Spirito Skrevet 28. oktober 2005 #1 Skrevet 28. oktober 2005 Vi skal bygge kjøkken, og vi har lyst til å panel på veggene. Å legge panel bak kjøkkenskapene blir jo bortkastede penger siden vi skal ha skaper til taket og fliser imellom, men hvis vi ikke har det vil jo panelen bli liggende "utenpå" skapene. Noen som skjønner hva jeg mener? Vi gidder jo ikke sette opp panel på vegger som blir helt dekket av skap, men hvordan gjøre overgangen pen? For eksempel har vi en benk med vindu over, og rundt vinduet må vi jo ha panel hvis vi skal ha det i resten av rommet. Urk, kan dette bli bra på noen måte?
sixx Skrevet 28. oktober 2005 #2 Skrevet 28. oktober 2005 Prøv å forklare litt bedre. Jeg har prøvd å gi forskjellige svar her, men kommer stadig på at du kanskje ikke mener a, men b....eller c..osv. Altså: Ikke panel der dere skal ha skap? Der du mener panelen blir liggende utenpå skapene er kanskje der kjøkkenskapene slutter ut mot siden? Kan du skissere problemet rundt vinduet litt bedre?
Spirito Skrevet 31. oktober 2005 Forfatter #3 Skrevet 31. oktober 2005 Prøv å forklare litt bedre. Jeg har prøvd å gi forskjellige svar her, men kommer stadig på at du kanskje ikke mener a, men b....eller c..osv. Altså: Ikke panel der dere skal ha skap? Der du mener panelen blir liggende utenpå skapene er kanskje der kjøkkenskapene slutter ut mot siden? Kan du skissere problemet rundt vinduet litt bedre? ← Takk for at du tar deg tid, sixx! Det jeg mener er at panelen jo bør være bak skapene. Nå blir panelen ved siden av, liksom. Vi kan jo ikke fore en hel benkerad heller, og vi kan jo ikke bruke masse penger på å legge panel der det kommer skap. Det jeg er redd for er jo at det ikke blir pent rundt vinduet, det er igrunnen det eneste stedet dette blir et problem. Vi kan jo kanskje la være å legge panel rundt vinduet, eller blir det merkelig med mur der og panel i resten av rommet?
sixx Skrevet 31. oktober 2005 #4 Skrevet 31. oktober 2005 Ok...jeg skjønner fremdeles ikke helt. Vi har lagt panel på hele kjøkkenet, men vi skal ikke ha overskap eller fliser...så det blir noe helt annet. I tillegg måtte vi det for å få treverk (kunne jo brukt gips/trefiberplate) foran isolasjonen. Tar litt utgangspunkt i dette for å stille deg konkrete spørsmål. 1) Er det riktig av meg å anta at det hos dere er gips/treverk på alle veggene fra før? 2) Hvor stort er området rundt vinduet da....som blir "åpent"? Kan det bli ok å lage en større vindusomramming enn tenkt...sånn at hele det åpne området mellom vindu og skap blir dekekt av omramming? Ellers så kan dere da godt ha mur rundt vinduet.....nå er jo jeg litt motsatander av at alt skal være så veldig likt....synes godt ting kan være forskjellig..bare det passer sammen som en helhet. 3)Det med panel ved siden av tolker jeg sånn: Panelen og innredningen settes fast på samme veggen....sånn at panelen på sidene av skapene kommer ca 1,5 cm inn på sidene i lengderetning gulv/tak. Hvis det bare er skap som kommer i nærheten av panel...så kan dere eventuelt legge en kvartstaff på utsiden av panelen og opp langs hele siden fra vegg til tak...for å lage en overgang. En kvartstaff i furu kan males i samme farge som panelen...og danne en helhet. Hvis det også er fliser som kommer inntil panelskjøten...så tror jeg kanskje jeg hadde satt på "noe" (firkantstokk e.l.)...som bygger litt mer ut enn panelen...jeg hadde satt den inntil skapene/flisene fra gulv til tak...og latt panelen gått inntil den. ... Skriv hvis noe er forstått riktig...korriger meg for det som er misforstått.
Gjest Gjest Skrevet 1. november 2005 #5 Skrevet 1. november 2005 Tror kanskje jeg skjønner hva du mener. Vi skal legge fliser på en vegg på kjøkkenet, på den veggen skal det være en lang benk (underskap) og et par overskap + noen åpne hyller. Vi legger da flisene fra benkehøyde og opp, men vi legger de akkurat så langt ned at de kommer bak benkeplaten, om du skjønner. Overskapene blir hengt utenpå flisene. Bak underskapene legger vi ikke fliser, det ville vært totalt bortkastede penger. Vi kunne selvsagt lagt fliser bare på de områdene som ikke blir dekket av skap, men det blir mye mere arbeid med kapp av fliser osv. Da måtte vi i tilfelle vente til kjøkkeninnredningen er montert og så måtte flisleggeren "klatre" rundt og over skap for å legge flisene. Mye enklere å legge hele veggen (fra benkehøyde og opp) nå som den er tom. Nå vet jeg ikke om du har et tomt kjøkken som utgangspunkt eller om innredningen allerede står der. Hvis veggene er tomme, så er det antakelig enklest å legge panel over det hele, sånn arbeidsmessig/tidsmessig i forhold til måling og kapping osv. Håper du skjønte hva jeg mente. -nova-
sixx Skrevet 1. november 2005 #6 Skrevet 1. november 2005 Ååå :klø: ja, da har iallefall jeg misforstått....trodde det var panelen som var problemet jeg...ikke mellom over og underskap (for der skal de jo ikke ha panel)...men på siden av skapene...der kjøkkeninnredningen avsluttes og går over til vegg.
Loppefrø Skrevet 1. november 2005 #7 Skrevet 1. november 2005 Jeg ville spandert de kronene det koster å få panel bak skapene også, selv om det blir litt dyrere, så slipper dere unna mye pirkejobb. (har det slik selv)
Gjest Gjest Skrevet 1. november 2005 #8 Skrevet 1. november 2005 Vi brukte huntonitt plater, veldig greit, i spanderte på de ekstra kronene og har ikke angret ett sekund.
Gjest Gjest Skrevet 1. november 2005 #9 Skrevet 1. november 2005 Jeg ville spandert de kronene det koster å få panel bak skapene også, selv om det blir litt dyrere, så slipper dere unna mye pirkejobb. (har det slik selv) ← nikke Mitt gamle pikerom var tidligere et gammelt kjøkket. Etter at det var kjøkken ble det kontor, noe som gjorde at det var (er) overskap o.l. der ennå. Min lure onkel satte kun opp panel på deler, ikke bak noenting, noe som gjorde at når vi skulle gjøre noe med det rommet måtte vi gjøre alt fra grunnen av. Helvetes mye jobb. Bedre å gjøre det "ordentlig" med en gang
Spirito Skrevet 1. november 2005 Forfatter #10 Skrevet 1. november 2005 Å ha panel overalt utgår, det er jo håpløst å lime fliser oppå panel. Hadde jeg fått lagt ut bilder kunne jeg illustrert. *sukk* Men sixx, du synes altså det er greit å ha mur rundt vinduet (som blir omringet av skap, dog ikke trangt nok til at det kan listes bredt) og panel på de to ledige veggene?
sixx Skrevet 1. november 2005 #11 Skrevet 1. november 2005 Hmm...jeg sliter litt med å helt forstå det rundt vinduet... Ca. hvor mange cm fra skap til vindu? Ca. Hvor mange cm fra vindu til tak/taklist? Ca. hvor mange cm fra benk til vindu?
sixx Skrevet 1. november 2005 #12 Skrevet 1. november 2005 Forresten...skal det være fliser mellom benken og vinduet også?
Spirito Skrevet 1. november 2005 Forfatter #13 Skrevet 1. november 2005 Forresten...skal det være fliser mellom benken og vinduet også? ← Vinduet går helt ned til benken. Flisene skal gå opp til overskapene, men det er jo ikke overskap ved vinduet. Jeg aner ikke hvordan vi skal gjøre det, det blir rart uansett.
sixx Skrevet 1. november 2005 #14 Skrevet 1. november 2005 Oki...svar på det med cm ved siden av og over vinduet da.
Spirito Skrevet 1. november 2005 Forfatter #15 Skrevet 1. november 2005 Sånn ser det ut. Gjør det ting litt klarere?
Spirito Skrevet 1. november 2005 Forfatter #16 Skrevet 1. november 2005 Bedre bilde av vinduet (har dessverre ikke målene her):
sixx Skrevet 1. november 2005 #17 Skrevet 1. november 2005 Den ble litt verre.....men...vi prøver en løsning. Flisene skal altså kun være på en vegg...så veggen med vinduet skal ikke ha noen fliser?
Spirito Skrevet 1. november 2005 Forfatter #18 Skrevet 1. november 2005 Den ble litt verre.....men...vi prøver en løsning. Flisene skal altså kun være på en vegg...så veggen med vinduet skal ikke ha noen fliser? ← Det blir kanskje penest sånn? Jeg hadde tenkt på fliser, men ser jo at det blir fryktelig rart. Egentlig er jeg ikke noe sårlig glad i fliser i det hele tatt, kanskje vi bare skulle legge panel med glassplate over.
sixx Skrevet 1. november 2005 #19 Skrevet 1. november 2005 Hmm... Du spør som sagt ikke hva jeg ville ha gjort (Jeg ville ha: Lagt panel bak hele og droppet flisene). Det går jo forsåvidt an å bare male murveggen ved vinduet i samme farge som panelen. Jeg ser nå at det er umulig å få til en sånn vindusomramming jeg tenkte på først.
sixx Skrevet 1. november 2005 #20 Skrevet 1. november 2005 Jaaaaaaaaaaaaaaa...dropp flisene (og dropp glassplata også).
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå