L@dy Skrevet 20. september 2005 #1 Skrevet 20. september 2005 Ja, nå trodde du kanskje at jeg skulle komme med alle mine triks og fabelaktige kunnskap i photoshop...MEN, nei... Jeg etterspør dine kunnskaper. Etterhvert som en bruker programmet så oppdager en jo det er mye en ikke kan. Og det jeg tenkte på var figurer som en kan bruke, f.eks som et "pynt" på et bilde om en vil. Men hvor finner en disse figurene ? F.eks om jeg vil ha en hjerte figur. Og da kan jeg kanskje bruke hjerte som ramme rundt et bilde også. Å lage det selv kan ta noe tid.
Crazee Skrevet 20. september 2005 #2 Skrevet 20. september 2005 (endret) Du finn jo ein del figurar under brushes - det følgjer med ein del som ikkje er innstallert som standard. Og elles: http://photoshop.foto.no/index.htm http://www.freephotoshop.com/html/free_plugins.html http://thepluginsite.com/resources/freeps.htm http://www.actionfx.com/ http://share.studio.adobe.com/axBrowseProduct.asp?p=2 http://www.barrie-thomas.com/ http://graphicxtras.com/ http://www.dwphotoshop.com/photoshop/ http://www.grafx-design.com/phototut.html http://www.designertoday.com/tabindex-16/t...topDefault.aspx Sånn for å gi deg nokre hint om diverse ting og tang Ja forresten - dette er jo meir enn berre figurar og slikt då... Endret 20. september 2005 av Crazee
L@dy Skrevet 23. september 2005 Forfatter #3 Skrevet 23. september 2005 Oh! Her var det mye ja. Heheh... Takk skal du ha! Men går det ikke an å lage figurer i selve photoshop programmet altså, en må laste ned programmer for å få det? siden en kan lage sirkler og firkanter og sånt er det litt rart. Altså, vet en kan lage figurer så klart, men å lage det på tilsvarende måte som sirkler, firkanter osv..
Gjest Gjesta Skrevet 23. september 2005 #4 Skrevet 23. september 2005 Jeg sliter litt med et bilde. Jeg kan justere alt via menyene, jeg kan klippe ut, jeg kan kopiere, jeg kan legge til og slette layers osv, men jeg klarer ikke å klone. Er det noen som har en forklaring? Etter det jeg kan se er ikke laget jeg forsøker å klone låst, men det oppfører seg slik. Anyone?
Gjest Gjest Skrevet 23. september 2005 #5 Skrevet 23. september 2005 Paige: Er du sikker på at du jobber på riktig lag? Det kan tenkes at du må markere laget for å få lov til å klone? Lady: er ikke sikker på hva du mener. Du kan lage de selv på photoshop, ja, men det kan være gøy å ta noen "ferdige" og forandre de slik du ønsker, enklere kanskje? Du kan bruke div tegneredskaper på ph.s.
Gjest Gjesta Skrevet 23. september 2005 #6 Skrevet 23. september 2005 Ja, jeg jobber på riktig lag. Har vanligvis ingen problemer, men med akkurat dette bildet har det vist seg umulig. Jeg har tatt det sjøl, så det er ingen copyrightsperrer eller sånt.
Gjest Gjest Skrevet 23. september 2005 #7 Skrevet 23. september 2005 Paige: Husk at du må alt-klikke (hvis du jobber på pc, i hvert fall, er vel options på mac?) på området du vil klone før du kan bruke kloneverktøyet :-) Ja, også hvis du bare har ett lag - altså en "bakgrunn", er laget automatisk låst. Dupliser laget og problemet bør være løst. Ellers vet jeg ikke om jeg skjønner spørsmålet til trådstarter helt... For du vil ikke LAGE egen figurer? Men ha standard-maler, "kakeformer", liksom? Et tips kan være å søke på formen du ønsker deg på nettet, og importere bilder du finner inn i Photoshop, eller lage den figuren du vil ha. Også kan du klippe ut eller markere omrisset på formen vha tryllestaven eller penne-verktøyet. Da får du en "selection" som er litt som en tom pepperkakemann du kan fylle med den fargen du vil... Om det blir pent er et annet spørsmål:-) Du kan også lage egne former og figurer og bruke dem som grunnlag i ulike Brushes, men jeg kan ikke detaljene. Leste om det i et svensk Photoshop-blad engang... Utover dette er vel ikke Photoshop noe typisk "ferdigform"-program.
Gjest Gjesta Skrevet 23. september 2005 #8 Skrevet 23. september 2005 Paige: Husk at du må alt-klikke (hvis du jobber på pc, i hvert fall, er vel options på mac?) på området du vil klone før du kan bruke kloneverktøyet :-) Ja, også hvis du bare har ett lag - altså en "bakgrunn", er laget automatisk låst. Dupliser laget og problemet bør være løst. ← Ja, det bør være løst, men er det altså ikke. Fader altså... jeg redigerer bilder i PS daglig, og har vanligvis null problemer. Jobber i Layer 1, 2 eller 3 , har kopiert over i flere lag for å feilsøke, men skjønner ikkeno... Jeg finner ingen hengelås på noen andre lag enn background...
Gjest Gjest Skrevet 23. september 2005 #9 Skrevet 23. september 2005 Hvilken filtype jobber du med? Merkelig egentlig... Kanskje du har markert et bittelite område slik at det bare skjer ting inni dette... Eller hvis det er større gjennomsiktige områder på laget kan det luuure alternativet som automatisk velger lag for deg spille deg et puss. Men det er jo ganske banale ting, da (men det er jo ofte banale ting man gjør feil..)
L@dy Skrevet 23. september 2005 Forfatter #10 Skrevet 23. september 2005 Ellers vet jeg ikke om jeg skjønner spørsmålet til trådstarter helt... For du vil ikke LAGE egen figurer? Men ha standard-maler, "kakeformer", liksom? ← Ja, kakeform figurer kan en vel kalle det. Om du ser på min nye fantastiske avetar så laget jeg firkanter og sirkler via kakeform figurer i photoshop, og jeg ville da ha mulighet til å lage flere figurer, f.eks hjerter eller kanskje en trekant.
Gjest Gjesta Skrevet 23. september 2005 #11 Skrevet 23. september 2005 Hvilken filtype jobber du med? Merkelig egentlig... Kanskje du har markert et bittelite område slik at det bare skjer ting inni dette... Eller hvis det er større gjennomsiktige områder på laget kan det luuure alternativet som automatisk velger lag for deg spille deg et puss. Men det er jo ganske banale ting, da (men det er jo ofte banale ting man gjør feil..) ← Jobber med jpeg. Kanskje jeg skulle lagra som tif og prøvd på nytt? Evt kan jeg prøve GIMP... Har hatt samme problem en gang før, men da jobba jeg i bakgrunnslaget og lærte at det er låst...
Gjest Gjest Skrevet 23. september 2005 #12 Skrevet 23. september 2005 Greie bøker for folk som vil kunne litt mer om progammer som man er nye til er "XXX for dummies" bøkene. I dette tilfellet da "Photoshop for dummies", i disse bøkene følger det med masse masse forslag en CD med løsninger og alt du måtte trenger for å komme godt i gang. Og når du en gang behersker alt som står i boka så kan du progammet langt bedre enn de fleste. Det er ikke uten grunn at disse bøkene er de mest solgte innenfor datasjangeren. Lykke til
L@dy Skrevet 23. september 2005 Forfatter #13 Skrevet 23. september 2005 Greie bøker for folk som vil kunne litt mer om progammer som man er nye til er "XXX for dummies" bøkene. ← Ja, alt er mye enklere når en først KAN det. Har sett de selger disse heftene på en del postkontor, men kan ikke huske å ha sett "Photoshop for dummies", men kanskje det har vært utsolgt. Men det går muligens an å bestille det via nettet? noen som vet hvor?
Catzy Skrevet 24. september 2005 #14 Skrevet 24. september 2005 Sjekk hvilken fargemodus du er i. Hvis det er noe annet enn RGB, så er det mulig du må gjøre om modusen for å få redigert slik du vil. Det gjelder spesielt hvis du prøver å gjøre om på gif-bilder. Catzy
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå