Norge, Sverige, Finland og Russland) påvirket samene og deres levevis. Familier ble splittet og flyttruter kuttet rett over. Ikke mye hensyn som ble tatt, nei! Å lære samisk tror jeg er noe for de spesielt interesserte. Det er jo et finsk-ugrisk språk, og ligner jo ikke i det hele tatt på noe annet vi kan. Jeg skal ikke begi meg inn på diskusjonen om samenes rett til land og vann, og nasjonaldag og den slags, det er et veldig ømt tema for mange! (og dessuten kan jeg ikke nok om det til å egentlig kunne uttale meg) Men jeg synes jo at vi kunne hatt litt mer om samisk kultur i skolen, det er jammen ikke mye som sies om dem. Alle har hørt om flyttsamer, men det finnes jo flere sjøsamer enn flyttsamer...
Gjest KATTAstrofe Skrevet 24. november 2005 #17 Skrevet 24. november 2005 Jeg kan litt, men ikke så mye. Min farmor er av samisk avstamning, men hun liker ikke å prate om det. Det er mange som skammer seg over sin samiske bakgrunn, spesielt gjelder dette den eldre garde. Oldeforeldrene mine var av tateravstamning, og dette er det heller ingen som vil prate om. Akk. Det eneste sporet etter dette folket er at det fra tid til annen blir født en og anna svarthåret i familien.
Gjest lilletroll Skrevet 24. november 2005 #18 Skrevet 24. november 2005 Jeg kan om samekulturen det jeg har lest i Raija seiren Men jeg synes dette er en spennende kultur, og skulle gjerne lært mer om det på skolen den gang jeg gikk der. Jeg er en av de få som gjerne kunne tenkt meg å lære samisk og jeg, da. Obligatorisk i skolen mener jeg - det er jo tross alt et av språkene i landet vårt..
Gjest *Snart medlem* Skrevet 24. november 2005 #19 Skrevet 24. november 2005 Jeg synes også det er oppsiktsvekkende lite man har lært om samene og deres kultur i løpet av skolegangen. Jeg må ærlig si at jeg vet ekstremt lite om dette - kun at de ble usedvanlig dårlig behandlet da nordmenn begynte å flytte nordover på 1700-tallet, og hvordan de ble forsøkt "norskifisert" ved at norske myndigheter tok barna fra foreldrene osv. Min mor har en venninne med samisk avstamning, og hun og hennes familie er de eneste jeg kjenner personlig som kan knyttes til samisk kultur.
Gjest Varg-Menja Skrevet 24. november 2005 #20 Skrevet 24. november 2005 Jøss, henger samer på egen utsteder??? ← Ikke bare, men du har ett par steder i Oslo hvor de ofte går for å treffe andre samer, og hvor du nesten garantert treffer noen samer, uansett når i uka du går der.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå