Gå til innhold

Valp som ikke vil gå tur


Fremhevede innlegg

AnonymBruker
Skrevet

Har en valp (3 mnd.) som helst vil henge i gårdsrommet, opp og ned mellom garasjen og hagen (har en hage som for det meste er stein). Hvordan få den med til det fine turområdet rundt 500 m lenger bort i gata? Hun vil bare bite i buksebeinet når jeg prøver å lokke...

Anonymkode: 30417...5ee

Videoannonse
Annonse
AnonymBruker
Skrevet

Valpen er veldig ung enda da. Vil nok utforske mer etterhvert. Men du kan da være valpen dit?

Anonymkode: c8628...7f2

  • Liker 5
AnonymBruker
Skrevet

500 meter er langt når man er så liten. Jeg ville kanskje prøvd å enten bære valpen, eller kjøre bil (det som funker best for dere) bort til turområdet, og så prøve å gå litt med den der.

Anonymkode: 40c84...bc7

  • Liker 5
Skrevet

Små valper skal ikke gå tur. Det gjør ingenting at den ikke vil gå så langt enda. Du kan bære den 500 meter og la den leke og vimse rundt i turområdet, men den er altfor ung til å bli med deg på tur. 

  • Liker 5
  • Nyttig 5
AnonymBruker
Skrevet

Det er for tidlig og alt for langt.

En 3 mnd gammel valp skal ikke gå en halv kilometer.

Akkurat som menneskebabyer er de ikke ferdig utvikla og ikke sterke nok ennå, når de er så små.

De skal ha kun snuseturer ute.

Hør på valpen din, er perfekt for den å tumle rundt huset, snuse og oppleve verden. :)

Vil du benytte turområdet en halv kilometer unna, så bør du enten bære valpen eller kjøre dit bort.

 

 

Anonymkode: 3e258...140

  • Liker 4
  • Nyttig 2
AnonymBruker
Skrevet

anbefaler deg å lese litt om valpetiden

Anonymkode: e52de...cb5

  • Liker 1
  • Nyttig 1
AnonymBruker
Skrevet

Her var det mye synsing. Det er ingen forskning som viser at det er nødvendig å begrense valpene så veldig, sånne 5 minutters regler og at valper ikke skal gå turer osv. Selvfølgelig kan en valp gå tur! De skal ikke pushes på lange turer, men ut og oppleve verden. En kropp som vokser trenger å brukes for å bli sterk som voksen! 

Jeg ville dog prøvd å bære den bort til det fine turområdet, og se om den da vil gå litt selv. Gi den tid og øk gradvis.

Anonymkode: f1133...a24

  • Liker 1
  • Nyttig 1
AnonymBruker
Skrevet

Det er verdt å ha i bakhodet at valper er sårbare og de vet det, så å bevege seg utenfor det kjente og kjære er ikke noe alle valper gjør med glede. Du må bygge opp tilliten til deg og selvtilliten til valpen. Gå valpekurs så den møter andre valper, vær den store beskytter og trygg valpen på alt dere gjør. Og ja, du kan fint bære valpen til turområdet, da føler den seg trygg på veien og blir ikke utslitt før dere kommer frem. 

Anonymkode: 17e34...3d3

  • Liker 1
AnonymBruker
Skrevet

Tull at det er regler på hvor langt en valp skal gå. Men det betyr ikke at akkurat din valp er klar for det enda. 

Du må se an valpen din. Du kjenner den best. Vil den ikke gå bør du ikke presse den.

Anonymkode: f5340...788

AnonymBruker
Skrevet

Vil sterkt anbefale deg å gå på hundekurs. Det høres ut som du kan få stort utbytte av dette, og du kan ta kurs både for valperioden og andre faser i livet.

Husk valpen er en liten baby. Blir det for mye i så ung alder så kan den få problemer med beina osv. Patella feks. 
 

Anonymkode: 88ddc...b99

  • Liker 1

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...